Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedszkolaki ze Skomlina, Wichernika i Wróblewa spotkały się z przedstawicielem Nadleśnictwa Wieluń[FOTO]

red
Dzieci z Publicznego Przedszkola w Skomlinie i Oddziałów Przedszkolnych w Wicherniku i Wróblewie w ramach projektu „Przedszkole na medal” realizowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi oraz firmę Polska Press Sp. z o.o. spotkały się z panem Kacprem Bierowiec – pracownikiem Nadleśnictwa Wieluń.

Dla większości przedszkolaków było to pierwsze, ale jakże wartościowe spotkanie z leśnikiem. Na początku spotkania zaproszony gość zaprezentował dzieciom swój mundur – szczególne zainteresowanie wzbudziły naszyte na pagonach dystynkcje, które jak się okazało określają stopień i pełnioną funkcję.

Bardzo interesujące opowieści o środowisku leśnym przybliżyły dzieciom zagadnienia przyrodnicze, a liczne ciekawostki z lasu potwierdzone naturalnymi okazami leśnymi sprawiły, iż spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze.

Mali przyrodnicy z zapartym tchem słuchali opowieści o tym, w jaki sposób z jednego małego nasionka wyrasta okazałe drzewo i jak ważną rolę w tym procesie pełni leśnik, który w całym cyklu wzrostu drzewa pielęgnuje je, kreuje stosowne warunki do wzrostu, a w odpowiednim momencie wyznacza do wycięcia, aby zrobić miejsce dla młodego pokolenia lasu i powtórzyć cały proces. Dzieci podawały bardzo dużo przykładów gdzie w codziennym życiu jest wykorzystywane drewno m.in.: meble, stoły, krzesła, konstrukcie budowlane, zabawki, książki, malowanki, kredki oraz opał. Prelegent zwrócił uwagę jak ważną rolę pełni ten surowiec w naszej gospodarce na podstawie przytoczonych przykładów oraz podkreślił rolę leśnika w pielęgnacji i dbaniu o las przy jednoczesnym zapewnieniu ludziom dostępu do drewna. Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się jak chronić i dbać o przyrodę oraz uczyły się, jak należy zachować się w lesie oraz jakie ogromne znaczenie ma dla człowieka las i jego środowisko. Dowiedziały się także, w jaki sposób pomóc zwierzętom i ptakom przetrwać zimę i dlaczego niektóre zwierzęta gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy. Przedstawiciel Nadleśnictwa Wieluń zadawał przedszkolakom wiele pytań, z którymi dzieci dobrze sobie radziły. Wykazały się wiedzą na temat gatunków ptaków zarówno tych, które odlatują, jak i tych, które pozostają w Polsce na zimę.

Dzieci oglądały także przywiezione przez Pana Kacpra eksponaty leśne m.in.: pędy różnych gatunków drzew (iglastych i liściastych) oraz ich nasiona, pasożytującą na drzewach jemiołę, zrzucone przez koziołka parostki oraz spreparowane owady m.in. szerszenia, osy, pszczoły oraz innych będących szkodnikami drzew.

Dzieci mogły zapoznać się z wyglądem zwierząt mieszkających w lesie podczas prezentacji multimedialnej, w której Pan Kacper zwrócił szczególną uwagę na nazewnictwo zwierząt: samica jelenia – łania, samiec to byk oraz potomek cielak, u sarny samica to koza, samiec – kozioł, natomiast potomek to koźlę. Przedszkolaki dowiedziały się również na podstawie zaprezentowanego porównania , że „sarna nie jest żona jelenia”. Na slajdach dzieci mogły obejrzeć m.in.: borsuka (który cieszył się największym zainteresowaniem i zwykle był mylony ze skunksem), bażanta, kuropatwę, oraz dziki w naturalnym środowisku. Na zakończenie dzieci otrzymały upominki oraz zaprosiły Pana Kacpra na następne spotkanie, ale tym razem obowiązkowo w lesie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto