W Białej celebrowano powiatowe święto plonów. Uroczystości rozpoczęły się od mszy w intencji rolników, odprawionej w miejscowym kościele. Barwny korowód dożynkowy przemaszerował potem przy dźwiękach orkiestrowych marszów na pobliski stadion, gdzie zainaugurowano oficjalną część imprezy.

W iście dożynkowej scenerii, pośród majestatycznych wieńców kolejno głos zabierali wójt gminy Biała Aleksander Owczarek, starosta powiatu wieluńskiego Andrzej Stępień oraz radny sejmiku wojewódzkiego Andrzej Chowis. W wystąpieniach nie zabrakło słów uznania dla ciężkiej pracy rolnika, starosta Stępień wspomniał ponadto o dotkliwych konsekwencjach suszy oraz zbliżającym się do granic województwa łódzkiego wirusie ASF.

Tradycyjnym punktem każdego święta plonów jest przekazanie chleba przez starostę i starościnę dożynek. Aleksander Owczarek wespół z Andrzejem Stępniem podzielili go, a następnie częstowali nim gości. Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyły się prezentacje wieńców dożynkowych. Plecione arcydzieła wnosili na scenę przedstawiciele organizacji wiejskich, a wszystko to w rytm skocznej muzyki, przy rzęsistych brawach rozentuzjazmowanego tłumu.

Finalnym akcentem oficjalnej części dożynek było obtańczenie wieńca, przygotowanego przez gospodarzy. W taneczny korowód dali się porwać zaproszeni oficjele, a o właściwy krok zadbały panie z rozlicznych kół gospodyń wiejskich.

Podczas niedzielnego świętowania nie zabrakło odniesień do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Gościem specjalnym okazał się… „Józef Piłsudski”, który nie przybył do Białej na kasztance, a białym powozem zaprzężonym w parę karych koni. Teatralnym tonem wygłosił patriotyczną odezwę, za co otrzymał gromkie oklaski.

Na scenie pojawiły się tego dnia zespoły śpiewacze z Białej i Naramic, orkiestry dęte z tychże miejscowości oraz młodzież z GOKiS w Białej. Wieczorową porą natomiast wszystkich bawił Leszek Benke z Kabaretem Kopydłów.

Z regionu

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Dałem się porwać (gość)

Iście monumentalny artykuł! Barwna celebracja z rzęsistymi brawami rozentuzjazmowanego tłumu. Białe konie i kare powozy teatralnym tonem wespół z finalnymi wieczorową porą pleconymi arcydziełami. Narodził nam się talent