Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła przebudowa ul. Popiełuszki w Wieluniu. Część drogi będzie całkowicie zamknięta [ZDJĘCIA]

Redakcja
Fot. Zbigniew Rybczyński
Rozpoczęły się roboty na ulicy ks. Jerzego Popiełuszki w Wieluniu. Strategiczna arteria zostanie przebudowana kosztem ponad 11 mln złotych. W pierwszym etapie prac wykonawca przewidział całkowite zamknięcie ruchu na odcinku od ronda ul. POW do ul. Głębokiej. Wycinka drzew przed rozpoczęciem inwestycji wzbudza pewne kontrowersje.

28 maja wieluński ratusz rozstrzygnął przetarg na przebudowę ulicy ks. Jerzego Popiełuszki. Jedną z największych inwestycji infrastrukturalnych w historii Wielunia zrealizuje firma P.U.H. Domax z Boronowa pod Częstochową, który wyceniła zadanie na nieco ponad 11 mln zł. Była to najtańsza z czterech ofert, jakie wpłynęły do urzędu. Umowa została podpisana 4 czerwca, a na początku tego tygodnia ruszyły roboty.

Projekt przebudowy ul. Popiełuszki zakłada gruntowny remont i poszerzenie jezdni, budowę nowych chodników po obu stronach ulicy i asfaltowej ścieżki rowerowej. Zamiast sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach z ul. Warszawską i 18 Stycznia powstaną ronda. Dodatkowo rondo na skrzyżowaniu z POW będzie miało poprawione parametry. Na odcinku pomiędzy P.O.W. a 18 Stycznia zaprojektowano cichą nawierzchnię mającą obniżyć hałas powodowany przez ruch samochodowy. Ciągi piesze i rowerowe zostaną oddzielone od jezdni pasem zieleni.

Inwestycja już teraz wiąże się z utrudnieniami w ruchu zarówno dla zmotoryzowanych, jak i pieszych. Dodatkową uciążliwością jest duże zapylenie generowane przy załadunku materiałów budowlanych na placu u zbiegu ulic Popiełuszki i P.O.W. Mapkę z tymczasową organizacją ruchu zamieściliśmy w galerii zdjęć. W pierwszym etapie inwestycji częściowo wyłączone z ruchu zostaną następujące odcinki:

* od skrzyżowania ze zjazdem do C.H. „Era Park”, dworca PKS i Kauflanda do ul. Stodolnionej – pozostaje ruch dwukierunkowy zawężonym odcinkiem drogi o szerokości 5,50 m

* od ul. Stodolnianej do ronda na ul. P.O.W. – obowiązuje ruch jednokierunkowy (dojazd i dojście od strony ul. P.O.W.) do budynków handlowo-usługowych przy ul. Popiełuszki

Całkowicie zamknięty dla ruchu pojazdów i pieszych zostanie odcinek od ronda na P.O.W. do ul. Głębokiej. Dojazd do parkingów przy ul. Głębokiej i Amerykance będzie tymczasowo możliwy od ul. Zacisze.

W pierwszym okresie robót nie będzie prowadzona przebudowa skrzyżowań z ulicami P.O.W., Warszawską i 18 Stycznia. Roboty w tych miejscach rozpoczną się po przywrócenia ruchu samochodowego odcinkami zamkniętymi w pierwszym etapie. Prace na skrzyżowaniach będą prowadzone etapami.

- Wykonawca deklaruje prowadzenie prac w taki sposób, aby ograniczenia w ruchu dotyczyły tylko niezbędnego zakresu koniecznego dla wykonania prac – czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego.

W związku przebudową ul. Popiełuszki usunięto drzewa i inną roślinność. Ponieważ pilarze działali w maju, na ostatniej sesji radna Anna Dziuba-Marzec postawiła legalność wycinki pod znakiem zapytania w związku z okresem lęgowym ptaków. W ratuszu odpowiadają, że postępowano zgodnie z pozwoleniem wydanym przez starostwo. Do naszej redakcji dotarły również głosy mieszkańców zaniepokojonych losem dorodnych kasztanowców w rejonie skrzyżowania Popiełuszki z 18 Stycznia (na wysokości szkolnej sali gimnastycznej). Naczelnik wydziału inwestycji i rozwoju Maciej Preś wyjaśnia, że dwa z tych drzew kolidują z terenem inwestycji, jednak zapewnia, że będzie podejmował starania, aby przynajmniej jedno uchronić przed wycinką.

W przetargu termin realizacji inwestycji określono na 31 października br., ale z uwagi na ogromny zakres prac jest praktycznie pewne, że część robót zostanie przesunięta na przyszły rok. Przebudowa ul. Popiełuszki miała się rozpocząć dużo wcześniej. Oferty przetargowe zostały otwarte w drugiej połowie marca, jednak władze miasta wstrzymały się z podpisaniem kontraktu, bo nie było pewności, że gmina otrzyma 3-milionowe dofinansowanie z budżetu państwa. Co prawda wnioski gmin i powiatów wojewoda łódzki wstępnie zatwierdził pod koniec 2018 r., jednak potem rząd uchwalił nowy program wspierania lokalnych inwestycji drogowych. W efekcie samorządy, w tym Wieluń, znalazły się w stanie zawieszenia. Dopiero 20 maja ogłoszono ostateczną listę rankingową, w której ul. Popiełuszki sklasyfikowano na niezłym, 13. miejscu wśród dróg gminnych.

Żeby jednak otrzymać całe 3 mln zł, cały zakres prac objęty wnioskiem powinien być zakończony do końca listopada. Wykonawcę czeka wyścig z czasem. Na ostatniej sesji radny Robert Kaja dociekał, jaka konkretnie część inwestycji mieści się w kosztach kwalifikowanych, i w związku z tym powinna być zrobiona w tym roku, a co bez szkody dla dotacji może zostać przesunięte na 2020 r. Burmistrz nie był w stanie udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi, deklarując przekazanie stosownych informacji na piśmie.

W rejonie ulicy Popiełuszki nadal trwa przebudowa ciepłociągu. O tej inwestycji piszemy tutaj: Modernizują ostatnie odcinki najstarszej magistrali ciepłowniczej w Wieluniu [FOTO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto