Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja tomiku na 20-lecie Kolegium Nauczycielskiego w Wieluniu

Daniel Sibiak
Kolegium Nauczycielskie w Wieluniu świętowało dzisiaj 20-lecie istnienia. Licznie przybyli goście składali na ręce dyrektor Ewy-Lewik-Tsirigotis kwiaty i gratulacje za trud włożony w wychowanie kadry pedagogicznej. Tak naprawdę szkoła ma w tym względzie 68-letnią tradycję, ale najpierw działała jako Liceum Pedagogiczne, Studium Nauczycielskie, a od 20 lat jako Kolegium Nauczycielskie.

- 20 lat temu powołano do życia kolegia. Zakładano, że będą funkcjonować 10 lat. Stało się jednak inaczej, co potwierdza, że są potrzebne, bo młodzi ludzie wciąż chcą kształcić się na nauczycieli, a w wieluńskim Kolegium poza przygotowaniem merytorycznym mogą liczyć przede wszystkim na naprawdę dużą ilość praktyk – mówi Zdzisław Spychała, który był dyrektorem KN przez 15 lat.

Na jubileuszu nie zabrakło niemal wszystkich dyrektorów placówki, którym za zaangażowanie w rozwój placówki studenci wręczyli w podzięce kwiaty. Zygmunt Wujec był nim w latach 1992-1993, Zdzisław Spychała od 1993 do 2008, Małgorzata Świątek-Słonina(2008-2009), a od 2009 do dzisiaj Ewa-Lewik-Tsirigotis. W latach 1993-1996 zastępcą dyrektora KN była Anna Jakubczyk, a od 1996 do 2007 Barbara Owczarek.

Na uroczystości nie zabrakło także przedstawicieli Kuratorium Oświaty oraz Akademii Jana Długosza w Częstochowie, gdzie studenci z Wielunia maja możliwość kontynuowania nauki po studiach licencjackich i zdobyciu tytułu magistra. Zarówno władze uczelni w Częstochowie, jak i Wieluniu podkreślali, że placówki łączy wyjątkowa współpraca.

Dalszych sukcesów placówce życzył także m.in. Ks. Prałat Marian Stochniałek, który nie krył jednocześnie zaniepokojenia doniesieniami o ograniczeniu działalności kolegiów i ich likwidacji.

- Ta uczelnia wzrastała tu w Wieluniu razem ze mną. Starałem się jej towarzyszyć w każdym ważnym momencie, aby podkreślić jej wartość. Mam nadzieję, że szkoła wyjdzie zwycięsko z zagrożeń, które są dzisiaj stawiane przed tego typu placówkami. Na pewno będziemy walczyć o Kolegium, bo to Alma Mater Ziemi Wieluńskiej – mówił ksiądz Marian Stochniałek.

To, że Kolegium Nauczycielskie na stałe wpisało się potwierdza bogata działalność placówki, którą zaprezentowała mgr Marlena Karaś. Poza nauką studenci angażują się w wiele imprez i akcji charytatywnych. Przez wiele lat organizowali kwestę na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Komornikach. Są organizatorami i współorganizatorami spartakiad, Andrzejek, Mikołajek, Dnia Dziecka i wielu innych okolicznościowych imprez. Współpracują także z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną oraz Biblioteką Pedagogiczną, gdzie organizują zabawy dla dzieci, a w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” – prezentują przedszkolakom i uczniom szkół podstawionych ulubione bajki. Kolegium może poszczycić się także własnym chórem oraz organizacją wieczorów: kolęd, poezji, koncertów. Słuchacze wydają także własną gazetkę „Wełna twórcza”.

Studenci Kolegium Nauczycielskiego chętnie uczestniczą także w kołach naukowych i reprezentują wieluńską placówkę na ogólnopolskich konferencjach naukowych.

Obecnie dziennie można studiować tu: edukację wczesnoszkolną i przedszkolną, edukację wczesnoszkolną z muzyką, język polski z historią oraz język polski z muzyką. Szkoła kształci także zaocznie na kierunkach: edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna oraz język polski z historią.

- Moja siostra skończyła Kolegium Nauczycielskie i doradziła mi bym to właśnie tutaj uczyła się zawodu nauczyciela. O wyborze szkoły zadecydowała jednak przede wszystkim bardzo duża ilość praktyk. A z opowieści siostry potwierdziło się, że jest tu naprawdę przyjemna atmosfera - mówi Julia z III roku edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, dla której dodatkowym plusem było to, że szkoła ma internat. - Mieszkam 50 km od Wielunia, więc nie musiałam szukać mieszkania.

-Zawsze chciałam być nauczycielem, stąd wybór Kolegium Nauczycielskiego w Wieluniu, które także mi polecono - dodaje Patrycja Kitlińska z III roku edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej.

Jubileusz był okazją nie tylko do podsumowania dotychczasowej działalności placówki, ale także promocji tomu monograficznego pt. "Dziecko II"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto