Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kapsuła czasu- listy do kosmicznych braci

Marek Mikulski
archiwum
Od kiedy człowiek ruszył do gwiazd, pojawił się pomysł, by na statkach kosmicznych umieszczać kapsuły z przesłaniem dla innych myślących istot



Najbardziej znaną kapsułą z informacjami dla innych cywilizacji jest tzw. płytka Pioneera. Właściwie są to dwie płytki, umieszczone na amerykańskich sondach kosmicznych Pioneer 10 i Pioneer 11.

Aluminiowe plakietki zostały pokryte cienką warstwą złota z wygrawerowanymi informacjami dla ewentualnych znalazców. To informacja w formie graficznego listu skierowana do naszych kosmicznych braci.
Plakietki zostały zaprojektowane przez słynnych naukowców Franka Drake'a i Carla Sagana i od 40 lat pokonują przestrzeń kosmiczną. 


Płytki zawierają rysunek kobiety i mężczyzny na tle szkicu sondy. Rysunek sondy wykonano w tej samej skali co ludzką parę, by pokazać rozmiary człowieka.Na dolnym brzegu płyty umieszczono schemat Układu Słonecznego z zaznaczeniem Ziemi jako miejsca startu sondy oraz toru jej lotu. Kontrowersje budziła użyta w tym miejscu strzałka, która dla innych cywilizacji nie musi być oczywistym symbolem.


Na płytce wygrawerowano również szkic lokalizujący Słońce w Drodze Mlecznej. Jego położenie przedstawiono względem 14 pulsarów oraz względem środka naszej galaktyki.
Wszystko to powinno myślącym istotom, które odnajdą płytkę, pomóc zlokalizować naszą cywilizację. Nawet jeśli list zostanie odnaleziona w bardzo dalekiej przyszłości, możliwe będzie oszacowanie jego wieku,


Wspomniani amerykańcy uczeni wysłali w kosmos jeszcze jeden przekaz. Voyager Golden Record to pozłacany dysk, który został umieszczony na dwóch sondach należących do programu Voyager, wystrzelonych przez NASA w 1977. 
Tym razem 12-calowy krążek wykonany został z miedzi i zawiera w sobie dwugodzinny przekaz, na który składają się zdjęcia oraz dźwięki z Ziemi, mające stanowić rodzaj powitania dla obcych cywilizacji. Dzięki rysunkom na płycie, co sprytniejsi kosmici powinni poradzić sobie ze zbudowaniem sprzętu do odtworzenia zapisanych przez Ziemian informacji.


W ostatnim czasie, dzięki internetowi i miniaturyzacji wysłanie listu w kosmos stało się dostępne praktycznie dla każdego. Kazimierz Błaszczak, entuzjasta astronomii i kosmonautyki z Wie-ruszowa zapisał swoje nazwisko na kości pamięci Curiosity - łazika, który rok temu szczęśliwie wylądował na Marsie.
Stworzono też możliwość umieszczenia nazwisk, a nawet zdjęć zainteresowanych osób na orbicie Ziemi na pokładzie polskiego satelity Heweliusz.


Na koniec warto przypomnieć, że kapsuły z wiadomościami pozostawiliśmy także na naszym naturalnym satelicie - Księżycu. ,,Tutaj człowiek z planety Ziemia pierwszy raz postawił stopę na Księżycu.Lipiec, Roku Pańskiego 1969. Przybyliśmy tu w pokoju, dla całej ludzkości" brzmi napis na płytce pozostawionej przez załogę Apolla 11.
Amerykański astronauta Charles Duke nie tylko zdobył sławę, lądując na Księżycu podczas misji Apollo 16. Znalazł także sposób, żeby po tej niezwykłej podróż została pamiątka dla jego rodziny. Przywieziona przez niego z Ziemi rodzinna fotografia troskliwie osłonięta folią prawdopodobnie do dziś znajduje się na powierzchni Srebrnego Globu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto