Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody wybuchu II Wojny Światowej w Wieluniu

Magdalena Kopańska
Honorowy patronat nad tegorocznymi uroczystościami objął Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który w ubiegłym roku otworzył w Brukseli wystawę poświęconą tragedii Wielunia
Honorowy patronat nad tegorocznymi uroczystościami objął Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który w ubiegłym roku otworzył w Brukseli wystawę poświęconą tragedii Wielunia fot. Marek Mikulski
Wieniec biało-czerwonych kwiatów ułożonych w kształcie godziny 4.40 złożą 1 września o świcie pod obeliskiem pod dawnym szpitalem im. Wszystkich Świętych przy ul. Piłsudskiego świadkowie bombardowania Wielunia.

Ich udział w uroczystościach jest zawsze symboliczny i zawsze pewny. Zarówno świadkowie jak i kombatanci zostali zaproszeni przez starostę Andrzeja Stępnia oraz burmistrza Mieczysława Majchera na uroczysty obiad.

- Chcemy, by pamięć o tragedii miasta przetrwała w świadomości przyszłych pokoleń. Dlatego wszystko co robimy, wszystkie nasze inicjatywy poświęcamy przede wszystkim młodzieży - podkreśla jeden ze świadków Eugeniusz Kołodziejczyk. - 1 września 1939 roku to była tragedia, która zaważyła na całym naszym życiu. I teraz chcemy o tym życiu opowiadać, dzielić się swoimi przeżyciami, by dać świadectwo prawdzie. Prawdzie o tym, że wojna zaczęła się nie od zbrojnego ataku, ale od bombardowania niewinnego miasta.

Dlatego świadkowie chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Opowiadali o nich szeroko w filmie "13 Cegieł", ale nie tylko. Wiele wywiadów udzielili też dla niemieckich telewizji.

W ubiegłym roku z inicjatywy naocznych świadków utworzono Tablicę Pamięci. Znalazło się na niej ponad 50 nazwisk osób, które przeżyło bombardowanie Wielunia. W tym roku tablica ma zostać przekazana Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Wcześniej jej kopia trafiła m.in. do rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. Miało to miejsce podczas ubiegłorocznych uroczystości związanych z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej w Wieluniu oraz podczas otwarcia wystawy o bombardowaniu miasta w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Rok 2009 zapisał się zresztą w świadomości mieszkańców jako jeden z przełomowych, jeśli chodzi o przebijanie się prawdy o bombardowaniu Wielunia do ludzkiej świadomości.

- Po ubiegłorocznych uroczystościach można mówić, iż spełniło się pragnienie serca wszystkich wielunian, aby pamięć o tym co się wydarzyło 1 września funkcjonowała w ludzkiej świadomości. Tutaj w naszej ojczyźnie i poza jej granicami - uważa burmistrz Mieczysław Majcher. - Organizowane wspólnie ze Starostwem Powiatowym wrześniowe uroczystości rocznicowe miały wyjątkową oprawę i szczególnie podniosły, ogólnopolski charakter. Wielką rangę nadała im obecność w Wieluniu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Dzień wcześniej na konferencji naukowej zaszczycił nas swoją obecnością i zabrał głos Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski. Pan Marszałek uczestniczył również i przemawiał podczas uroczystości odsłonięcia obelisku upamiętniającego pomordowaną w czasie II wojny światowej w Wieluniu i na Ziemi Wieluńskiej ludność pochodzenia żydowskiego. Była jeszcze moneta, znaczek, publikacje, wystawy i inne przedsięwzięcia, które można by długo prezentować.

Pokłosiem wszystkich inicjatyw jest specjalna publikacja przygotowana przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej (piszmy o niej szerzej na następnej stronie).

W kraju, okazję do przypominania o wieluńskiej tragedii miała delegacja z Gminy Wieluń, która gościła w dniach 31 sierpnia - 2 września 2009 r. w Gdańsku na zaproszenie prezydenta tego miasta. Symboliczna garść ziemi przywiezionej z Wielunia znalazła się w specjalnej urnie, którą następnie wmurowano w fundament mającego powstać Muzeum II Wojny Światowej. W Gdańsku w tym czasie mówiono głośno i z najwyższych trybun o wydarzeniach wieluńskich z 1 września 1939 r.

Z Brukseli wystawa przygotowana przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej trafiła do Osterburga - partnerskiego miasta w Niemczech, gdzie była przez długi czas eksponowana w ratuszu miejskim. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpiło z udziałem delegacji wieluńskiej.

Głośno było o Wieluniu, o jego bogatej historii i licznych inicjatywach pokojowych także podczas ubiegłorocznego Walnego Zgromadzenia Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju, które miało miejsce w Sarajewie. Drugi rok Wieluń jest członkiem tego Stowarzyszenia, do którego należy ponad 90 miast z całego świata. Na posiedzeniu plenarnym uczestnicy mieli okazję obejrzeć 15-minutowy film prezentujący wieluńskie uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Reprezentanci miast z całego świata byli pełni uznania dla naszych działań na rzecz upamiętniania tamtych tragicznych wydarzeń oraz dla realizowanych projektów na rzecz pokoju, wzajemnej tolerancji, porozumienia między narodami.

Tegoroczne uroczystości będą nieco skromniejsze. Odbędą się pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. Tego pierwszego na obchodach nie należy się raczej spodziewać.

- Okrągłe rocznice staramy się czcić bardziej uroczyście, ale tegoroczne obchody będziemy obchodzić godnie i z powagą. Zapraszamy do udziału w nich wszystkich mieszkańców Wielunia. Zaczynamy tradycyjnie o godz. 4.40 dźwiękiem syren alarmowych - informuje Dariusz Leman, naczelnik wydziału promocji, programowania rozwoju i funduszy europejskich Urzędu Miejskiego.

Główne uroczystości odbędą się przy ul. Piłsudskiego. W związku z tym nad ranem w środę w godz. 4.00-6.00 będzie ona zamknięta.

Program obchodów:

Godz. 4.40
Uroczystość przy ul. Józefa Piłsudskiego (siedziba Kolegium Nauczycielskiego, II Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 4 w Wieluniu), złożenie hołdu ofiarom bombardowania Wielunia w dniu 1 września 1939 r.
- włączenie syren, inscenizacja uliczna
- część oficjalna

Godz. 11.00
Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2010/2011 w Gimnazjum nr 2 w Wieluniu (os. Wyszyńskiego 30 a) połączona z wręczeniem aktu nadania szkole imienia "Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej"

Godz. 17.00
Msza św. celebrowana przez ks. abp. dr. Stanisława Nowaka - Metropolitę Częstochowskiego, miejsce: fundamenty wieluńskiej fary przy ul. Królewskiej

Godz. 19.30
Projekcja filmu "Wieluń - 13 Cegieł", miejsce: kino-teatr ul. Gabriela Narutowicza 2

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto