Odwołane zajęcia w Szkole Podstawowej nr 5 w Wieluniu. 80 proc. kadry na zwolnieniach

Czterech na pięciu nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 5 w Wieluniu przebywa na zwolnieniach lekarskich. Zajęcia lekcyjne zostały odwołane. Przerwa w nauce potrwa do końca tygodnia.

Opustoszałe sale lekcyjne, pokój nauczycielski i korytarze, uczniowie zgromadzeni w świetlicy i na sali gimnastycznej, zdezorientowani rodzice. Tak w poniedziałek, 14 stycznia, wygląda sytuacja w Szkole Podstawowej nr 5 w Wieluniu. Pracę szkoły sparaliżowały absencje nauczycieli. Część kadry była na chorobowym już wcześniej, a teraz skala zjawiska przybrała wielkie rozmiary.

- Aktualnie na zwolnieniach jest około 80 procent naszej kadry. Ilość osób, które zostały w pracy, nie pozwala na prowadzenie zajęć lekcyjnych. Uczniowie nie zostali zostawieni sami sobie. Staramy się zapewnić opiekę dzieciom, które nie mogą mieć jej zapewnionej w domu – powiedział nam dyrektor piątki Zbigniew Gajda. Zapewnił, że oficjalnie powiadomi o sytuacji władze miasta.

Uczniów poproszono, aby przekazywali telefonicznie rodzicom, że mogą zostać odebrani ze szkoły. Pocztą pantoflową informacja o odwołanych zajęciach dotarła też do rodziców dzieci, które zgodnie z planem lekcji miały rozpocząć naukę w późniejszych godzinach.

- Mój syn miał dzisiaj pierwszą lekcję na godz. 10:45. Kiedy dowiedziałam się o sytuacji w szkole, postanowiłam zostawić go w domu z dziadkami – mówi mama ucznia SP nr 5.

Według informacji dyrektora szkoły większość nauczycieli będzie przebywać na L4 do końca tygodnia. Wczesnym popołudniem w dzienniku elektronicznym, do którego dostęp mają rodzice, został zamieszczony komunikat o zawieszeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych do piątku, 18 stycznia. Dyrekcja prosi rodziców o zapewnienie, w miarę możliwości, opieki dzieciom w domu. Tym, którzy nie mają takiej możliwości, szkoła oferuje zajęcia świetlicowe.

Wiemy, że na zwolnienia lekarskie udało się też sporo nauczycieli w Szkole Podstawowej nr 4 w Wieluniu. W tej placówce jednak zajęcia odbywają się dzisiaj normalnie.

M. Stadnicki, Z. Rybczyński

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

20.01.2019, 18:51

Niech kontrolują. Znaleźć zdrowego nauczyciela o tej porze roku graniczy z cudem.Powodzenia

19.01.2019, 19:14

Skontrolować zwolnienia.I wyciągnąć konsekwencje.Od tych co je wystawiają niesłusznie. I tych co są zdrowia na zwolnieniu lekarskim

18.01.2019, 15:49

Brawo dla nauczycieli.Popieram!

18.01.2019, 14:17

SZANOWNI RODZICE , PANIE BURMISTRZU, ODPOWIADAJĄC NA WASZE ZARZUTY I PYTANIA, chciałem powiedzieć i spytać się czy wiecie, że nauczyciel w GMINIE WIELUŃ, nie może mieć przy tablicy więcej niż 27 godzin ( wyjaśniam- przy tablicy to znaczy mieć lekcje ) .
JEŻELI NIE MA NAUCZYCIELI I MA MIEC ZASTĘPSTWO ZA NICH - to otrzymuje za to niezależnie od stopnia awansu najniższą zapłatę - jak nauczyciel kontraktowy. Na świetlicy gdy ma zastępstwo, to za 2 godziny pracy otrzymuje zapłatę za 1 godzinę pracy.
Gdy jest z Waszymi dziećmi na choince, wycieczce , szkolnych dyskotekach, zielonych szkołach- nie ma za to zapłacone dodatkowo i niezależnie od tego czy jest 1 dzień , 2 czy 4 dni. Zebrania, konsultacje i inne szkolenia są w ramach pracy, więc nikt tego nie liczy. I można tak wymieniać..

Nie mieliśmy powyżek od 2012 roku to jest już 7 lat . Od następnego roku szkolnego nikt z nas nie bedzie miał godzin , tylko puste etaty. A my Panie Burmistrzu bardzo prosimy o pracę od godziny 7.30 do 15.30 - 8 godzin dziennie. I niech wszystkie wycieczki, spotkania z rodzicami i szkolenia i Rady Pedagogiczne będą w tych godzinach. Proszę Państwa ja też muszę brać dzień BEZPŁATNY w szkole , bo nie mam urlopu, żeby iść pozałatwiać sprawy w urzędzie. Jeżeli bedę musiał być w szkole po 8 godzinach pracy , to też chcę zapłatę za nadliczbowe, to bedzie uczciwe i nikt nie bedzie mówił, że nie pracuję 8 godzin dziennie. W tym czasie 8 godzinnej pracy chcę napisać sprawdziany lub sprawdzić je, przystosować je dla poszczególnych uczniów. Napisać wszystkie brednie niepotrzebne , a które każe nam MEN . Tylko jedno Panie Burmistrzu, potrzebujemy pokoi ze stolikami i komputerami i drukarkami i tonerami do tych drukarek !!! Chociaż jeden taki pokój na 3-4 nauczycieli, żebyśmy mieli jak w czasie tych 8 godzin pracować i robić klasówki i inną papierologię.
Pozdrawiam wszystkich i proszę poszukać w Warszawie, we Wrocławiu jest bardzo dużo wolnych etatów do pracy w szkole, bo tam nauczyciele mają alternatywę i mają gdzie odejść do lepszej pracy.
Więc wszystkich, którzy chętnie do szkoły chcą przyjść pracawać , odsyłam tam.

A Pana Burmistrza proszę aby porozmawiał z Panami obsługującymi szkoły , jak to naprawdę jest.
Wstyd na ogólnodostępnej konferencji mówić, że Pan się na tym nie zna a zarazem oceniać i oczerniać innych.

Z poważaniem - podpisany Belfer, który mimo wszystko kocha swoją pracę.

18.01.2019, 11:43

Brawo nauczyciele ! Coraz więcej szkół w dużych miastach ma odwołane zajęcia ale niestety jak oglądają TV 1 to pani minister Zalewska jak zwykle z uśmiechem na ustach mówi ze nic się nie dzieje....obłuda

17.01.2019, 17:58

W 4 ile to pań co roku przed Świętami jest na zwolnieniach ? A jak jest w innych szkołach? Co roku, co roku powtarzam i to te same nazwiska. A dyrektorzy nic z tym nie robią, Wziąć się za to towarzystwo.

17.01.2019, 01:08

RODZICE WŁĄCZCIE SIĘ DO WALKI RAZEM Z NAMI O DOBRO DZIECI O USZCZUPLENIE PROGRAMU, ŻEBY MŁODY CZŁOWIEK MÓGŁ REALIZOWAĆ SWOJE PASJE I MÓGŁ CIESZYĆ SIĘ DZIECIŃSTWEM I BEZTROSKĄ PÓKI MOŻE A WY HEJTUJECIE I WYLEWACIE POMYJE ZAMIAST WALCZYĆ O PRZYSZŁOŚĆ WASZYCH DZIECI. Czy rodzice tego nie widzą, tu nie chodzi tylko o pieniądze ale o całokształt o POLSKĄ EDUKACJE o dzieci , które nie nadążają bo program jest przeładowany a godzin na jego realizacje jest za mało.

"Są rzeczy, których nigdy nie pojmę, jak choćby to, dlaczego w większości szkół (a znam ich wiele) dzieci najwięcej czasu poświęcają na naukę historii, choć ta historia nikogo niczego nie uczy.

Najczęściej to nie nasza historia, uczniowie w klasach maturalnych nie mają pojęcia, kim był Mazowiecki czy Frasyniuk (wiem, bo pytałam wielu), ale recytują daty bez znaczenia z czasów Rewolucji Francuskiej.

Albo dlaczego polska edukacja zatrzymała się w XIX wieku, jakby nic już potem nie było, dlaczego nie wspomina się o polskich naukowcach i prócz Skłodowskiej uczniowie żadnego innego Polaka-naukowca wymienić nie potrafią.

Dlaczego na matematyce milczy się o funkcjach w podstawówce, po czym na fizyce czy na chemii używamy funkcji, tylko udajmy, że takie pojęcie nie istnieje, a te szlaczki, to wcale nie wykresy funkcji właśnie…

Dlaczego uparcie rozdzielamy nauki przyrodnicze, choć jedynie sensowna metoda ich nauczania to całościowa, gdzie fizyka, chemia, biologia, to cudowny system naczyń połączonych… No tak, ale jak wtedy upchać w tym systemie nieśmiertelne wakuole pantofelka, bez których kolejne pokolenia Polaków nie mogłyby istnieć?

16.01.2019, 16:26

No proszę nauczyciele posługują się innym językiem

16.01.2019, 16:13

GDZIE W TYM WSZYSTKIM JEST DOBRO DZIECIAKÓW. NAUCZYCIELE SĄ DLA UCZNIÓW, NIE ODWROTNIE. CI CO NAJGŁOŚNIEJ KRZYCZĄ O KONSTYTUCJI TERAZ SAMI JĄ ŁAMIĄ POZBAWIAJĄC DZIECI PRAWA DO EDUKACJI. NIKT WAS DO CIĘŻKIEJ KURWY NIE ZMUSZA DO BYCIA NAUCZYCIELEM, SKORO LEPIEJ MAJĄ KASJERKI I BUDOWLAŃCY NIC NIE STOI NA PRZESZKODZIE ABY SIĘ PRZEKWALIFIKOWAC...

15.01.2019, 22:33

Belfry ewidentnie przeginają i oni uczą dzieci a sami łamią prawo i kłamią idąc na lewe L-4. Nauczyciel 15.01.2019, 21:47
A jak pielęgniarki czy policjanci szli na L4, to było to w porządku ? A jak Pan Burmistrz dawał sobie 3000 zł podwyżki to jest ok ....a ja po 25 latach pracy mam w szkole 2500 na rękę .... Nauczyciel po 1. ale jak protestowały pielęgniarki to nikt nie umarł, była zapewniona opieka nad pacjentami podobnie jak protestowali policjanci ( nie popieram lewych L-4 ) były zapewnione patrole policjantów. Po 2. Wy łamiecie prawo idąc na lewe L-4 ( może któryś z nauczycieli być chory ale to bardzo mały % ) i dzieci nie mogą chodzić do szkoły a zbliżają się testy na koniec roku szkolnego - kwiecień/maj ( gimnazjum, 8-e klasy ) - macie po prostu dzieci w wielkim poważaniu - w 4 literach. Po 3. nie wszystkie szkoły/ nauczyciele w ten sposób strajkują biorąc lewe L-4, Po 4. Nauczyciel moja żona pielęgniarka po 35 latach pracy w szpitalu w Wieluniu zarabia 2600,00 zł na rękę a ty masz tyle po 25 latach Po 5. belfry uważam że biorąc te lewe L-4 przy okazji strajkując o wyższe pensje wpisujecie się w protest polityczny tego czerwonego Broniarza. Po 6 Aby dobrze zarabiać trzeba dobrze uczyć a wy jak uczycie, że rodzice w domach muszą wieczorami razem z dziećmi nieraz do późnych godzin odrabiać lekcje, oraz posyłać dzieci tak już te z podstawówki nawet już z klas VI na korepetycje bo inaczej dzieci nie dają sobie rady w nauce. Po 7 rozmawiam, mam znajomych wielu nauczycieli i wielu z nich potwierdza, że zarobki w szkołach są na przyzwoitym poziomie, mówią że nie jest źle. Dlaczego nie protestowaliście jak były nierządy PO/PSL ????? a jednocześnie głosowaliście na ich kandydatów, Teraz tylko potraficie krytykować #DobraZmiana Brać do roboty a nie lenieć się

15.01.2019, 18:51

Całym sercem za nauczycielami

15.01.2019, 16:02

Brawo nauczyciele szkoda ze nie wszyscy

15.01.2019, 14:47

Może czas pomyśleć o wymianie kadr nauczycielskich na młodsze i zdrowsze.

15.01.2019, 14:28

Brawo SP 2. Już wiem, gdzie poslę swoje dzieci, jak przyjdzie czas.

15.01.2019, 13:20

Na Bialorusi nauczyciel operuje trzema trzema językami a w Polsce ledwo jednym powtarzam jednym

15.01.2019, 13:17

Co to za nauczyciele po zaocznych siem pytam

15.01.2019, 13:14

Ci nauczyciele to jak posłowie petru

15.01.2019, 12:55

Mimo L 4 nauczycieli szkoły zapewniają dzieciom opiekę, można przyprowadzać dzieci do świetlicy.

15.01.2019, 12:51

Łamistrajki z SP 2, wsi, średnich, hańba ,wstyd !!!!!!! Podwyżkę by się chętnie przygarnęło!

15.01.2019, 12:38

Dobrze że strajkują bo przecież mało zarabiają .Ale jest drugie dno -to nielegalne , nie formalne i oczywiście nieopodatkowane. Czyli korki 50 zł za 45 minut lub za godzinę .Są tacy co całe popołudnia , soboty i niedzielę korki dają wystarczy 5 uczniów dziennie i 250 mają tygodniowo około 1000 miesięcznie koło 4000.Nikt tego nie kontroluje .Oczywiści nie wszyscy ale jest z tego spora grupa .Biznes korkowy super działa .Rodzice płacą bo co mają zrobić jak pociechy nie dają rady i zagrożenia w powietrzu wiszą więc każdy ma rację .Ale o tym głośno się nie mówi .

15.01.2019, 12:18

Brawo SP 5 i SP 4 a w SP 2 same pisiory czyimiś rękami chcą miec podwyżki wstyd

15.01.2019, 09:10

Te zwolnienia to jakaś plaga w SP 5, przed świętami notorycznie 1 nauczycielka choruje ;)))) lekcje są łączone i nie przypominają lekcji!!no ale cóż jaki pan taki kram.Myślę, że nauczyciele sobie bardzo dobrze radzą. Wierzę, że pracują więcej niż 18h tygodnio, reszta (sprawdzanie prac, rady pedagogiczne konsultacje itp) niech uzupełni to etat do 40h tygodniowo- w co raczej wątpie, prawie każdy z Was ma nadgodziny, skoro tak źle i ciężko pracować można dać możliwość zatrudnienia młodym nauczycielom , a tak blokujecie moi Drodzy etaty młodym kreatywnym osobom. Ja parcuję 40h tygodniowo, szkole się w urlopie za swoje pieniądze i mam 26 dni urlopu i po 15 latach pracy mam 1800zł na rękę. Nie macie najgorzej Drodzy Nauczyciele

15.01.2019, 08:18

Do Mateusz z 20:24 (jak podejrzewam Mateusz P.) Na umowie jest 8h, dwie dodatkowe godziny sa na rozliczenia dnia i spotkania "motywacyjne" dla pracowników. I tak prawie codziennie. Nikt żadnych nadgodzin nie płaci... nie wiesz co gadasz, to się nie wypowiadaj.

15.01.2019, 07:49

z epidemią dzików (ASF) państwo poradziło sobie w try miga

15.01.2019, 07:15

Raczej przeciwnik... Jeszcze nie slyszałam nauczyciela bez chrypki, więc skąd zaraz te podejrzenia, że zwolnienia bezzasadne? Lekarze chyba na piękne oczy nie wystawią, bo też ryzykują. A praca nauczyciela to nie 4-5 godzin dziennie... Moi rodzice w domu pracowali drugie tyle! Nikt nie przynosi tyle pracy do domu co nauczyciele!