Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowo o Janie Długoszu w wieluńskim muzeum [ZDJĘCIA]

Redakcja
Muzeum Ziemi Wieluńskiej zorganizowało ogólnopolską konferencję naukową "Jan Długosz z Niedzielska – w 600. rocznicę urodzin"

Konferencja w MZW i poprzedzające ją uroczystości w Nowej Brzeźnicy zainaugurowały obchody Roku Jana Długosza. Przypomnijmy, że wybitny kronikarz oraz św. Jan Paweł II zostali ogłoszeni decyzją Sejmu RP patronami roku 2015. W muzeum referaty wygłosili wybitni przedstawiciele polskiego grona akademickiego: prof. dr hab. Jerzy Wyrozumski – Sekretarz Generalny Polskiej Akademii Umiejętności, prof. dr hab. Tadeusz Nowak z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. dr hab. Marceli Antoniewicz z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, prof. dr hab. Janusz Smołucha z Akademii Ignatianum w Krakowie, prof. dr hab. Anna Pobóg-Lenartowicz – Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz dr Przemysław Stanko z Uniwersytetu Papieskiego
im. Jana Pawła II w Krakowie. Obradom przewodniczył o. dr Grzegorz Prus – rektor Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów w Krakowie na Skałce.

Liczną grupę słuchaczy stanowili przedstawiciele ośrodków akademickich z całej Polski, m.in. Białegostoku, Częstochowy, Krakowa, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Warszawy, czy Torunia. Nie zabrakło również przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Historycznego z prezesem prof. dr. hab. Janem Szymczakiem na czele, a także reprezentantów władz samorządowych.

Referaty dotyczyły m.in. związków Jana Długosza i jego rodziny z ziemiami Polski centralnej, czy też jego działalności dyplomatycznej - mniej znanej niż dorobek dziejopisarski, ale równie bogatej. W przerwie konferencji goście zwiedzali wystawę "Jan Długosz i jego czasy". Ci, którzy dotrwali do końca, nie żałowali. Ostatnia prelekcja była niezmiernie ciekawa, a dotyczyła związków Długosza z ziemią wieluńską na podstawie akt z Tajnego Archiwum Watykańskiego. Dr Przemysław Stanko opowiadał nie tylko o zachowanych dokumentach sprzed stuleci, w których pojawia się nazwisko Długosza lub też nazwa Wieluń, ale przybliżył też kulisy funkcjonowania największego na świecie archiwum.

Muzealną konferencję poprzedziły uroczystości na ruinach wieluńskiej fary, w której byli pochowani rodzice Jana Długosza. O dziejach rodziny kronikarza opowiedział ks. prof. Jan Związek. Przed południem odbywały się uroczystości w Nowej Brzeźnicy – miejscowości, w której w 1415 roku urodził się Jan Długosz. Dokonano m.in. otwarcia Szlaku Długoszowskiego w miejscu historycznego zamku.

W dniu konferencji w Muzeum Ziemi Wieluńskiej pracownicy Czasopisma Historycznego „Mówią Wieki” – Mateusz Borucki oraz Wojciech Kalwat – przeprowadzili warsztaty dla młodzieży, które dotyczyły postaci Jana Długosza.

ZDJĘCIA: Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Zbyszek Rybczyński

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto