Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsi z geografii rywalizowali w Wieluniu podczas Okręgowej Olimpiady[Zdjęcia]

Ireneusz Wierzbicki
Blisko 60 uczniów szkół średnich z całego województwa łódzkiego wzięło udział w rozegranych w Wieluniu zawodach okręgowych Olimpiady Geograficznej. Od uczestników wymagano nie tylko wiedzy z zakresu podstawy programowej, ale i bieżącego zainteresowania tematem.

Zawody, których gospodarzem było I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, stanowiły drugi i zarazem przedostatni etap ogólnopolskiej olimpiady. Uczestników czekały w Wieluniu dwa dni zmagań – 11 i 12 lutego. Najpierw musieli zmierzyć się z częścią pisemną, a na tych, którym się to udało, czekała drugiego dnia część ustna.

– Uczniowie, którzy zakwalifikują się do zawodów ustnych, mają sumowane punkty z pierwszej i drugiej części. Wyniki najlepszych uczniów są przekazywane do Komitetu Głównego w Warszawie, który wówczas kwalifikuje uczestników do zawodów centralnych III stopnia – wyjaśniała Halina Szczucińska, juror Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej w Łodzi. I dodała, że uczniowie, którzy zakwalifikują się do zawodów centralnych są zwolnieni z egzaminu maturalnego z geografii – otrzymują z niego wówczas maksymalną liczbę punktów.

Finaliści olimpiady mają też zapewniony indeks na niektóre wyższe uczelnie. Udział w konkursie dla wielu może wydawać się więc znakomitym sposobem dostania przepustki na wymarzone studia. Znalezienie się w gronie finalistów nie jest jednak proste, bo sama znajomość podstawy programowej z geografii tu nie wystarcza.

– Wypadałoby, żeby uczniowie byli zainteresowani geografią, bo taka typowa podręcznikowa wiedza to jest troszkę za mało. Najlepiej jest, jeśli uczniowie już w gimnazjum interesują się tym przedmiotem, biorą udział w olimpiadach, czy konkursach geograficznych – wskazywała Halina Szczucińska.

– To nie znaczy, że uczeń zdolny, który dużo się uczy, dużo czyta, ma dobrą ogólną wiedzę, nie potrafiłby sobie poradzić z testami na olimpiadzie geograficznej – dodała.

W zawodach nie zabrakło reprezentantów naszego regionu. Dwoje spośród 57 uczestników to uczniowie wieluńskich szkół. Jednym z nich był Mateusz Suszkowski z I LO, który przekonywał, że do takiej olimpiady nie da się przygotować w ciągu miesiąca, czy nawet dwóch.

– Tak naprawdę to jest wiedza z całej edukacji. Ale tak naprawdę intensywnie zacząłem się przygotowywać wiedząc, że przeszedłem I etap, czyli mniej więcej na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku. Kiedy już wiedziałem, że będę startował w II etapie, poszedłem z nauczycielem do biblioteki, dostałem od niego całą bibliografię i wtedy zaczęła się już naprawdę intensywna praca – wspominał Mateusz Suszkowski. I podkreślał, że już od małego interesuje się geografią.

– Na pewno duży wpływa na to mieli też moi nauczyciele, zarówno w gimnazjum, jak i w liceum, którzy w umiejętny sposób poszerzali moją wiedzę i zainteresowania – przekonywał.

Drugą reprezentantką regionu była Sylwia Dura, uczennica II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu, która zdradziła nam, że w ramach przygotowań opracowywała wspólnie z nauczycielką większość testów olimpiady z poprzednich lat oraz testy maturalne z geografii.

– Interesuję się wycieczkami, dużo zwiedzam i właśnie stąd wzięło się moje zainteresowanie geografią – wyjaśniała.

Dodajmy, ze dwudniowy pobyt w Wieluniu uczniów z różnych zakątków województwa został urozmaicony zwiedzaniem ekspozycji Muzeum Ziemi Wieluńskiej, a oficjalne otwarcie zawodów uświetnił występ zespołu Tadeusza Nic Nie Rusza.

Czytaj także w piątkowym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto