Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mediacje na wyciągnięcie ręki. Otwarcie ośrodka mediacyjnego w Wieluniu [ZDJĘCIA]

Zbyszek Rybczyński
W Wieluniu rozpoczął działalność ośrodek mediacyjny. Placówka nie tylko chce odciążać sądy w rozwiązywaniu sporów, ale planuje też m.in. uczyć dzieci i młodzież, jak radzić sobie z konfliktami

Ośrodek mieszczący się w kamienicy przy ulicy POW 1 w Wieluniu powołało do życia tutejsze Stowarzyszenie Mediatorów Cywilnych. Owocna współpraca tej organizacji z sądami trwa już od kilku lat. Dzięki uruchomieniu ośrodka otwierają się nowe możliwości upowszechnienia mediacji jako skutecznej metody rozwiązywania konfliktów. Oficjalne otwarcie placówki z udziałem mediatorów, przedstawicieli sądów, służb mundurowych, biznesu, administracji samorządowej, placówek oświatowych nastąpiło w piątek, 23 listopada.

- W naszym kraju pojedyncze kancelarie mediacyjne są zrzeszone w dużych stowarzyszeniach o zasięgu ogólnokrajowym, które służą wsparciem mediatorom. Natomiast brakuje ośrodków mediacyjnych, które byłyby na trwałe związane z konkretnym miejscem. Stąd nasza inicjatywa – mówi Dorota Kamieniecka, prezes Stowarzyszenia Mediatorów Cywilnych. - Przyświeca nam idea, aby mediacja była na wyciągnięcie ręki. Żeby sąd miał przekonanie, że wysyła strony postępowania w takie miejsce, w którym będą przyjęte w sposób godny, które pozwoli zachować szacunek dla ich problemów, na tyle intymne, że będą mogli nawet spokojnie popłakać, bo też takie sytuacje się zdarzają.

W wieluńskim ośrodku będzie świadczyć usługi ośmioro mediatorów, specjalizujących się w różnych dziedzinach – od rodzinnych przez gospodarcze i administracyjne po karne. Oprócz mediacji placówka oferuje szkolenia, moderowanie spotkań biznesowych czy administracyjnych. W planach są również spotkania w szkołach i przedszkolach. Mediatorzy chcą uczyć młodych ludzi radzenia sobie z konfliktami.

Mediacje przydają się w wielu obszarach. To skuteczny sposób na pozasądowe rozwiązanie problemów powstałych w wyniku przestępstwa czy wykroczenia, a także różnego rodzaju sporów (np. rodzinnych, gospodarczych, pracowniczych).

- Nasi sędziowie są bardzo zadowoleni z przebiegu i wyników mediacji. Również ich uczestnicy mówią, że było to dobre rozwiązanie. Mediacje stosowane są przede wszystkim w sprawach rodzinnych, cywilnych, w karnych rzadziej, choć w nich również bywają bardzo skuteczne – zapewnia sędzia Justyna Tęcza, wiceprezes Sądu Rejonowego w Wieluniu. - Dzięki mediatorom ludzie są pogodzeni, konflikty nie odnawiają się. Jednocześnie ma to przełożenie na wynik sprawy karnej - zamiast skazania może to być np. warunkowe umorzenie postępowanie.

Mediacje w naszym kraju wciąż są słabo rozpowszechnione, ale krok po kroku sytuacja powinna zmieniać się na ich korzyść. Sam Wieluń, za sprawą działalności Stowarzyszenia Mediatorów Cywilnych, ma szansę stać się miastem, na którym inni będą się wzorować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto