Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwalifikacja wojskowa w Wieluniu dobiega końca [FOTO]

ryb
Środa, 24 kwietnia, jest ostatnim dniem trwającej trzy tygodnie kwalifikacji wojskowej w Wieluniu. Towarzyszyła jej akcja promująca zawód żołnierza.

Choć obowiązkową służbę wojskową zawieszono dekadę temu, nadal każdy 19-latek ma obowiązek stawić się przed komisją lekarską. Tegoroczna kwalifikacja ma szczególny charakter. Towarzyszy jej kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, którą w naszym regionie pilotuje Wojskowa Komenda Uzupełnień w Sieradzu. Oczekujący na badanie lub wydanie książeczki wojskowej młodzi ludzie mają okazję dowiedzieć się z pierwszej ręki, jak wygląda rzeczywistość w mundurze. Nie tylko w regularnej jednostce, ale też w formacji, którą powołano do życia kilka lat, czyli Wojskach Obrony Terytorialnej.

Zainicjowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej kampania ma pokazać, że bycie żołnierzem to nie tylko służba, ale też ciekawa, stabilna i perspektywiczna praca. Jedna z ulotek zachęca:

„Wojsko to wyzwanie. Możesz sprawdzić siłę swojego charakteru oraz realizować plany zawodowe i ambicje. Masz niepowtarzalną szansę, by spotkać ludzi myślących tak jak Ty, by poszerzyć wiedzę w wielu unikatowych dziedzinach, poznać najnowocześniejszy sprzęt wojskowy oraz zdobyć i rozwijać umiejętności, które są niedostępne poza wojskiem. Plusów jest więcej – jeśli na przykład wybierzesz karierę żołnierza zawodowego to możesz liczyć na stabilne i atrakcyjne wynagrodzenie z licznymi dodatkami, kursy i szkolenia specjalistyczne, w tym językowe, jasno określona ścieżka awansu oraz pewna emerytura w przyszłości”.

Zgodnie z zarządzeniem wojewody łódzkiego, Powiatowa Komisja Lekarska w Wieluniu rozpoczęła pracę 2 kwietnia. Kwalifikacja wojskowa prowadzona w siedzibie Starostwa Powiatowego kończy się 24 kwietnia. Głównym jej celem jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej, założenie ewidencji wojskowej osobom podlegających temu obowiązkowi oraz osobom zgłaszających się w trybie ochotniczym, wydanie książeczki wojskowej oraz wstępne przeznaczenie do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony.

Na kwalifikację muszą stawić się mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat. Obowiązek ten dotyczy również kobiet w wieku 19-25 lat posiadających wykształcenie psychologiczne i medyczne. Przed komisją lekarską mogą się stawić również ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia.

Zobacz też: Wcielenie do Wojsk Obrony Terytorialnej w Zgierzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto