Pawilon przy cmentarzu komunalnym w Wieluniu ma już zgodę na użytkowanie, ale dalej świeci pustkami. Nie ma chętnych na wynajem

Przez rok po zakończeniu budowy pawilonu przy ulicy Roosevelta można było mówić, że obiekt stoi bezużytecznie dlatego, że nie ma pozwolenia na jego użytkowanie. Spór miasta z nadzorem budowlanym musiał rozstrzygać sąd administracyjny. Teraz magistrat może już swobodnie dysponować budynkiem, ale nic się nie zmieniło. Uwidocznił się kolejny problem, kto wie, czy nie poważniejszy. Do tej pory nie znalazł się nikt, kto zechciałby wynająć chociaż jeden lokal na sklep czy usługi pogrzebowe.

Wśród mieszkańców słychać opinie, że miasto wyrzuciło pieniądze w błoto. Urządzanie nowego cmentarza wraz z infrastrukturą rozpoczęło się w poprzedniej kadencji i trwało do jesieni 2012 roku, kiedy zakończyła się budowa pawilonu. Za całą inwestycję gmina zapłaciła ok. 1,9 mln zł. Zdaniem miejskiej radnej Anny Rozmarynowskiej, budowanie pawilonu za gminne pieniądze było błędem.

- Trudno przejść do porządku dziennego nad tym, że zaangażowano mnóstwo publicznych pieniędzy w obiekt, który nie przynosi gminie żadnego dochodu. Inwestycję uzasadniano tym, że musi być zachowany pewien ład przestrzenny. Zgoda. Ale gdyby przedsiębiorcy sami stawiali budynki, można by na nich wymusić określone rozwiązania architektoniczne - komentuje radna Rozmarynowska.

W pawilonie jest osiem pomieszczeń o łącznej powierzchni użytkowej 180 metrów kwadratowych. Ratusz starał się wynająć powierzchnie handlowe jeszcze przed Wszystkich Świętych. Przetarg zakończył się fiaskiem. Wtedy jeszcze można było tłumaczyć to tym, że wszystko działo się na ostatnią chwilę. Ale również kolejna próba się nie powiodła.

- Ogłaszamy trzeci przetarg - mówi wiceburmistrz Janusz Pamuła. Dość niechętnie wypowiada się on na temat pawilonu: - Trudno jest mi odnieść się do tego tematu. Oczywiście jest pewne rozczarowanie, bo kiedy był ogłaszany pierwszy przetarg, przychodziły osoby zainteresowane, pytały, ale nie złożyły ofert. Oferujemy minimalne stawki. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda się ten problem rozwiązać.

Od osób znających problematykę tego rodzaju biznesu można usłyszeć, że działalność w tym miejscu byłaby nieopłacalna. Już od dawna przy Roosevelta działa sklep, w którym można kupić znicze i kwiaty. Mówi się, że jeden taki punkt handlowy w zupełności wystarczy. Inna jest sytuacja od strony ulicy 3 Maja, gdzie znajduje się główne wejście na cmentarz rzymskokatolicki, z którego zresztą bez problemu można dostać się na komunalny. Tam sklepów i zakładów pogrzebowych jest wiele.

Być może jednak potrzeba czasu, żeby pawilon handlowy zaczął tętnić życiem? Radna Anna Rozmarynowska, choć sceptyczna wobec angażowania publicznych pieniędzy, uważa, że mimo wszystko lokalizacja jest dobra.

- Trudno mi oceniać, jaka jest przyczyna tego, że nie ma chętnych na wynajem. Sądzę, że lokalizacja jest dobra, tyle że perspektywiczna. Trzeba poczekać, aż cmentarz komunalny trochę się rozrośnie.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (28)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

biznesy (gość)

Wreszcie niech ci z magistratu i powiatu powiedzą społeczeństwu prawdę ze pawilony ich projekty są uchylone przez Sąd ,oraz właściciele są stronami postępowań ,wszystkie inwestycje cmentarne były i a budowane bezprawnie w prywatnych własnościach .Przecież to jest ich rodzinny urzędniczy biznes.

Torba i kij (gość)

Wielki czas aby zrobić już czystkę z tej zakały Miasta Gminy i Powiatu oraz rady miejskiej i powiatowej.Jeszcze trochę to będzie tak jak na wschodniej granicy Naszego sąsiada cała ta machina korupcji całkowicie Wieluń i jego właścicieli puści z torbami.

Oliwa nie rychliwa ale sprawiedliwa (gość)

Wszyscy na wzajem się opluwacie o te pawilony,przyszłościowo myśleliście i wydawaliście pieniądze budując pawilony przy cmentarzu i caly cmentarz w prywatnych własnościach ,wszyscy myśleliście ,ze taka samowola budowlana i pieniężna będzie trwać w nie skończoność , a ludzie wam będą na was głosować i was chwalić za wasze kłamstwa,bezprawia itd. pawilonów nikt nie chce wydzierżawić bo ci co by chcieli wiedzą że Sądy uchyliły jak i resztę inwestycji ponieważ sa bezprawiem w prywatnych terenach albo rozbiórka albo naprawienie bezprawia z właścicielami prywatnymi.

Obserwatorzy (gość)

Pawilony przy cmentarzu są wyrokami sadowymi uchylone,dokonywane bezprawie i samowolka budowlana w prywatnych własnościach już daje znać o sobie właściciele prywatni zostali uznani przez Sąd za strony postępowań ,decyzje i zezwolenia budowlane już są uchylane na te budowle cmentarne które były i są niezgodne z prawem oraz zajmują i zajmowały prywatne własności. Jak wiadomo wszystko było i jest w prywatnych własnościach ; kwatery , kaplica ogrodzenia droga pawilony, parkingi inwestorzy weszli w prywatne grunty, i je zabudowywali i zabudowują bezprawnie .Starostwo Powiatowe bezprawnie wydawało i wydaje na te inwestycje budowlane decyzje i zezwolenia bezprawnie łamją wszystkie procedury praw..

kot (gość)

Lepiej by zrobili kostke na parkingu tam gdzie są juz kwiaciarnie i zakład pogrzebowy. Z tego korzystają też ludzie idący w odwiedziny do szpitala a tak to smród brud i niezła wizytówka Wielunia

samotny ułan (gość)

ja bym chciał annę rozmarynowską na burmistża tylko nie wiem czy na start w wyborach mąż jej pozwoli ....

UM (gość)

Nikt nie chce handlować w naszym pawilonie? Taki problem to nie problem. Postoi trochę to się mu nic nie stanie. No przecież się nie zawali. A zresztą do wyborów zapomnicie o sprawie.

zdegustowany władzą (gość) (mieszkaniec)

Drogi mieszkańcu, skąd masz informacje, że 1/5 kosztów kina to pieniądze z zewnątrz ? Oglądałem w kablówce relacje z ostatniej sesji i mówiono, że dotacja to niecały 1milion zł, a cała inwestycja to koszt 12 milionów. Nie wychodzi 20% ... To, że Majcher był nieudolny to fakt, ale Antczak oprócz tańczenia na studniówkach i biegania tam gdzie coś się dzieje, by Kopańska mogła zrobić zdjęcie do Informatora to nie znaczy, że w Wieluniu zaszły zmiany. Jest dużo szumu, a prostej sprawy jak zagospodarować pawilony przy cmentarzu nie potrafią zrobić. Ręce opadają

Katolik (gość)

Radna Rozmarynowska jak się weźmie za ten temat to do jutra wszystkie boksy w budynku wydzierżawi i wam szczenki opadnom.

swoj ze wsi (gość)

Dobre miejsce do wielunskich zomowcow ormowcow czerwonej mafi ,getto im zrobic przy cmentarzu niech zdychaja.czerwone szmaty co polske sprzedali.

wieluniak z Niemiec (gość)

oj rety rety poproscie STEPNIA niech zrobi spotkanie w Pedzacym Kroliku ze ZBACHEM RYCHEM GRZECHEM grzechu schetyna jest specem biznesu na cmentarzach przy cmentarzachPO lubi poslow z cmentarnych grobowcy, Stepien to kolega bolszewikow z PO PSL SLD resortowy synek.