Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiermasz sztuki ludowej w Żywcu

Redakcja
Festiwal Folkloru Górali Polskich i kiermasz sztuki ludowej to dwie sztandarowe imprezy, organizowane w ramach TKB w Żywcu. Goście zatrzymujący się w tym mieście atrakcji mają co niemiara, i to bez mała 24 godziny na dobę. Kiermasz (w Rynku) startuje codziennie w godzinach rannych i trwa do popołudnia. Wieczory wypełniają natomiast koncerty na dużej scenie w Amfiteatrze pod Grojcem (przez pierwsze trzy dni widowiska mają charakter konkursowy i odbywają się w ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich).

Żywiec szykuje się do TKB przez cały rok. I nie ma się czemu dziwić, bo w to wielkie góralskie święto odwiedza go tysiące osób - nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Zarówno mieszkańcy, jak i władze miasta zdają sobie doskonale sprawę z faktu, że jeśli im się spodoba - to zechcą tu kiedyś wrócić. A niewykluczone, że zarażą tym pomysłem również rodzinę, przyjaciół, znajomych.

Żywiecki amfiteatr, w którym posadowiona jest jedna z pięciu estrad głównych TKB, przechodzi gruntowną modernizację, zakupiona została specjalna rozkładana scena, przebudowano system kanalizacji. Zagospodarowany został również teren wokół. Powstały toalety i profesjonalne miejsca przystosowane pod potrzeby stoisk handlowo-usługowych. Są atrakcyjne alejki dla spacerowiczów, nowe ławki, a cały teren oświetlają ozdobne latarnie.

Wracając do porannych atrakcji - zapraszamy na żywiecki Rynek.

- Tegoroczny kiermasz sztuki ludowej będzie trwać dokładnie tyle, ile TKB, czyli rozpocznie się 27 lipca, a zakończy 4 sierpnia. Będzie można nacieszyć oko sztuką ludową, ale i kupić prawdziwe cuda. Malowane, rzeźbione, haftowane, plecione z bibuły - drugich takich nigdzie nie znajdziesz - zaprasza Zbigniew Micherdziński, kierownik Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, który od lat zajmuje się organizacją letniego kiermaszu.

Kupcy będą rozpoczynać handlowanie codziennie o godz. 10, a zamykać swoje kramy o godz. 15. Oni też przecież chcą zakosztować świątecznej atmosfery TKB i uczestniczyć w wieczornych koncertach.
Kolejna atrakcja, która czeka na gości odwiedzających żywiecki Rynek, to warsztaty malarstwa na szkle. Odbywają się w każdy wtorek i będą trwały nie tylko w czasie TKB, ale do końca wakacji. Ich organizatorem jest Żywiecka Szkoła Tradycji.

Dodatkowo od 29 do 31 lipca na Rynku w Żywcu odbywać się będą V Wyszehradzkie Dni Zabawki, gdzie tradycyjne zabawki ze swoich krajów zaprezentują m.in. twórcy z Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Prawdziwa gratka dla dzieci i dorosłych. Zwłaszcza że handlowaniu towarzyszyć będą międzynarodowe warsztaty zabawkarskiego rzemiosła. Przykładowo Słowacy będą uczyć, jak robi się zabawki z drutu, Węgrzy - pokażą, jak powstają zabawki z wełny. Przyjadą też zabawkarze ze Stryszawy - bardzo prężnie rozwijającego się ośrodka zabawkarskiego w Polsce.

Dni Zabawki to pokłosie X Międzynarodowego Konkursu na Zabawkę Tradycyjną, organizowanego przez ROK w Bielsku-Białej, który przebiegał pod hasłem "Światło i dźwięk", a jego celem było zainspirowanie twórców do wykonania zabawek przeznaczonych dla dzieci niewidzących i niedowidzących, niesłyszących i niedosłyszących.
W konkursie udział wzięło 200 uczestników, w tym 75 dorosłych i 125 dzieci. Nagrody główne odebrali Marian i Wiesława Łobozowie z Pewli Wielkiej, Andrzej Malec z Ustronia i Zdeněk Bukáček z Czech. Prace konkursowe (te nagrodzone i nie tylko) można oglądać na wystawie w bielskim ROK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto