Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież w czasach PRL. Wystawa w wieluńskim muzeum [ZDJĘCIA]

Redakcja
Losom młodzieży w czasach komunistycznej Polski jest poświęcona wystawa, którą można oglądać w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Ekspozycja „Pro i kontra. Młodzież w Polsce Ludowej” została przygotowana przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi. Podczas inauguracji wystawy gościła w wieluńskim muzeum jej współautorka Magdalena Zapolska-Downar. Wykładu przedstawicielki IPN z zaciekawieniem wysłuchała młodzież z wieluńskich szkół.

W powojennej Polsce, podobnie jak w innych krajach w strefie wpływów sowieckich, nastąpiło zmonopolizowanie życia politycznego przez partie i organizacje podległe rządzącej partii komunistycznej. Ten proces uniformizacji objął także młodzież. W 1948 r. na Kongresie Jedności Młodzieży we Wrocławiu powstał Związek Młodzieży Polskiej. Młodzi ludzie licznie zasilali także szeregi wojska oraz organizacji paramilitarnych, jak ORMO, które w szczytowym okresie miało 400 tysięcy członków.

- Trzeba pamiętać, że w realiach PRL wojsko było także rezerwuarem taniej siły roboczej, jakże potrzebnej dla niewydolnej gospodarki socjalistycznej. Słynna "gierkówka" była budowana przez żołnierzy - mówiła Magdalena Zapolska-Downar.

Jednak młodzież w znacznej części zawiodła oczekiwania władz. Tysiące młodych ludzi przeszło przez partyzanckie oddziały antykomunistyczne lub tworzyło nielegalne organizacji. Wśród buntujących się przeciw systemowi byli także członkowie komunistycznych organizacji młodzieżowych. Kiedy w latach późniejszych strajkowano i demonstrowano przeciwko reżymowi komunistycznemu zawsze byli tam młodzi ludzie – to oni kroczyli na czele pochodów, padali od kul sił porządkowych oraz trafiali do więzień.

W okresie odwilży gomułkowskiej głosem młodego pokolenia stało się pismo "Po Prostu". To w nim zaczęły pojawiać się reportaże ukazujące nieprzekłamane oblicze socjalistycznej gospodarki. Pisano m.in. o tym, że na budowach dochodzi do tragedii, a pracujący na nich młodzi ludzie - wyrwani ze swoich środowisk - zostali pozostawieni sami sobie. Jednak w 1957 władza powiedziała "stop" i doszło do zamknięcia redakcji. Wywołało to w Warszawie rozruchy studenckie i zamieszki uliczne.

W latach 80. powstały niezależne od władz partyjno-państwowych organizacje młodzieżowe: Niezależne Zrzeszenie Studentów, Ruch „Wolność i Pokój”, Federacja Młodzieży Walczącej i wiele innych.

Spotkanie w wieluńskim muzeum zostało zorganizowane w ramach działalności tutejszego Klubu im. gen. „Grota” Roweckiego. Wystawę „Pro i kontra. Młodzież w Polsce Ludowej” można oglądać do 22 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto