Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gołębie uprzykrzają życie lokatorom kamienicy przy Rzgowskiej 37

Matylda Witkowska
Gołębie uprzykrzają życie lokatorom przy kamienicy przy Rzgowskiej 37
Gołębie uprzykrzają życie lokatorom przy kamienicy przy Rzgowskiej 37 archiwum
Życie mieszkańców kamienicy przy ul. Rzgowskiej 37 od kilku lat zatruwa plaga gołębi. Nie pomaga zamykanie okienek ani odganianie. Siadają rzędem na dachu, wystawiają kupry poza krawędź i zarzucają okolicę odchodami. Małgorzata Cieślak, właścicielka sklepu na parterze zanim zaprosi klientów, musi czyścić schody i chodnik z pokładu ptasich kup.

- Zdzieram je szpachelką, potem zamiatam szczotką i traktuję aktywną pianą. Inaczej ich nie zdejmę - mówi nasza Czytelniczka.

Obok sklepu znajduje się salon fotograficzny. Ma więcej szczęścia, bo gołębie tę stronę jakoś omijają. Ale i tak raz gołąb narobił panu młodemu naślubny garnitur.

Cierpią też lokatorzy. - Skrobię parapet co drugi dzień - denerwuje się Włodzimierz Kulesza, lokator z pierwszego piętra. - W niedzielę nie sprzątałem i znów mam biały - dodaje.

Mieszkańcy monitowali już w administracji, sanepidzie i w straży miejskiej. Niewiele to pomogło. Opiekująca się kamienicą AN Łódź-Górna Zachód odpisała, że interwencja w sprawie gołębi nie leży w jej gestii, potem na wniosek sanepidu zamknęła okienka na strych. Na pomysł zainstalowania daszków nie zgodziła się właścicielka sklepu - bo nie da się ich umyć i zapaskudzone będą wyglądać jeszcze gorzej.

Marcin Masłowski z biura prasowego magistratu mówi, że problem kamienicy jest znany: - Do końca roku będzie zamontowana siatka zabezpieczająca.

Ewa Krawczyk, rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podkreśla, że inspektorzy zrobili co w ich mocy. - Nie możemy zabronić gołębiom siadać na dachu. Możemy nakazać administracjom sprzątanie posesji i zamknięcie okienek na strych, by ptaki nie wchodziły do środka - mówi rzeczniczka.

Plaga gołębi dotyczy nie tylko Rzgowskiej. Według szacunków ornitologów, jest ich w Łodzi nawet 50 tysięcy sztuk.

- Są najczęściej występującym gatunkiem ptaków na terenie zwartej zabudowy - podkreśla dr Tomasz Janiszewski, ornitolog z Uniwersytetu Łódzkiego i Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Straty i zniszczenia, jakie powodują w mieście, są olbrzymie, choć trudno to oszacować. Tylko Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Jagiełły na siatki przeciw gołębiom wydaje rocznie 20 tys. zł.

Jakub Ignaczewski z firmy Ecopic podkreśla, że można się ich pozbyć jedynie stosując środki mechaniczne. - Żadne żele czy odgłosy nie pomogą - wyjaśnia. - Ale połączenie siatki i kolców daje stuprocentową skuteczność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto