Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konopnica: Jubileusz 30-lecia zespołu Nadwarcianki[ZDJĘCIA]

Daniel Sibiak
Jubileusz 30-lecia świętował wczoraj Zespół Śpiewaczy „Nadwarcianki” z Konopnicy.

Zanim na scenie w parku pojawili się jubilaci mieszkańcy mogli podziwiać występy wokalne, instrumentalne oraz taneczne w wykonaniu podopiecznych Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Konopnicy, organizatora wczorajszej uroczystości. Jako pierwszy zagrał zespół „Zakaz Nakazu” . Po nim na scenie pojawiła się grupa gitarowa, a na koniec tancerze, których do występu przygotowała Marzena Biedroń. Wszystkie występy nagrodzono gromkimi brawami.

Miłą niespodzianką było wręczenie upominków dla czytelników biblioteki, którzy wypożyczyli w tym roku najwięcej książek. Wśród nich znalazły się zarówno dzieci jak i dorośli.

Najważniejszym i najbardziej wyczekiwanym momentem uroczystości był jednak jubileusz 30-lecia zespołu „Nadwarcianki", który jest wizytówką gminy Konopnica. Prowadząca imprezę Alina Frejusz przypomniała mieszkańcom o tym, jak wiele cennych nagród na arenie powiatowej, wojewódzkiej i ogólnopolskiej w ciągu swojej 30-letniej działalności zdobył zespół.

Warto dodać, że zespół „Nadwarcianki" swoim repertuarem urozmaica nie tylko gminne, powiatowe, ale i wojewódzkie imprezy. Co roku prezentuje swoją twórczość na Jarmarku Wojewódzkim w Łodzi oraz Mixerze Regionalnym. Na tym jednak nie koniec. Zespół Nadwarciański ma na swoim koncie także zagraniczne koncerty m.in. w Brukseli. W 2012 roku artyści ludowi zaprezentowali się nie tylko w stolicy Belgii, ale również w Liege i Brugii - miastach, zamieszkałych przez Polonię. W niedzielę 11 listopada artyści wystąpili na trzech koncertach z okazji Święta Niepodległości. Zaprezentowali pieśni patriotyczne oraz ludowe.Wspomnieniami z tego koncertu podzieliły się z nami Eleonora Grondowa i Jadwiga Wesołowska, które w zespole „Nadwarcianki" są od samego początku.

- Niedziela była bardzo pracowitym dniem dla zespołu. Rano występowaliśmy dla Polonii w Liege (Polska Misja Katolicka w Liege: kościół Ste Therese de l’Enfant Jesus). Po południu odbyła się msza i koncert w kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli , na którym był obecny ambasador polski w Belgii Artur Harazim. Dzień zakończył się jeszcze jednym występem w sali koncertowej w Centrum Polskim w Brukseli. Było to dla nas duże przeżycie a zarazem ogromne wyróżnienie - mówią Eleonora Grondowa i Jadwiga Wesołowska.

Dodajmy, że grupa zwiedzała także siedzibę Parlamentu Europejskiego. Tu również zespół zachwycił śpiewem, a zwłaszcza wykonaniem pieśni „Va pensiero” G.Verdiego.

Na dofinansowanie wyjazdu z budżetu gminy Konopnica przeznaczono wówczas kwotę 7 tysięcy zł. To nagroda za dotychczasową promocję gminy. Do Brukseli wyjechał na zaproszenie Centrum Polskiego w Brukseli.

Eleonora Grondowa i Jadwiga Wesołowska pytane o to jak doszło do powstania zespołu mówią zgodnie, że
z inicjatywą jego zawiązania wyszła Janina Dębiec, ówczesna dyrektor GOK.

- Pamiętamy jak powiedziała „Trzeba by zorganizować jakiś zespół. Niech sobie kobitki pośpiewają". I tak oto powstał zespół Nadwarcianki. Z czasem dołączyli do niego panowie. Było ich naprawdę sporo, zwłaszcza kiedy wystawialiśmy spektakle teatralne. Wtedy grali z nami bracia: Stanisław i Kazimerz Budzikowie, Sławek Zienterski i pan Kamieniak. Swego czasu udało nam się nawet nawiązać współpracę z zespołem cygańskim pana Leszka Dondziaka. Zawsze cieszyłyśmy się też na wspólne występy z młodzieżą - wspominają Eleonora Grondowa i Jadwiga Wesołowska i ubolewają, że dziś z powodu braku czasu nowe osoby pojawiają się w zespole sporadycznie. A obecnie liczy on 14 osób.

- Nigdy nie liczyłyśmy czasu poświęconego na przygotowania do występów i samych koncertów. Po prostu to kochamy i pewnie dlatego te 30 lat minęło nam bardzo szybko - mówią wzruszone ciepłym przyjęciem jubileuszowego koncertu Jadwiga Wesołowska i Eleonorda Grondowa, które za działalność w zespole Nadwarcianki Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił odznakami honorowymi "Zasłużony dla kultury polskiej".

Podczas jubileuszu gratulowali im nie tylko mieszkańcy, ale także radni gminy i powiatu, władze gminy na czele z wójtem Grzegorzem Turalczykiem, starosta wieluński Andrzej Stępień, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Andrzej Chowis, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Grażyna Ryczyńska, a także Michał Janik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Konopnicy oraz Stefan Wrzesiński i Maria Dondziak z zarządu zaprzyjaźnionego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Konopnickiej, do którego należą członkowie zespołu Nadwarcianki. Gratulacje członkom zespołu składał także dyrektor ośrodka kultury w Złoczewie.

- Zespół Nadwarcianki promuje kulturę i folklor z czego jestem bardzo dumny. Z koncertem wystąpili nawet w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Cieszą się, że są, istnieją i dalej chcą aktywnie działać. A trzeba zaznaczyć, że robią to bezinteresownie, za co z całego serca im dziękuję - mówił podczas jubileuszu wójt gminy Konopnica Grzegorz Turalczyk.

Dumny z osiągnięć zespołu jest także starosta wieluński Andrzej Stępień.

- Zespół Nadwarcianki jest nie tylko wizytówką gminy Konopnica, ale także powiatu wieluńskiego. Corocznie reprezentuje gminę Konopnica podczas Przeglądu Folkloru Ziemi Wieluńskiej. Jak słyszeliśmy podczas jubileuszu, zespół występował nawet w Brukseli. A to powód do dumy. Tym ludziom po prostu należy się szacunek i podziękowanie za te 30 lat pracy na rzecz kultury, stąd nasza obecność na jubileuszu - mówił starosta Andrzej Stępień.

Sporo ze znaczących sukcesów zespół odnosił za czasów Lecha Janiaka, emerytowanego dyrektora GOK , a zarazem członka zespołu Nadwarcianki, który także podzielił się z nami wspomnieniami.

- Zanim wstąpiłem do Zespołu Śpiewaczego Nadwarcianki śpiewałem w zespole Pieśni i Tańca Ziemi Wieluńskiej. Miałem wtedy 19 lat. Wliczając do tego występy z zespołem Nadwarcianki, na scenie jestem już od 38 lat -
wspomina Lech Janiak, który dyrektorem GOK był aż przez 24 lata. W 2014 roku odszedł na zasłużoną emeryturę.

- Cieszę się, że to na okres mojej kadencji na stanowisku dyrektora GOK przypada największa aktywność zespołu
i zdobycie wielu prestiżowych nagród podczas wyjazdów na wiele festiwali zarówno wojewódzkich jak i ogólnopolskich. Dołożyłem swoją cegiełkę do sukcesów zespołu, a dziś podczas jubileuszu było nam niezwykle miło usłyszeć tyle ciepłych słów o naszej muzyce, za co dziękujemy mieszkańcom, którzy tak licznie przybyli na nasz koncert - dziękuje Lech Janiak.

Dodajmy, że pierwszym instruktorem zespołu był Jan Szluwa, a zespół składał się z ośmiu pań. Początkowa działalność to ćwiczenie śpiewu chóralnego oraz dobór i opracowanie repertuaru. Kolejnym instruktorem był Jarosław Widera oraz akompaniator Zbigniew Szpikowski. W latach 1989-1993 zespół pracował Tadeusz Kubiak. W tym czasie Nadwarcianki odnoszą pierwsze poważne osiągnięcia: II miejsce w Przeglądzie Folkloru Ziemi Sieradzkiej. Do zespołu dołączyli również panowie. Oprócz udziału w imprezach wyjazdowych zespół uświetniał swoimi występami uroczystości organizowane przez GOK. Kolejnym instruktorem był pan Sławomir Kępski.
W działalności zespołu pojawiły się widowiska teatralne według scenariusza Eleonory Grondowej. W roku 1998 zespół otrzymał I miejsce w kategorii teatru amatorskiego za wystawione na scenie GOK-u widowisko "Podwójne wesele". Od utworzenia w 1999 roku powiatu wieluńskiego zespół co roku uczestniczy w Przeglądzie Folkloru Ziemi Wieluńskiej kultywując pieśni i zwyczaje ludowe regionu. Od roku 2005 instruktorem zespołu był Antoni Góralczyk, a na koncie zespołu pojawiły się kolejne sukcesy zdobyte w Wojewódzkim Przeglądzie Artystycznym Ruchu Seniorów w Skierniewicach(III miejsce w 2005 roku, II miejsce w 2006 roku i I miejsce w roku 2008). Zespół kilkakrotnie wygrywał też w Biesiadzie Pod Złotym Liściem w Łasku(2007, 2008 i 2010), a w 2012 roku zdobył Grandx Prix w 2012. Zespół zdobył też I miejsce w Przeglądzie Folkloru Ziemi Sieradzkiej w 2010 roku. Kolejne sukcesy to: Grand Prix na Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Zapomnianej Wiśniowa Góra(2011 rok), 2013 rok - I miejsce w Głownie i Grand Prix w 2012 roku podczas Artystycznych Spotkań Seniorów - "Czar Jesieni". Obecnie instruktorem zespołu jest Jakub Urbaniak.

Fot: Daniel Sibiak, Zbigniew Stępień

Relację i zdjęcia z jubileuszu będzie można znaleźć w piątkowym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konopnica: Jubileusz 30-lecia zespołu Nadwarcianki[ZDJĘCIA] - Wieluń Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto