Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konopnica: Radni pozytywnie ocenili działalność ŚDS w Strobinie

Daniel Sibiak
Podczas poniedziałkowej sesji radni zatwierdzili sprawozdanie z działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Strobinie. Jego szefowa Józefa Antczak dziękowała za owocną współpracę wójtowi i radnym, którzy przekazali niedawno 70 tysięcy złotych na wybudowanie kotłowni na eko-groszek, co dało duże oszczędności, bo wcześniej było tu ogrzewanie olejowe.

- Niewspółmiernie obniżyły się koszty. Teraz zużywamy średnio 3 tony węgla, a wcześniej było to 2,5 tysiąca litrów oleju. O ile są mniejsze koszty nie muszę chyba wyliczać - mówiła Józefa Antczak.

Szefowa ŚDS nie ukrywa jednak, że wkrótce będzie prosić radnych i wójta o realizację kolejnych zadań.

- Najbardziej potrzebny jest zakup autobusu oraz sala wielofunkcyjna, bo w ośrodku jest 60 uczestników i kiedy organizowane są różnego rodzaju uroczystości czy wigilia jest ciasno – podkreślała Józefa Antczak.

Przy okazji już teraz zaprosiła wójta i radnych na jubileusz 10-lecia ŚDS, który przypada w listopadzie. Tak okrągła rocznica wywołała dyskusję wśród radnych, którzy są pod wrażeniem rozwoju placówki.

- Wraz z członkami komisji oświatowej odwiedzamy ŚDS systematycznie. Zawsze jest tam czyściutko i panuje miła atmosfera. Tak prowadzonego ośrodka zazdrościła nam delegacja z bliźniaczej gminy Konopnica w województwie lubelskim, która jest od nas o wiele większa, ale samorządowcy z tamtego regionu stwierdzili, że nie mają tak fantastycznego ośrodka jak my - mówiła Agata Grondowa, która życzyła Józefie Antczak, aby dalej prowadziła tak dobrze ośrodek jak dotychczas.

ŚDS liczy obecnie 60 uczestników. Radny Andrzej Kałuda także nie ma wątpliwości, że w ośrodku są wspaniałe warunki. Zastanawiał się jednak czy w związku z powodzeniem ośrodka są osoby, które oczekują w kolejce na przyjęcie do ŚDS. Obecnie w ośrodku jest 60 podopiecznych.

- Jedynie konsultant krajowy może wyrazić zgodę na zwiększenie liczby naszych podopiecznych do 65. Tak jak wszędzie i u nas jest jednak płynność uczestników. Na dzień dzisiejszy w kolejce do przyjęcia czekają 4 osoby. Jeśli ktoś zrezygnuje osoba z listy rezerwowej wejdzie na jego miejsce. W roku bieżącym ze względu na stan zdrowia odeszły od nas 3 osoby. Przypomnę, że obsługujemy gminy: Konopnica, Osjaków, Rusiec, Kiełczygłów i Siemkowice - wymienia Józefa Antczak.

I dodaje, że w ŚDS, gdzie prowadzona jest m.in. terapia i rehabilitacja można przyjść na zajęcia na tygodniowy okres próbny.

- Jestem dumna, że w moim sołectwie tak prężnie działa Środowiskowy Dom Samopomocy - mówiła wiceprzewodnicząca Joanna Urbaniak, która nie ma wątpliwości, że dzięki jego działalności wiele osób niepełnosprawnych, które wcześniej żyły w zamknięciu wyszło z domów do ludzi, co spowodowało, że zaczęły się rozwijać. - Wielki ukłon w stronę pani prezes za stworzenie ośrodka, bo z tego co wiem początki były bardzo trudne.

Gratulacje Józefie Antczak składali też wójt Mariola Hernas i przewodniczący Grzegorz Turalczyk.

- Gratuluję tego, co pani osiągnęła i życzę, aby udało spełnić się wszystkie kolejne plany, które czekają na realizację - mówił Grzegorz Turalczyk.

- Życzę dalszych sukcesów. Mam nadzieję, że w ośrodku będzie sala wielofunkcyjna i autobus na jego potrzeby. Faktycznie jest tam ciasno. Zauważyła to podczas spotkania wigilijnego. Będziemy wspierać dalej ośrodek - zapewnia wójt Mariola Hernas.

Informacje z sesji można znaleźć także w piątkowym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto