Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Kamionki na straży pamięci[ZDJĘCIA]

Aleksandra Lach
Kamionka Parcela. Przy polnej drodze znajduje się pamiątkowy obelisk. Jakie wydarzenie upamiętnia? W tym miejscu w pierwszych dniach II wojny światowej poległo 12 polskich żołnierzy. Byli to młodzi ludzie, żołnierze z 36. pułku Legii Akademickiej z Warszawy. Wojenna zawierucha przygnała ich aż tutaj. Czy pamięć o nich przetrwała do dzisiejszych czasów? Mieszkańcy pamiętają.

Co roku, 2. września mieszkańcy Kamionki zbierają się przy obelisku. Przyjeżdża ksiądz, który odmawia modlitwę. Pojawiają się delegacje ze sztandarami. Przychodzą druhowie OSP Kamionka oraz panie z miejscowego KGW. Gromadzą się pozostali mieszkańcy. Wspólnie składa się kwiaty i zapala znicze. Ale przede wszystkim pamięta.

„Byli to 2 kaprale, 1 chorąży oraz 9 żołnierzy szeregowych. Ale przede wszystkim byli to młodzi ludzie, mający rodziny, plany i marzenia.” - czytano podczas uroczystości.

To mieszkańcy wsi zapoczątkowali tę tradycję. Początkowo przychodziło niewiele osób. Z roku na rok, można zaobserwować jednak rosnącą frekwencję.

- Takich miejsc na terenie gminy Pątnów jest więcej, jednak nie w każdym dba się o tę pamięć. Mieszkańcy Kamionki spotykają się tutaj co roku, niezależnie od pogody - mówił Wójt Gminy Pątnów Jacek Olczyk.

- Troszczymy się o to miejsce. Pod pomnikiem znajdują się świeże kwiaty i zapalone znicze, nie tylko w czasie uroczystości - mówi Grażyna Błaszczak, radna Rady Gminy Pątnów.

Po tragicznych wydarzeniach z września 1939 r. mieszkańcy Kamionki pogrzebali zmarłych. Na grobie wznieśli krzyż. Z inicjatywy p. Latochy, nauczyciela z Rychłowic wzniesiono pomnik. Po wojnie, w roku 1948, na mocy państwa oraz dzięki pomocy mieszkańców wsi, zwłoki żołnierzy zostały ekshumowane na pobliski cmentarz znajdujący się w Rudzie. Ekshumacja odbyła się wieczorem, przygotowano 12 trumien, jednak ostatecznie szczątki żołnierzy umieszczono w 4. Znajdowały się tam kości oraz czaszki poległych. Drobne kości oraz odłamki kostne zostały pochowane w zbiorowej mogile w Kamionce. Odwaga, poświęcenie poległych żołnierzy zostanie na zawsze w pamięci tutejszych mieszkańców.

Tekst:Aleksandra Lach
Zdjęcia: Grzegorz Nowak

Informacje na ten temat znajdą się także w piątkowym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkańcy Kamionki na straży pamięci[ZDJĘCIA] - Wieluń Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto