Wójt Grzegorz Smugowski jest zaskoczony decyzją władz wojewódzkich

Wójt Grzegorz Smugowski jest zaskoczony decyzją władz wojewódzkich (© Daniel Sibiak)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Już wkrótce gmina może pozostać bez wójta i rajców. Wojewoda łódzki zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji, by ten wystąpił do premiera o zawieszenie organów gminy i ustanowienie zarządu komisarycznego. Skąd taka decyzja? Wojewoda opiera się na wynikach kontroli finansowej, prowadzonej przez Regionalną Izbę Obrachunkową, która stwierdziła wiele nieprawidłowości w zakresie gospodarki finansowej gm. Pątnów. Naruszają one podstawowe zasady finansów publicznych.

Już dwa lata temu gmina Pątnów straciła płynność finansową i trudno będzie jej wyjść z trudnej sytuacji ekonomicznej. W tej chwili ma 60-procentowe zadłużenie, a organ wykonawczy i radni zachowują się, jakby nie widzieli problemu - uważa Ryszard Krawczyk, prezes RIO w Łodzi. - Wójt nie realizuje terminowo zobowiązań gminy, a poziom inwestycji przekracza jej możliwości finansowe.
We wrześniu 2009 r. samorządowcy zobowiązali się, że gmina wprowadzi program naprawczy. Zakładał on, że gmina nie będzie miała zobowiązań wymagalnych, a w budżecie nie będzie deficytu.
- Program nie został jednak zrealizowany, bo w styczniu rada od niego odstąpiła. Tymczasem zobowiązania wymagalne cały czas wzrastają, a deficyt budżetowy wyniósł już 6,2 mln zł - dodaje Ryszard Krawczyk. - RIO musiała uchwalić zastępczy budżet gminy, bo ten, który zatwierdziła rada Pątnowa nie bilansował się. Rada Gminy za priorytet uznała wykonywanie dalszych inwestycji.
Zdaniem prezesa RIO, trudna sytuacja finansowa Pątnowa nie daje gwarancji, że zadania nałożone na gminę będą realizowane zgodnie z obowiązującym prawem, a środki publiczne, którymi dysponuje, będą wykorzystane w sposób racjonalny, celowy i oszczędny.
Od kilku lat nauczyciele z sześciu szkół w gminie otrzymywali pensje z opóźnieniem. A zgodnie z Kartą nauczyciela wypłaty powinny trafiać nakonta pedagogów w pierwszym dniu każdego miesiąca, a jeżeli jest on dniem wolnym od pracy, to w dniu następnym. Tymczasem nauczyciele otrzymywali pensje 6, a nawet 8 dnia miesiąca. Gmina musiała zapłacić też 50 tys. zł odsetek z tytułu nieterminowych wpłat składek na ZUS. Dokonywano ich nawet z trzymiesięcznym opóźnieniem.
Grzegorz Smugowski, wójt gm. Pątnów, jest zaskoczony decyzją wojewody.
- Żadnych informacji w tej sprawie jeszcze nie otrzymaliśmy - mówi wójt. - Nie myślę w tej chwili o swojej osobie, tylko o skutkach, jakie mogłoby przynieść ewentualne wprowadzenie zarządu komisarycznego.
Trzej opozycyjni rajcy Pąt-nowa nie są zdziwieni takim obrotem sprawy.
- Kilka dni temu zwołano nadzwyczajną sesję Rady Gminy, podczas której wzięto 800 tys. zł kredytu. Oczywiście nas o sesji nie powiadomiono, abyśmy nie mogli zaprotestować - mówi radny Maciej Morawiak. - Od lat walczymy z kłamstwem i obłudą, ale jak się ma większość w radzie, to wszystko można.
Teraz decyzja należy do premiera Donalda Tuska, który może zawiesić organy gminy i ustanowić zarząd komisaryczny nie dłużej niż do wyboru rady oraz wójta na kolejną kadencję.

Komentarze (27)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Tomek30 (gość)

Dzisiejszy kapitalistyczny świat oparty jest na kredytach. Ludzie na całym świecie zaciagaja kredyty żeby do czegoś dojść bo niestety z próżnego to i Salamon nie naleje....

J23 brzmi dumnie (gość)

Czytając same tylko wasze pseudonimy, pod którymi kryje się może jedna albo dwie osoby, to normalnie śmiać mi się chce i żal mi was jest. Radzę się wyprowadzić do ościennych gmin np do Wierzchlasa lub przywołanego wcześniej Osjakowa, do wójtów, którzy przespali swoje kadencje i nic nie zrobili. Mało tego, psychologia mówi, że kto myśląc, że jest anonimowy wypisuje o kimkolwiek obelgi, to oznacza, że sam ma wielkie kompleksy, kłopoty i nieczyste sumienie, i poległby w zwykłej dyskusji. Dziękuję.

J23 (gość)

Proszę spojrzeć co w tej gmin ie się wyprawia np. Grębień rozwalono dobry garaż przy strażnicy bo było potrzebne miejsce na dożynki była jedna inwestycja zakładanie kostki ,gdzie Wójt miał swoje udziały oczywiście no i miał być następnie wybudowany nowy garaż i znów inwestycja i parę groszy zostanie dla Wójta bo przecież on mało zarabia i musi dorobić na boku !! Gdzie PROKURATOR pewnie śpi ? a powinien teraz wyjaśnić dlaczego rozwalono w dobrym stanie garaż ?(mienie publiczne )a ponadto pociągnąć do odpowiedzialności przydupasów z GRĘBIENIA prezesów OCHOTNICZEJ STRAŻY gdyż oni mieli duży udział w tej operacji bo mieli być wykonawcami nowego garażu tak jak zresztą te same osoby przeprowadzali remont w OSP POPOWICE !!! Wiec wszyscy z Wójtem na czele powinni odpowiedzieć przed SĄDEM !!!!

J23 (gość)

Proszę spojrzeć co w tej gmin ie się wyprawia np. Grębień rozwalono dobry garaż przy strażnicy bo było potrzebne miejsce na dożynki była jedna inwestycja zakładanie kostki ,gdzie Wójt miał swoje udziały oczywiście no i miał być następnie wybudowany nowy garaż i znów inwestycja i parę groszy zostanie dla Wójta bo przecież on mało zarabia i musi dorobić na boku !! Gdzie PROKURATOR pewnie śpi ? a powinien teraz wyjaśnić dlaczego rozwalono w dobrym stanie garaż ?(mienie publiczne )a ponadto pociągnąć do odpowiedzialności przydupasów z GRĘBIENIA prezesów OCHOTNICZEJ STRAŻY gdyż oni mieli duży udział w tej operacji bo mieli być wykonawcami nowego garażu tak jak zresztą te same osoby przeprowadzali remont w OSP POPOWICE !!! Wiec wszyscy z Wójtem na czele powinni odpowiedzieć przed SĄDEM !!!!

twardy (gość)

Wojt i ci niby radni i cala zgraja urzedasow to jedna klika niech ich zabieraja z tej Gminny mam ich juz dosc oni do niczego sie nie nadawaja i to juz RIO potwierdzilo i z nimi ton tylko przed sad tam ich miejsce .Jak mozna rozwalic taka Gminne jak mozna tak bezmyslnie brac kredyty,a ile pesjie wzrosly to wszystko to koszmar.WOsyjakowie taka Gmina jak nasza pracuje 22 w urzedzie a u nas 46 jak ma byc dobrze ale posadki do znajomych Wojta i radnych musialy sie znalesc i jakie kompetecjie teraz mamy efekty .TO MY BEDZIEMY SPLACAC DLUGI GMINY NIE ONI .

aga (gość)

Dobrze gadasz z tym awansem przedszkolanki na dyrektorkę szkoły ale jeszcze lepszy jest awans sprzątaczki na referenta do spraw administracyjnych!!!!!!!!!!!!!
Przecież to jest śmieszne, nie sądzicie??? Ludzie nie mają wykształcenia a są zatrudniani na wysokich stanowiskach tylko dlatego, że rodzina wójta albo dobrzy znajomi. Zróbmy coś z tym!!! Mamy tyle wykształconych, młodych ludzi, którzy ukończyli studia wyższe a nie mają pracy a chętnie nabyliby staż pracy, który przecież tak bardzo jest wymagany!!!

Lokalny patriota (gość)

Czytam to wszystko i oczom nie wierze. Takie ekscesy w Pątnowie Wieluńskim? Niemożliwe.

hehehehehe (gość)

LUDZIE czytam to co tu piszecie i slabo mi sie robi, chorzy ludzie z was!!! i pewnie ciagle jedni i ci sami, jak to lecialo ziomek? ...aha z jednej kliki. hehehhehehehehehheehhehehehehhe

ziomek (gość)

Gmina tak prężnie się rozwija że aż strach , każdy głupi potrafi nabrać kredytów a później nie spłacać (obiektywny) zastanów się co piszesz, a ty skąd masz takie dokładne informacje o działalności gminy? No tak następny z kliki!!

:)) (gość)

Żeby takie obelgi wypisać jeszcze w cieniu żałoby narodowej w głowie mi sie nie mieści!!! pewnie wiekszość z was w niedziele pójdzie do kominii . ps do Alibaby dobrego masz informatora!!!!!

obiektywny (gość)

Wszystkie inwestycje gminy Pątnów są przeprowadzane z myślą o polepszeniu życia jej mieszkańców. Są to między innymi:
-Nowoczesne boiska wielofunkcyjne przy Zespole Szkół Samorządowych w Grębieniu o łącznej powierzchni 1065,86m2
-Gminne Centrum Sportu i Rekreacji w Pątnowie
-Budowa drogi gminnej w miejscowościach Kolonia Pątnów - Parcela Bieniec - Bieniec Mały
-Remont Sołeckiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Józefowie
-Remont ośrodka zdrowia w Pątnowie
-Kolonie profilaktyczno - integracyjne dla dzieci
Ponadto gmina Pątnów, jako jedna z dwóch w woj. łódzkim, zakwalifikowała się do unijnego programu dotyczącego wykorzystania energii odnawialnej i pozyskała ponad 3 mln zł na budowę elektrowni wiatrowej. Taka elektrownia sama będzie na siebie zarabiać i generować zysk dla gminy.

Wszystkie inwestycje kosztują ogromne pieniądze, ale wystarczy odwiedzić gminę Pątnów aby przekonać się na własne oczy, że gmina Pątnów prężnie się rozwija za kadencji wójta Smugowskiego. Żaden poprzedni wójt nie zrobił tak wiele dla tej gminy.

@Alibaba ciekawe bajki opowiadasz. Żeby pisać takie oskarżenia pod adresem wójta i pracowników gminy musisz posiadać jakieś dowody. Nie masz żadnych. Za takie pomówienia grozi odpowiedzialność karna. Pamiętaj, że w sieci nikt nie jest anonimowy...

OLO (gość)

Dlaczego tacy fałszywi obłudni oszuści jak Wójt Gminy Pątnów dalej są u władzy ??? Za komuny 1981 ZOMO , teraz blisko księdza i koło gospody razem z CAREM Kamionki nie przepuszczą żadnego pogrzebu ,aby motłoch na nich głosował !! W zamian za głosy całych rodzin rozbudował Administracja Gminną do granic absurdu !! Wójt kocha nowe inwestycje gdyż są tam dwie opcje ,albo wykonawca wykona dane zadanie i dzieli się !!! a jak nie to sprawa trafia do Sądu i wykonawca ma drogę przez Golgotę aby odzyskać swoje pieniądze !!