Protest Wielunia odrzucony. Dotacji unijnej na kompleks basenów nie będzie

Zwycięstwo gminy Wieluń w sądzie w sprawie dotacji na kompleks basenów okazało się pyrrusowe. Zarząd województwa łódzkiego, obradujący już w zmienionym po wyborach składzie, nie uwzględnił odwołania gminy. Wszystko wskazuje, że decyzja oznacza koniec marzeń o wsparciu inwestycji z programu rewitalizacyjnego.

Wniosek gminy Wieluń dotyczył budowy nowego kompleksu basenów, w tym krytego, w miejscu starego kąpieliska miejskiego przy ul. Broniewskiego. Aplikowano również o środki na modernizację znajdującego się po sąsiedzku targowiska miejskiego. Koszt całego przedsięwzięcia oszacowano na prawie 38 mln zł. Wniosek przepadł na wstępnym etapie oceny formalnej jako niezgodny z przepisami krajowymi i unijnymi. Gmina Wieluń złożyła protest, który jednak nie został rozpatrzony. W konsekwencji sprawa trafiła do sądu.

Ostateczny wyrok, korzystny dla gminy Wieluń, zapadł 18 września 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną zarządu województwa łódzkiego i nakazał rozpatrzeć odwołanie gminy. Niedługo po wyroku, a jeszcze przed jego wykonaniem, doszło do wyborów samorządowych, w wyniku których PiS przejął władzę w regionie od koalicji PO-PSL. W Wieluniu liczono, że to pomoże sprawie.

Zarząd województwa łódzkiego w nowym składzie w końcu pochylił się nad protestem gminy 28 grudnia 2018 r.. Nadzieje na pozytywne rozstrzygnięcie sprawy okazały się płonne. Podjęto uchwałę „w sprawie nieuwzględnienia protestu od negatywnej oceny formalnej projektu złożonego przez Gminę Wieluń”. Wszystko wskazuje, że decyzja oznacza koniec marzeń o blisko 30-milionowej dotacji unijnej na baseny i targowisko z programu rewitalizacyjnego, do którego gmina Wieluń zgłosiła akces w 2017 r.

Czy będą kolejne próby pozyskania dofinansowania na kompleks basenów? Jeśli tak, to z jakich źródeł i czy zostanie wykorzystana ta sama dokumentacja? Takie pytania skierowaliśmy do Urzędu Miejskiego. Odpowiedziano nam, że w czwartek (10 stycznia) burmistrz miał spotkać się m.in. w sprawie projektu rewitalizacji basenów z wicemarszałkiem województwa łódzkiego Grzegorzem Wojciechowskim. NIe wiemy, jaki konkretnie był cel tych rozmów i co może z nich wyniknąć.

Zbyszek Rybczyński

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

14.01.2019, 15:13

Dokładnie tak jak pisze Jurek Kiler. Sąd w żaden sposób nie decydował o rozstrzygnięciu wniosku. Burmistrz o tym wiedział lecz podczas kampanii wygodniej mu było mamić ludzi.

14.01.2019, 08:22

Do Anonim 13.01.2019, 19:25

Sąd w ogóle nie wypowiadał się na temat, czy wniosek był zły, czy dobry. Tu chodziło tylko o rozstrzygnięcie, czy pozostawienie protestu gminy bez rozpatrzenia było zasadne. Kwestia typowo proceduralna. A że burmistrz opowiadał farmazony, że dzięki decyzji sądu już zaraz będzie dofinansowanie, to już inna historia.

13.01.2019, 23:21

Ciekawe jakie w tym wszystkim miało znaczenie szopka którą zrobił burmistrz po odrzuceniu wniosku.

13.01.2019, 22:42

Rychlik dla starostwa łatwi a dla gmin juz nie?

13.01.2019, 20:16

Poseł Rychlik nie bedzie chodził i protegowal nieudacznika, osmieszal sie chodzac za Dyziem .

13.01.2019, 19:57

Takich ,superr nieudolnych inwestycji bedzie wiecej..... pogratulowac!

13.01.2019, 19:25

Głupie gadanie tych którzy nie mają pojęcia. Skoro wniosek był zły to dlaczego sąd nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy? Skoro Rychlik chce działać dla dobra lokalnej społeczności to dlaczego nie zabiegał w sprawie dotacji dla basenu w Wieluniu? O wiele łatwiej jest chodzic na rózne imprezy i robić sobie zdjęcia jak to sie działa jako poseł w terenie, niż iść do marszałka i zabiegac o środki dla swojej gminy. Tak to wygląda w praktyce.

13.01.2019, 17:02

ma ktoś listę radnych z Pisu co byli na nie?

13.01.2019, 15:15

Teraz będzie, że się nie udało bo źli radni sejmiku nie puścili niekompletnego wniosku.

13.01.2019, 14:25

Sprawa jest prosta jak budowa cepa. Wniosek został źle napisany, a cała reszta jest już tylko biciem piany, które ma odwrócić uwagę od tej porażki. Przy okazji burmistrz nawrzucał służbom marszałka, przez co Wieluń jest tam traktowany na dystans. Jestem tylko ciekawy, kiedy społeczeństwo wieluńskie przejrzy na oczy i uświadomi sobie, że wybrało na kolejną kadencję burmistrza, któremu mało co wychodzi poza robieniem dobrego wrażenia.

13.01.2019, 12:38

Gdyby Rychlik został burmistrzem to z pewnością załatwił by dofinansowanie. A tak mamy powtórkę z marnej rozrywki. Dla burmistrza najważniejsze aby mieć jakąś wymówkę. Nie koniecznie zgodną z prawdą ale i tak ciemny lud to kupi.

13.01.2019, 12:37

kto z PISU nie głosował za Wieluniem?

13.01.2019, 12:36

Dziwiłbym się bardzo gdyby Rychlik pomagał Okrasie, przecież ten był i jest prześmiewcą PISu. Poseł nie jest od załatwiania spraw komukolwiek, a zwłaszcza takim nieudacznikom jak burmistrz. Niech Okrasa realizuje swoje obietnice poprzez sumienną i uczciwą pracę, właściwy dobór kompetentnych współpracowników, poprzez konkretne działania a nie przez demagogię i robienie ludziom wody z mózgu. Musi zacząć szanować ludzi i skończyć z kłamstwami. Miasto to nie jego prywatny folwark Okrasy - i musi pogodzić się z tym, że rada jest od kontroli jego poczynań i nie może swoje liczne porażki zwalać na wszystkich dookoła a wytykanie mu błędów traktować jako konfliktowanie i przeszkadzanie mu w ........właśnie w czym?. Bo efektów zero.

13.01.2019, 12:23

Brawo, kolejne obietnice Rychlika i Pisu że załatwią wszystko dla Wielunia okazały się warte tyle ile oni sami !!!

13.01.2019, 11:30

Kociokwik !!! Widziały gały kogo wybierały !!! Myślenie nie boli ...

13.01.2019, 11:15

Takiego mamy burmistrza, że nie potrafi nawet wniosku o dofinansowanie napisać. Może zamiast wniosku niech wysyła selfie z facebooka?

13.01.2019, 10:50

No i Rychlik też obiecywał, a teraz posłem został i co nie pomógł własnej gminie!!!!!

13.01.2019, 09:10

Obecnie większość radnych to gamonie, którzy nie potrafią zabrać głosu a co dopiero wypełniać swoje funkcje kontrolne w stosunku do poczynań naszego orła z kurowa. Przyszli do rady po kasę a już chodzą słuchy, że chcą sobie podwyższyć diety. Wysiłek umysłowy jaki do tej pory wlożyli wydaje się im być niewspółmierny do wysokości diet. Śmiechu warte. . Ale wielunianie na takich sobie radnych zasłużyli.

13.01.2019, 05:11

Szkoda 🤔😮😪

12.01.2019, 23:33

Jak to?! Przecież Okrasa obiecał! On zawsze dotrzymuje słowa.

12.01.2019, 23:08

ciasno na wielunskim basenie. Przydałby sie nowy, większy. Ale kogo na to stać.

12.01.2019, 22:45

Okrasa przez 5 lat nic nie zrobil oprocz zadluzenia gminy , i pobierania pensji , tak samo radni co oni zrobili?? Nic oprocz pobierania diet , co zrobi okrasa przez 5lat nastepnych? Pewnie nic zero sukcesu i to samo radni ale sami wybraliscie takie wladze

12.01.2019, 22:08

Uważam, iż burmistrz to oszust.

12.01.2019, 22:06

A taki miał być piękny basen, amerykański...