Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert Cecyliański w najmłodszej wieluńskiej parafii [ZDJĘCIA]

Redakcja
W wypełnionym po brzegi kościele pod wezwaniem Świętej Barbary w Wieluniu odbył się Koncert Cecyliański. Była to także okazja do zbiórki funduszy na budowę świątyni

Pięknych muzycznych wrażeń dostarczyli publiczności soliści oraz zespoły działające w Młodzieżowym Domu Kultury oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. 22 listopada w kościele rzymskokatolickim jest dniem Św. Cecylii, patronki muzyków, chórzystów, lutników i zespołów muzycznych. Stąd właśnie nazwa sobotniego koncertu w kościele przy ulicy Joanny Żubr.

- Można powiedzieć, że jest to święto muzyki - powiedział podczas otwarcia koncertu Jakub Jurdziński, który przygotował wykonawców wraz z Zofią Szpikowską. O akompaniament zadbali Tomasz Grajnert i Zbigniew Szpikowski.

Zanim rozbrzmiały dźwięki inauguracyjnego utworu z repertuaru Ennio Morricone w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej MDK, odbyła się msza w intencji muzyków. Nabożeństwa są już tutaj odprawiane od jakiegoś czasu, choć murowana świątynia jest jeszcze w trakcie budowy. Podczas Koncertu Cecyliańskiego każdy mógł przekazać ofiarę na ten cel.

- Parafia nie jest zbyt duża, toteż i prace posuwają się powoli. Co prawda sporo udało się już zrobić, ale na konsekrację jeszcze trochę musimy poczekać. Obecnie jesteśmy na etapie wykańczania sufitu. W ubiegłym roku udało się zrobić ogrzewanie podłogowe. Mamy też piękne ławki i okna – opowiada ks. proboszcz Jarosław Boral.

Najmłodsza wieluńska parafia została erygowana w 2000 roku. Ideą budowy nowej świątyni było wkomponowanie w nią starego, drewnianego kościółka. Pod nadzorem konserwatora zabytków udaje się osiągnąć zamierzony efekt.

- Pierwszy etap jest zakończony. Zależało nam na tym, żeby stary kościół nie został gdzieś z boku. Dlatego został zrobiony odpowiedni łącznik, dzięki któremu jest widoczny z wnętrza murowanej świątyni – dodaje proboszcz.

Warto odnotować, że parafia pw. Św. Barbary pozyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na montaż odnawialnego źródła ciepła oraz układu grzewczego w kościele. Inwestycja kosztowała 355 tysięcy złotych, a dotacja wyniosła 283 tys. zł. Resztę stanowiły środki własne parafii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto