Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skierowanie do okulisty i dermatologa od stycznia

Agnieszka Olejniczak
Skierowania do okulisty i dermatologa od stycznia
Skierowania do okulisty i dermatologa od stycznia naszemiasto.pl
Skierowanie trzeba będzie mieć od stycznia, by dostać się do okulisty i dermatologa. To jeden ze sposobów ministerstwa zdrowia na zmniejszenie kolejek do specjalistów. Środowisko medyczne uważa jednak, że raczej tylko zwiększy to kolejki do lekarzy rodzinnych.

Od 1 stycznia wejdą w życie przepisy nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, według których pacjenci będą musieli mieć skierowanie do okulisty i dermatologa.

Na szczęście pozostawiono furtkę dla tych, którzy zapiszą się do końca roku. Jeśli już są w kolejce na wizytę na przyszły rok, skierowania mieć nie muszą. Jak zapewnia NFZ, to samo dotyczy osób, które już od dawna leczą się u specjalisty. Skierowania będą konieczne tylko dla zgłaszających się na pierwsza wizytę.

Trudniejszy dostęp do okulisty i dermatologa, to dla pacjentów nowość. Ale Narodowy Fundusz Zdrowia przekonuje, że nie chodzi o utrudnianie, tylko o zmniejszenie kolejki do specjalistów. Z jego analiz wynika, że obecnie pacjenci zgłaszają się z chorobami, z którymi równie dobrze poradzili by sobie lekarze pierwszego kontaktu.

– Zobaczyliśmy w statystykach, że mnóstwo pacjentów korzysta ze specjalisty, bo przychodzą z banalnymi schorzeniami. Na przykład ponad tysiąc porad udzielono na odciski – wyjaśnia Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ wylicza, że w przypadku dermatologa, najwięcej porad udzielono w tym roku w województwie łódzkim pacjentom z trądzikiem - około 45 tys. Kurzajki to 10 tys. porad. A 60 proc. odwiedzin w gabinetach to wizyty jednorazowe.
Z kolei u okulisty, według NFZ, na przykład ponad 4 tys. porad udzielono pacjentom z jęczmieniem, podczas gdy 48 tys. dotyczyło zaćmy.

– Mamy nadzieje, że dzięki skierowaniom pacjenci, którzy pilnie potrzebują pomocy okulisty, na przykład pacjenci z zaćmą, szybciej będą mogli skorzystać z porad lekarza okulisty – podkreśla rzeczniczka NFZ.

W zmniejszenie kolejek nie wierzą ani pacjenci, ani przychodnie. Obawiają się za to, że trudniej będzie dostać się do lekarza pierwszego kontaktu, bo tam zrobią się kolejki.

– Nie wiem ku czemu to idzie. Przecież wiadomo, że nikt bez potrzeby do lekarza nie chodzi, zwłaszcza jeśli czeka na wizytę pół roku – uważa rejestratorka w poradni "Alfa" w Sieradzu, gdzie obecnie do okulisty można zapisać się na czerwiec.

W poradni okulistycznej w Piotrkowie Trybunalskim, można się zapisać na wizytę na styczeń lub luty. Na razie personel nie zauważył, by było większe zainteresowanie z powodu wprowadzenia skierowań. – Może pacjenci jeszcze nie wiedzą – zastanawia się rejestratorka. – Myślę, że jak się dowiedzą, to się zrobi ruch.

– Może tak być, że trochę zapisów jest na zapas – przyznaje pielęgniarka w Centrum Medycznym Niemcewicza w Łodzi, gdzie można zapisać się do okulisty na luty.

Większość poradni dermatologicznych nie przyjmuje jeszcze zapisów na przyszły rok. Do takiej kolejki będą mogli stanąć dopiero w grudniu.

Według NFZ:

Od dnia 1 stycznia 2015 roku obowiązek posiadania skierowań do okulisty i dermatologa. Zgodnie z zapisem art. 17 powołanej ustawy osobom wpisanym, przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, na listy oczekujących (czyli do kolejki) na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej świadczenia te są udzielane bez skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Zatem pacjenci wpisani na listy oczekujących do dermatologa i okulisty do 31 grudnia 2014 roku nie są zobowiązani do dostarczenia skierowania nawet, jeżeli wizyta odbędzie się w roku 2015. Nowych skierowań nie muszą także dostarczać osoby, które już leczą się u wyżej wymienionych specjalistów.

Pacjent będzie zobowiązany dostarczyć placówce, w której zamierza się leczyć oryginał skierowania, nie później niż w terminie 14 dni roboczych od wpisania się na listę oczekujących, pod rygorem skreślenia z listy oczekujących.

W celu otrzymania danego świadczenia opieki zdrowotnej, może wpisać się na jedną listę oczekujących w jednej placówce.

Obecnie wiele wizyt nie odbywa się ponieważ pacjenci zapisują się do kilku specjalistów jednocześnie, tym samym kolejki sztucznie się wydłużają. Dla poradni to ogromny problem, bo niestety pacjenci często zapominają poinformować o odwołaniu wizyty. Inna sprawa to sygnalizowane nam często przez pacjentów problemy z dodzwonieniem się do poradni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto