Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratownictwo medyczne od 1 kwietnia po nowemu. Falck stracił kontrakty. Działoszyn z karetką

Redakcja
Od 1 kwietnia z Działoszyna będzie wyjeżdżać do chorych karetka pogotowia ratunkowego. Ambulans stacjonujący w Wieruszowie nie będzie miał już lekarza na pokładzie, a zespołowi ratownictwa w Sokolnikach skrócono dyżur o połowę. W powiecie wieluńskim bez zmian.

Od poniedziałku, 1 kwietnia, inaczej wyglądać będzie organizacja ratownictwa medycznego w regionie łódzkim. Powodem są zmiany przepisów, które nie zezwalają prywatnym firmom na świadczenie takich usług. Oznacza to, że w powiecie pajęczańskim nie będą już jeździć karetki Falcku. Obsługę ratownictwa na tym terenie przejmuje Szpital Powiatowy w Radomsku. Dwie karetki (jedna z lekarzem, druga bez) będą całodobowo dyżurować na terenie przychodni przy ulicy Wiśniowej. Trzecia stanie w Działoszynie i będzie w gotowości przez 12 godzin na dobę.

Zmiany w ratownictwie obejmą również powiat wieruszowski. Tutaj nadal operatorem karetek będzie szpital powiatowy, jednak dyżur zespołu ratownictwa w Sokolnikach zostanie skrócony z 24 do 12 godzin. Poza tym zespół stacjonujący w Wieruszowie ze specjalistycznego zmieni status na podstawowy, czyli nie będzie miał lekarza, lecz tylko ratowników. Dodatkowo wieruszowskiej lecznicy przydzielono obsługę stacji ratownictwa w Złoczewie.

Po staremu zostaje w powiecie wieluńskim. Przy szpitalu nadal będą całodobowo dyżurować dwie karetki, w tym jedna „S”. W Osjakowie pozostawiono 24-godzinny zespół podstawowy. Przypomnijmy, że w styczniu SP ZOZ wzbogacił się o ambulans z najwyższej klasy sprzętem za 550 tys. zł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nowa karetka dla szpitala w Wieluniu za ponad pół miliona złotych [ZDJĘCIA]

Do tej pory ponad połowę rejonów operacyjnych w regionie łódzkim obsługiwały karetki prywatnej firmy Falck. Zgodnie z nową ustawą kontrakt z NFZ na ratownictwo medyczne mogą zawrzeć jedynie placówki publiczne lub w których co najmniej 51 proc. udziałów mają samorządy lub Skarb Państwa. W województwie łódzkim ratownictwo medyczne od 1 kwietnia obsługuje konsorcjum, na czele którego stoi Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi, a partnerami są szpitale powiatowe i wojewódzkie, w tym w Wieluniu i Wieruszowie. W piątek, 29 marca, dyrektor WSRM w Łodzi Bogusław Tyka podpisał w imieniu realizatorów usługi umowę z dyrektorem łódzkiego oddziału NFZ Arturem Olsińskim.

- Konsorcjum 12 publicznych placówek w pełni realizuje zapisy i ideę ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym - powiedział dyrektor Tyka. Potwierdził gotowość wszystkich zespołów ratownictwa medycznego do przejęcia opieki nad mieszkańcami województwa od zespołów NZOZ Falck od północy 1 kwietnia 2019 r.

Wraz z nową umową zmienia się organizacja pracy pogotowia. Do tej pory w regionie łódzkim działało 20 rejonów operacyjnych, teraz jeden rejon obejmie całe województwo. Dodatkowo zwiększa się liczba zespołów ratownictwa medycznego - ze 100 do 105. Spośród nich 82 to zespoły podstawowe (w tym pięć pracujących tylko przez część doby), a 23 specjalistyczne.

Jeśli chodzi o wzywanie pomocy medycznej, nic się nie zmienia. Należy dzwonić pod numer 999 lub 112.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zmiany w ratownictwie medycznym. Co to oznacza dla szpitali w Wieluniu, Wieruszowie i Pajęcznie?

Szpital Powiatowy w Radomsku przejmuje ratownictwo medyczne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto