Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozwój nadwarciańskiej turystyki. Gminy zwierają szyki

Zbyszek Rybczyński
Daniel Sibiak
Włodarze nadwarciańskich gmin zawarli pod auspicjami zarządu województwa porozumienie w sprawie rozwoju turystyki. Łódź chce pomóc wykorzystać potencjał przyrodniczy i kulturowy naszego regionu

Łódź dostrzega w turystyce duży potencjał rozwojowy naszego regionu i zamierza wydatnie wspierać działania w tym obszarze. Dolina Warty jest wskazana jako jeden z obszarów strategicznych. Czy będziemy w stanie w pełni wykorzystać możliwości, które się otwierają?

Porozumienie na rzecz wykorzystania potencjału turystycznego doliny rzeki Warty i Zbiornika Jeziorsko podpisali wójtowie i burmistrzowie dziewięciu gmin, w tym Konopnicy, Osjakowa, Wierzchlasu, Działoszyna i Pątnowa. Samorządowcy podkreślają, że współpraca w tym obszarze jest konieczna.

- Chodzi o to, aby nasza oferta turystyczna była spójna i wzajemnie się uzupełniała - mówi wójt Osjakowa Jarosław Trojan. - Wprawdzie współpracujemy już od dawna, ale teraz zyskujemy nowe możliwości, które pozwolą nam w pełni wykorzystać duży potencjał naszych terenów.

Współpracy samorządów patronuje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego. - Chcemy rozwijać turystykę tam, gdzie są do tego znakomite warunki - podkreśla Joanna Skrzydlewska, członkini zarządu woj. łódzkiego.

Zdaniem wójta Osjakowa wsparcie władz wojewódzkich jest nie do przecenienia. Oznacza to bowiem, że otwierają się spore możliwości pozyskania funduszy na inwestycje turystyczne. Wyznacznikiem kierunków działań jest „Koncepcja rozwoju turystyki w woj. łódzkim do 2020 r.”, którą 17 maja przyjął sejmik wojewódzki.

- To pokazuje, że władze województwa poważnie traktują zagospodarowanie turystyczne doliny rzeki Warty. Liczymy, że w ślad za tym pójdą pokaźne środki finansowe. Powinniśmy przede wszystkim przyspieszyć rozwój infrastruktury turystycznej, która dziś nie spełnia oczekiwań - przekonuje Jarosław Trojan. - To spowoduje, że nasi przedsiębiorcy będą mieli większe pole do popisu, jeśli chodzi o organizację wypoczynku szczególnie dla osób korzystających z coraz popularniejszej turystyki weekendowej. Efektem długofalowym będzie zwiększenie ruchu turystycznego w naszych gminach - dodaje wójt.

Ze wspomnianej koncepcji rozwoju turystyki wynika, że nasz region ma wszelkie predyspozycje ku temu, by czerpać wymierne korzyści z turystyki. Dolina Warty jest obszarem predysponowanym do rozwijania turystyki aktywnej - wodnej, jeździeckiej, rowerowej, pieszej, a także geoturystyki, w oparciu o walory Jury Krakowsko-Wieluńskiej sprzed ok. 150 mln lat. W opracowaniu podkreśla się, że walory przyrodnicze Załęczańskiego Parku Krajobrazowy to wciąż nie w pełni wykorzystany potencjał.

Jako duży atut naszego regionu wskazuje się bogactwo kulturowe. Przejawia się ono m.in. w unikatowych zabytkach architektury drewnianej, do których należą kościoły typu wieluńskiego i dwór w Ożarowie. W budowaniu marki turystycznej nie bez znaczenia są tradycje kulinarne i rodzimy folklor. Lokalnych specjałów coraz częściej można skosztować w gospodarstwach agroturystycznych, które z kolei są najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorem bazy noclegowej, oferując jednocześnie wiele usług.

Działania będą ukierunkowane głównie na rozwój turystyki aktywnej, kulturowej, biznesowej i zdrowotnej. Pójdą za tym fundusze na inwestycje związane z budową czy modernizacją obiektów i obszarów przeznaczonych na cele turystyczne, jak również na projekty promocyjne. W trakcie jest pierwszy nabór projektów dotyczących rozwoju gospodarki turystycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto