Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nazwy ulic symbolizujące komunizm do lamusa

Zbyszek Rybczyński
W Pajęcznie jest kilka nazw ulic rodem z PRL, m.in. 22 Lipca
W Pajęcznie jest kilka nazw ulic rodem z PRL, m.in. 22 Lipca
Świerczewskiego, Nowotki, 22 Lipca - to niektóre nazwy ulic w Wieruszowie i Pajęcznie, które mają swój rodowód w PRL. Sejm przyjął ustawę, która wymusi dekomunizację przestrzeni publicznej

Ustawa zakazuje upamiętniania osób, organizacji, wydarzeń i dat symbolizujących lub propagujących ustrój komunistyczny lub inny ustrój totalitarny. Za propagowanie uważa się także nazwy, np. ulic, odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących system władzy w Polsce w latach 1944 - 1989. Wszystko wskazuje na to, że ustawa wejdzie w życie pod koniec lipca. Samorządy będą miały na zmianę nazw 12 miesięcy. Ustawa nie obejmuje pomników.

W naszym regionie najwięcej ulic, których nazwy mają swój rodowód w słusznie minionym ustroju, znajduje się w Wieruszowie. Burmistrz Rafał Przybył jednoznacznie wypowiedział się w tej sprawie już w maju 2015 r. Wyszedł wtedy z inicjatywą zmiany nazwy ulicy Karola Świerczewskiego, określając tego sowieckiego generała mianem „bezwzględnego zdrajcy Ojczyzny”. Rafał Przybył na nowego patrona zaproponował Olimpijczyków i Paraolimpijczyków. W swoim stanowisku zamieszczonym na oficjalnej stroni gminy burmistrz wskazał też dziewięć innych ulic, których nazwy powinny odejść do lamusa. Ostatecznie Karol Świerczewski pozostał patronem, a miano Olimpijczyków i Paraolimpijczyków nadano placowi na wieruszowskim rynku. Nie znaczy to jednak, że temat odpuszczono.

- Główną barierą uniemożliwiającą skuteczne i szybkie dokonanie zmian jest sprzeciw mieszkańców spowodowany koniecznością poniesienia kosztów wymiany dokumentów oraz innych kosztów, szczególnie przez osoby prowadzące działalność gospodarczą - tłumaczy Anna Owczarek z Urzędu Miejskiego w Wieruszowie.

Obecnie magistrat optuje za zmianą nazw następujących ulic: 25- lecia PRL, PKWN, 19 Stycznia (traktowana jako forma gloryfikacji Armii Czerwonej w związku z datą jej wkroczenia do miasta w 1945 roku), Marcelego Nowotki, Janka Krasickiego, Karola Świerczewskiego i Mariana Buczka. W planie są konsultacje z mieszkańcami. 1 kwietnia weszła w życie uchwała Rady Miejskiej, która określa ich zasady i tryb.

W powyższym wykazie brakuje trzech patronów ulic, których burmistrz rok temu niejako napiętnował. Chodzi o Ludwika Waryńskiego, Jarosława Dąbrowskiego oraz Alfreda Okrzeję (a raczej Stefana Aleksandra Okrzeję, który, jak się zdaje, miały być prawowitym patronem ulicy, imię Alfred prawdopodobnie wpisano omyłkowo). “Wstawił” się za nimi radny Paweł Szandała, który korespondował w tej sprawie z dr. Maciejem Korkuciem, naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie. Dr Korkuć zwrócił uwagę, że w okresie PRL zawłaszczano na potrzeby propagandowe postaci niektórych polskich działaczy niepodległościowych z XIX i początku XX wieku. Nie mieli oni nic wspólnego z totalitarną ideologią państwową późniejszej bolszewickiej Rosji, ani tym bardziej jeszcze późniejszego PRL. Jak przekonuje krakowski badacz, do osób fałszywie utożsamianych z systemem komunistycznej opresji należą właśnie Dąbrowski, Okrzeja i Waryński.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Ludwik Waryński patronował kiedyś drugiemu co do wielkości osiedlu w Wieluniu, które obecnie nosi imię kard. Stefana Wyszyńskiego. Została natomiast ulica 18 Stycznia, która upamiętnia wyzwolenie Wielunia spod niemieckiej okupacji przez Armię Radziecką. Do tej pory nie było pomysłów, żeby zmieniać jej nazwę.

Z konsekwencjami ustawy dekomunizacyjnej muszą liczyć się w Pajęcznie. W mieście ostały się takie relikty PRL jak 22 Lipca (dzień ogłoszenia manifestu PKWN), 35-lecia PRL i Świerczewskiego. Na cenzurowanym mogą też znaleźć się ulice 17 Stycznia i 1 Maja. Póki co nie podjęto żadnej decyzji w sprawie zmiany nazw ulic, które symbolizują okres PRL - informuje Urząd Miejski.

Problematyczne nazwy można też spotkać w mniejszych miejscowościach. W ubiegłym roku w Sulmierzycach podjęto próbę zmiany nazwy ulicy Świerczewskiego. Jednak mieszkańcy sprzeciwili się inicjatywie w obawie przed poniesieniem wysokich kosztów z tym związanych. Podczas konsultacji 33 z 34 osób zagłosowało za utrzymaniem status quo.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto