Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kozioł bez wigoru, ale za to legalny. Nowy herb Wieruszowa wzbudził mieszane reakcje

Zbyszek Rybczyński
Projekt nowego herbu Wieruszowa wzbudził mieszane reakcje wśród mieszkańców. Koziołek stracił wigor, bo zamiast sterczących rogi ma teraz „oklapnięte". Zmieniony symbol posiada jednak tę niewątpliwą zaletę, że jest w pełni legalny

Dotychczasowy herb Wieruszowa nie miał akceptacji Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Działania w sprawie „legalizacji” herbu zostały podjęte z inicjatywy władz miasta. W związku z kontrowersjami wokół nowej grafiki z wyjaśnieniami przyjechał do Wieruszowa heraldyk Robert Fidura. Tłumaczył, że kozioł z oklapniętymi rogami jest wzorowany na dawnej pieczęci miasta. Przy tym stary symbol przeczył koźlej anatomii. Żeby mieć sterczące rogi, zwierzę musiałoby być całkowicie pochylone.

Jest jeszcze jedna rzecz. Wszystko wskazuje, że dotychczasowy herb powstał we wstydliwy sposób, który nie licuje z powagą samorządu. Prawdopodobnie jest to plagiat... W ocenie heraldyków powstał jako kopia pracy innego autora, w dodatku niestaranna, umieszczone w wydawnictwie książkowym z lat 70. XX w. Stworzenie oryginalnego i zgodnego ze sztuką heraldyczną herbu było więc niejako sprawą honoru dla władz miasta, które w tym roku obchodzi jubileusz 650-lecia nadania praw miejskich.

Wynajęci przez Urząd Miejski projektanci to pasjonaci heraldyki, mający w dorobku 35 zestawów symboli samorządowych w oficjalnym użyciu. Zdawali sobie oni sprawę, że nowy wzór herbu może spotkać się ze społecznym oporem. Dlatego początkowo starali się jedynie dokonać retuszu starego znaku. Tak więc poprawiono szczegóły rysunku kozła oraz upodobniono kościół do istniejącej świątyni oo. paulinów.

Ten projekt został jednak negatywnie oceniony przez Komisję Heraldyczną, która wskazała m.in., że sterczące ułożenie rogów nie jest naturalne. Zalecono, aby odstąpić od wizerunku z 1971 r., urealnić kozła pod względem anatomicznym, kościół pozbawić szczegółów, a nade wszystko możliwie wiernie odwzorować przedstawienie z dawnej pieczęci miejskiej Wieruszowa.

Zachowały się odciski pieczęci z XV i XVII wieku, jednak ta starsza jest nieczytelna. Analiza młodszej pieczęci przyniosła wniosek, że na herbie powinien znajdować się młody koziołek, a nie kozioł, z rogami wygiętymi do tyłu i w dół (aby zmieścić się przed kościołem). Sam kościół winien być ułożony asymetrycznie (oś symetrii przechodzi przez lewą wieżę) i przedstawiony schematycznie, bez imitowania istniejącej świątyni, bo ten z pieczęci nią nie jest. Wnioski przekuto w projekt graficzny, który zyskał akceptację Komisji Heraldycznej i dlatego nowy herb wygląda, jak wygląda.

Autorzy herbu odpierają również zarzuty, że rysunek jest infantylny. Tłumaczą, że takie opinie wynika z niezrozumienia istoty rzeczy.

- Stylizacja heraldyczna polega na antynaturalistycznym możliwie najprostszym, wręcz karykaturalnym przedstawieniu godeł herbowych. Zakazane są wszelkie zabiegi uplastyczniania godeł, np. dodawanie cieni - zaznacza Robert Fidura.

Teoretycznie gmina mogła się posługiwać dotychczasowym herbem, gdyż symbole obowiązujące przed 2000 r. nie wymagają zatwierdzenia komisji heraldycznej. Jednak każde nowe insygnium (np. sztandar) już takiego zatwierdzenia wymaga. Wówczas każdy projekt z niezaopiniowanym herbem automatycznie zostałby odrzucony.

Póki co obowiązuje stary herb Wieruszowa. Aby nowy mógł być oficjalnie używany, musi zostać zatwierdzony przez Radę Miejską.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wieruszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto