Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja naukowa w wieluńskim muzeum [ZDJĘCIA]

Redakcja
Ludność cywilna wobec aktów terroru. Taki był motyw przewodni konferencji naukowej w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Konferencję, zorganizowaną z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, otworzył burmistrz Janusz Antczak. Obradom przewodniczył dr hab. Marek Dutkiewicz - prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zanim jednak głos oddano badaczom, zgromadzeni w sali MZW byli świadkami wydarzenia o symbolicznym znaczeniu. Oto bowiem w mieście, któremu przyświeca dewiza "pokoju i pojednania", spotkało się dwóch panów, którzy urodzili się... 1 września 1939 roku. Dr Wolfgang Hegels z Berlina oraz Franciszek Perdek z Wielunia podzielili się swoimi wspomnieniami i spostrzeżeniami na temat polsko-niemieckich relacji.

Jako pierwszy referat wygłosił prof. Tadeusz Olejnik, który mówił o recepcji zniszczenia Wielunia. Historyk przypomniał, że przez długi czas po wojnie w sprawie tragedii miasta panowało w Polsce milczenie. Podkreślił też znaczenie badań Barbary Bojarskiej z Instytutu Zachodniego w Poznaniu, która na początku lat 60. przeprowadziła wywiady z naocznymi świadkami nalotów. Jej ustalenia stały się punktem odniesienia dla kolejnych badaczy. Olejnik ostro skrytykował autorów, którzy próbują udowodnić, że atak na Wieluń miał militarne uzasadnienie.

Dr Jochen Böhler przybliżył tematykę szefostwa niemieckiego zarządu cywilnego w okupowanej Polsce, senator Ryszard Bonisławski opowiadał o martyrologii dzieci w Łodzi i regionie, rzecznik praw dziecka Marek Michalak skupił się na problematyce ochrony praw najmłodszych w czasie konfliktu zbrojnego, a prof. Witold Kulesza wygłosił referat pod nazwą "Pamięć o bombardowaniu Wielunia 1.09.1939 r., jako dobro prawem chronione". Konferencję zakończył swoim wystąpieniem burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, który pełni funkcję przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju, do którego należy również Wieluń.

W przerwie obrad otwarto wystawę XVII Międzynarodowy Salon Karykatury Antywojennej "Kragujevac 2013". Konferencji towarzyszyła też promocja nowej publikacji autorstwa prof. Olejnika - "Wieluńska hekatomba. Początek wojny totalnej" , wydanej przez MZW i Narodowe Centrum Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto