18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto samorządu w Wieluniu. Zasłużeni i samorządowcy z medalami [ZDJĘCIA]

Redakcja
Osoby zasłużone dla ziemi wieluńskiej oraz pracownicy samorządowi otrzymali medale podczas uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego i 15-lecia Powiatu Wieluńskiego. Wspólna sesja rady miejskiej i rady powiatu odbyła się w Wieluńskim Domu Kultury

- Nie do podważenia jest fakt, że samorząd wyraźnie wpłynął na wzrost jakości życia w naszym kraju, na sposób myślenia jego mieszkańców, którzy poczuli się obywatelami w pełnym tego słowa znaczeniu. Świadomymi swoich praw i obowiązków - mówił starosta wieluński Andrzej Stępień. - Trudno sobie dziś wyobrazić krajobraz polityczny Polski bez samorządowych struktur.

Burmistrz w swoim przemówieniu wskazywał na znaczenie wsparcia finansowego z Unii Europejskiej, z którego wydatnie skorzystały w ostatnich latach nie tylko duże podmioty, ale też np. szkoły, stowarzyszenia, organizacje.

- Dla nich to także była swego rodzaju lekcja samorządności. Pozytywnie ocenione pomysły, opakowane w projekty unijne, otworzyły drogę do samorealizacji, integracji i wzrostu kwalifikacji setek tysięcy ludzi. Uaktywniły małe środowiska miejskie i wiejskie - podkreślił Janusz Antczak.

Po przemówieniach przyszedł czas na wręczenie odznaczeń przez wicewojewodę łódzkiego Pawła Bejdę oraz przedstawicieli władz powiatu i miasta. Medale za Długoletnią Służbę, przyznane przez prezydenta RP za wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków służbowych, otrzymało sześcioro pracowników starostwa powiatowego: Zenon Kołodziej (złoty), Elżbieta Caban (srebrny), Bożena Krej (srebrny), Dorota Krajcer (brązowy), Magdalena Sokolak (brązowy), Małgorzata Zygmunt (brązowy), a także pracownica Urzędu Miejskiego, Katarzyna Szymala (brązowy). O nadanie odznaczeń wnioskowali starosta i burmistrz.

Medale honorowe "Zasłużony dla ziemi wieluńskiej" przyznano 10 osobom. Są to: Bogusław Abramek, Piotr Chwaliński (pośmiertnie), Eleonora Grondowa, Norbert Hilke, Helena Klim, Lucjan Pilarski, Jan Pychyński, Bronisław Szynczewski, ks. bp Jan Wątroba oraz Kazimierz Załęcki. Spośród uhonorowanych w uroczystości nie uczestniczyli Norbert Hilke oraz bp Jan Wątroba, którzy mają odebrać odznaczenia podczas obchodów rocznicy wybuchu II wojny, natomiast medal dla Piotra Chwalińskiego odebrała Emilia Kałuża.

W imieniu osób uhonorowanych medalem "Zasłużony dla ziemi wieluńskiej" głos zabrała Eleonora Grondowa - poetka z Konopnicy, od 25 lat związana z zespołem ludowym "Nadwarcianki", autorka tekstów piosenek i scenariuszy przedstawień. Pani Eleonora zacytowała wiersz z jednego ze swoich dwóch tomików - "Piórem i sercem pisane":

- Nie myślałam, że ten wiersz może mi się kiedyś przydać w takiej właśnie chwili, jak dziś. Mało tego, nigdy nie myślałam, że kiedykolwiek spotka mnie taka uroczysta chwila - mówiła mieszkanka Konopnicy, a następnie przytoczyła utwór: - "Kiedy usta przestaną już mówić, kiedy zastygną spracowane ręce, często wtedy plon zbiera stokrotny coś, co biło dla innych. To serce. I nie musi to być człowiek wielki, taki jak papież Jan Paweł II, a zupełnie zwykły, niepozorny, by dostrzeżono jego zasługi. Spieszmy się jednak cenić człowieka, kiedy żyje, tuż obok, niech słyszy. Bo najpiękniejsze, chwalebne słowa, wiatr szybko porwie z cmentarnej ciszy".

Sylwetki odznaczonych medalem "Zasłużony dla ziemi wieluńskiej" przedstawimy w najbliższym wydaniu "Naszego Tygodnika".

Bardzo ciekawym punktem wspólnej sesji była prelekcja Marka Wójcika ze Związku Powiatów Polskich, który mówił ogólnie o przyszłości samorządów w Polsce, a także o możliwościach rozwoju ziemi wieluńskiej. Jednym z najważniejszych wyzwań dla lokalnych władz będzie prowadzenie polityki adekwatnej do niekorzystnych tendencji demograficznych. Według prognoz GUS do 2035 roku liczba ludności w powiecie wieluńskim zmniejszy się o 11 proc., co i tak na tle województwa łódzkiego jest dość dobrym wynikiem. Natomiast ilość osób w wieku poprodukcyjnych wzrośnie o blisko 40 proc.

- Wasza mądrość będzie polegać będzie na tym - zwracał się Wójcik do samorządowców - żebyście się do tego dostosowywali. Żebyście nie podejmowali kroków, które będą pod prąd demografii. To oznacza, że może niekoniecznie trzeba otwierać następną szkołę, a dostosowywać istniejące do potrzeb zupełnie innego odbiorcy, czyli właśnie osób starszych.

Na zakończenie uroczystości na scenie zaprezentowali się podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury w Wieluniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto