Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Działoszynie[Zdjęcia]

Daniel Sibiak
W Działoszynie odbyły się dzisiaj uroczyste obchody 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym od defilady Orkiestry Cementowni „Warta” S. A. Wśród uczestników uroczystości znalazły się władze miasta, radni, mieszkańcy oraz dzieci i młodzież ze szkół z ternu gminy. Po odśpiewaniu narodowego hymnu, oddano hołd tym, którzy zginęli w obronie miasta i gminy.

O tragicznej historii 1 września 1939 roku przypomniały uczennice Gimnazjum im. Jana Pawła II w Działoszynie.

- Działoszyn 1 września 1939 roku bombardowany był trzykrotnie. Pierwszy raz o godzinie 7.20 przez 12 samolotów bombowców, drugi raz o godzinie 9:10 przez 16 bombowców, trzeci raz o godz. 11 przez 30 bombowców. W sumie lotnicy niemieckiej Luftwaffe zrzucili ponad 100 bomb – przypominały tragiczne wydarzenia uczennice Gimnazjum.

- Działoszyn po pierwszym nalocie lotniczym zaczął się walić i szybko stanął w płomieniach. Zabitych zostało 226 osób cywilnych, w tym 51 mężczyzn, 54 kobiety i 121 dzieci i młodzieży. 1 września wojska niemieckie wkroczyły już na południowe ziemie gminy Działoszyn. Spalono wszystkie wsie za rzeką Wartą. W dniu tym zabito 14 osób cywilnych - wyliczały uczennice Gimnazjum w Działoszynie.

Dziś tragedię II wojny światowej symbolizuję pomniki, tablice i mogiły. Uczennice Gimnazjum w Działoszynie przypomniały, że na cmentarzu parafialnym znajdują się groby żołnierzy, którzy brali udział w walkach obronnych we wrześniu 1939 roku.

- Na naszym cmentarzu parafialnym spoczywa 12 żołnierzy, spośród których zidentyfikowano siedmiu. Pamiętać też powinniśmy o mogiłach żołnierzy Armii Krajowej, którzy leżą na tym cmentarzu i innych miejscach na terenie naszej gminy. Oczywiście nie możemy zapomnieć o bestialsko zamordowanym księdzu Ignacym Chartlińskim. W hitlerowskich obozach przymusowej pracy zamordowanych zostało 2.800 mieszkańców Działoszyna. Wysiedleniem objęto zaś 35% mieszkańców. Wywożono ludzi do Niemiec, Francji i Austrii. Od maja 1944 roku do stycznia 1945 roku były zorganizowane cztery obozy ciężkiej, przymusowej pracy w: Niwiskach Górnych, Wydrzynowie, Trębaczewie i Sadowcy. Grupowały one około 3.500 osób. Na skutek głodu i opieki lekarskiej umierało co czwarte dziecko - mówiły w swoim okolicznościowym wystąpieniu nawiązującym do tragedii sprzed 76 lat uczennice Gimnazjum w Działoszynie.

Po ich wystąpieniu władze gminy złożyły kwiaty i zapaliły znicz przy grobach żołnierzy, poległych w pierwszych dniach wojny. Później nastąpił przemarsz do kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Działoszynie, gdzie modlono się w intencji poległych. Tradycyjnie już złożono też kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych(na sklepie GS) oraz pod Pomnikiem Ku Czci Mieszkańców Działoszyna-Ofiar Wojny 1939-1945, który znajduje się przy ul. Piłsudskiego. Okazały monument powstał w 1984 roku, a sześć lat temu został zmodernizowany. Zostały wtedy na nim zamontowane tablice z nazwiskami działoszynian, którzy zginęli podczas II wojny światowej. W centralnym miejscu umieszczono tablicę z napisem: " Pamięci mieszkańców ziemi działoszyńskiej poległych w walce z niemieckim najeźdźcą, zabitych podczas niemieckich bombardowań, rozstrzelanych i zamordowanych w więzieniach i obozach niemieckich, zaginionych w czasie drugiej wojny światowej".

Zdjęcia z uroczystych obchodów można będzie znaleźć w piątkowym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto