Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jurajskie skamieniałości, czyli wystawa geologiczna z podtekstami [FOTO]

Redakcja
Ogromne amonity, ślimaki, małże, ramienionogi i inne skamieniałe organizmy żyjące wiele milionów lat temu w morzu jurajskim można oglądać na wystawie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Podczas wernisażu sporo mówiło się geologicznym potencjale Wielunia i okolic, a smaczku całości dodał fakt, że w muzealnej sali spotkali się były burmistrz z obecnym, którzy zupełnie inaczej zapatrują się na jurajską tematykę

Ekspozycja nosi tytuł "Jurajskie skamieniałości - klucz do przeszłości ziemi wieluńskiej". Większość prezentowanych okazów pochodzi ze zbiorów Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, którego przedstawicieli nie zabrakło na piątkowym otwarciu ekspozycji. Dr Piotr Szrek podkreślał, że ziemia wieluńska sama w sobie jest "wspaniałym muzeum historii naturalnej" i dziękował za kilkuletnią już współpracę.

- Mieszkańcy Wielunia i okolic mają tę przyjemność, że budowa geologiczna tutejszych terenów jest niezwykle ciekawa. Jest też bardzo łatwo dostępna do badania. Matka natura otworzyła tutaj przed nami karty historii. W trakcie wycieczek można znaleźć nie gorzej zachowane skamieniałości od tych, które prezentujemy na wystawie. Dlatego tym większa moja wdzięczność, że ta historia naturalna jest tutaj doceniana. Tak trzymać - mówi Piotr Szrek.

Ciepłych słów wielunianom nie szczędził także prof. Andrzej Wierzbowski, który wprowadził uczestników wernisażu w tematykę geologicznej przeszłości regionu wieluńskiego. Wierzbowski jest światowej sławy specjalistą w dziedzinie jury i od bardzo wielu lat prowadzi badania w tutejszych kamieniołomach i innych stanowiskach geologicznych. Jak przekonywał, bardzo ważnym z naukowego punktu widzenia jest kamieniołom w rejonie ulicy Częstochowskiej w Wieluniu, w którym odsłaniają się skały jury środkowej i górnej.

- Owe skały sprzed 160 milionów lat wpisały się również w historię samego miasta. Zbudowano z niej cały stary Wieluń - podkreślał badacz.

Kamieniołomowi Kowalskiego, jak zwykli nazywać to miejsce wielunianie, poświęcona jest jedna z plansz informacyjnych, które razem ze skamieniałymi organizmami tworzą wystawę na piętrze MZW. Przypomnijmy, że w poprzedniej kadencji tereny z nieczynnym kamieniołomem zostały wykupione przez gminę Wieluń z myślą o jego przyszłym zagospodarowaniu. Zrodziła się koncepcja, aby to miejsce służyło nie tylko naukowcom, ale było także wykorzystywane w celach edukacyjnych i rekreacyjnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Park jurajski w Wieluniu

Obecny na wernisażu były burmistrz Janusz Antczak podkreślał, że właśnie poprzez zaangażowanie badaczy z Państwowego Instytutu Geologicznego i nie tylko tworzone są podwaliny pod duży projekt oparty o jurajskie walory. Swoje wystąpienie adresował głównie do swojego następcy Pawła Okrasy, który często sceptycznie wypowiadał się o tym przedsięwzięciu (któremu jeszcze daleko do formuły projektu). Antczak ma nadzieję, że obecny burmistrz jednak nabierze przekonania, że to kierunek, w którym należy iść.

- Warto posłuchać ludzi, którzy się na tym znają i brać sobie do serca to, co jest wartością nadzwyczajną, jeśli chodzi o nasz region i co mamy w zasięgu ręki. Chodzi o to, żeby zrobić coś innowacyjnego, nieprzeciętnego. Mamy szlak bursztynowy biegnący z południa na północ i podobnie możemy uwypuklić jurę na osi zachód-wschód, w efekcie łącząc szlak kulturowy z geologicznym. Te wszystkie spotkania naukowców to jest właśnie budowanie pomysłu również tego projektu, o którym różnie się mówi. Wszystko to, co ma podbudowę naukową, łatwiej potem jest zrealizować - przekonywał Antczak.

Przypomnijmy, że gmina realizuje już współfinansowany przez Unię Europejską projekt o charakterze promocyjno-edukacyjnym pod nazwą "Jura Wieluńska - markowy produkt turystyczny". Przygotowana we współpracy z Muzeum Geologicznym wystawa również wpisuje się w to przedsięwzięcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto