Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest decyzja środowiskowa dla odkrywki węgla "Złoczew", W Ostrówku pracują nad nowym studium

Zbyszek Rybczyński
Grzegorz Maliszewski
28 marca została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla kopalni węgla brunatnego „Złoczew”. Teraz wszystkie oczy będą skierowane na Ostrówek. Jeśli odkrywka ma powstać, rada gminy musi uchwalić nowe studium przestrzenne. Trwają prace planistyczne

Na decyzję środowiskową dla odkrywki „Złoczew” od dawna niecierpliwie czekali wszyscy ci, którzy trzymają kciuki za powodzenie projektu. W naszym regionie upatruje się w tym dużej szansy na rozwój gospodarczy. Nie brakuje jednak przeciwników kopalni, którzy wskazują na zagrożenia środowiskowe i zniszczenie gospodarstw rolnych.

- Opracowanie raportu środowiskowego to proces złożony i wielowątkowy. W procesie przygotowania całej dokumentacji brali udział eksperci branżowi, niezależne podmioty, jednostki naukowe i instytucje, ale przede wszystkim pracownicy Kopalni Bełchatów i centrali PGE GiEK. Wymagało to dużego nakładu pracy oraz czasochłonnych i wielokierunkowych uzgodnień i analiz – mówi Marian Rainczuk, dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.

Decyzja wydana 28 marca przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Łodzi nie jest prawomocna. Stronom postępowania przysługuje od niej odwołanie. Decyzja środowiskowa jest kluczowym, ale nie jedynym dokumentem, który jest niezbędny do wniosku o koncesję na wydobycie węgla. Żeby kopalnia mogła powstać, teren odkrywki i zwałowiska musi być ujęty w opracowaniach planistycznych gmin Złoczew, Ostrówek, Lututów i Burzenin.

W przypadku Ostrówka studium przestrzenne zostało w ubiegłym roku unieważnione przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Sąd orzekł, że „zarzuty zawarte w skardze, odnoszące się do zasad sporządzania Studium, są w pełni zasadne”. Samorząd miał do wyboru dwa wyjścia: złożyć skargę kasacyjną do NSA albo ponowić procedurę planistyczną. Zdecydowano się na to drugie rozwiązanie. Prace nad nowym studium są w toku.

- Czekamy na ostatnie uzgodnienia z sanepidu i urzędu górniczego. Jeśli dostaniemy odpowiedzi w tym tygodniu, to zaraz po świętach wyłożymy projekt studium do publicznego wglądu - mówił nam w środę wójt gminy Ostrówek Ryszard Turek. Szacuje, że studium będzie gotowe do uchwalenia w drugiej połowie maja.

Przypomnijmy, że poprzednie studium zostało uchylone po skardze złożonej przez rolników z gminy Ostrówek. To właśnie tutaj zawiązało się Stowarzyszenie „Nie dla odkrywki Złoczew”. Protestujących wspierają duże organizacje ekologiczne. Sąd stwierdził w strategicznym dokumencie rozbieżności pomiędzy częścią tekstową a graficzną. Wskazano również na błędy proceduralne - zabrakło odniesienia się planistów do zastrzeżeń dotyczących wadliwego sporządzenia prognozy oddziaływania na środowisko.

W gminie Ostrówek ma zostać usypana góra ziemi ściągniętej znad pokładów węgla. Zwałowisko ma tutaj zajmować obszar 1.600 ha. Są to tereny, na których działają producenci mleka, dostarczanego do SDM w Wieluniu.

Inwestor liczy, że koncesję na wydobycie węgla ze złoża "Złoczew" Ministerstwo Środowiska wyda w trzecim kwartale 2018 r. Dopiero po jej uzyskaniu w państwowym koncernie podjęta zostanie decyzja, czy budować nową kopalnię.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto