Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja tomiku na 20-lecie Kolegium Nauczycielskiego w Wieluniu

Daniel Sibiak
Kolegium Nauczycielskie w Wieluniu świętowało dzisiaj 20-lecie istnienia. Licznie przybyli goście składali na ręce dyrektor Ewy-Lewik-Tsirigotis kwiaty i gratulacje za trud włożony w wychowanie kadry pedagogicznej. Tak naprawdę szkoła ma w tym względzie 68-letnią tradycję, ale najpierw działała jako Liceum Pedagogiczne, Studium Nauczycielskie, a od 20 lat jako Kolegium Nauczycielskie.

- 20 lat temu powołano do życia kolegia. Zakładano, że będą funkcjonować 10 lat. Stało się jednak inaczej, co potwierdza, że są potrzebne, bo młodzi ludzie wciąż chcą kształcić się na nauczycieli, a w wieluńskim Kolegium poza przygotowaniem merytorycznym mogą liczyć przede wszystkim na naprawdę dużą ilość praktyk – mówi Zdzisław Spychała, który był dyrektorem KN przez 15 lat.

Na jubileuszu nie zabrakło niemal wszystkich dyrektorów placówki, którym za zaangażowanie w rozwój placówki studenci wręczyli w podzięce kwiaty. Zygmunt Wujec był nim w latach 1992-1993, Zdzisław Spychała od 1993 do 2008, Małgorzata Świątek-Słonina(2008-2009), a od 2009 do dzisiaj Ewa-Lewik-Tsirigotis. W latach 1993-1996 zastępcą dyrektora KN była Anna Jakubczyk, a od 1996 do 2007 Barbara Owczarek.

Na uroczystości nie zabrakło także przedstawicieli Kuratorium Oświaty oraz Akademii Jana Długosza w Częstochowie, gdzie studenci z Wielunia maja możliwość kontynuowania nauki po studiach licencjackich i zdobyciu tytułu magistra. Zarówno władze uczelni w Częstochowie, jak i Wieluniu podkreślali, że placówki łączy wyjątkowa współpraca.

Dalszych sukcesów placówce życzył także m.in. Ks. Prałat Marian Stochniałek, który nie krył jednocześnie zaniepokojenia doniesieniami o ograniczeniu działalności kolegiów i ich likwidacji.

- Ta uczelnia wzrastała tu w Wieluniu razem ze mną. Starałem się jej towarzyszyć w każdym ważnym momencie, aby podkreślić jej wartość. Mam nadzieję, że szkoła wyjdzie zwycięsko z zagrożeń, które są dzisiaj stawiane przed tego typu placówkami. Na pewno będziemy walczyć o Kolegium, bo to Alma Mater Ziemi Wieluńskiej – mówił ksiądz Marian Stochniałek.

To, że Kolegium Nauczycielskie na stałe wpisało się potwierdza bogata działalność placówki, którą zaprezentowała mgr Marlena Karaś. Poza nauką studenci angażują się w wiele imprez i akcji charytatywnych. Przez wiele lat organizowali kwestę na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Komornikach. Są organizatorami i współorganizatorami spartakiad, Andrzejek, Mikołajek, Dnia Dziecka i wielu innych okolicznościowych imprez. Współpracują także z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną oraz Biblioteką Pedagogiczną, gdzie organizują zabawy dla dzieci, a w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” – prezentują przedszkolakom i uczniom szkół podstawionych ulubione bajki. Kolegium może poszczycić się także własnym chórem oraz organizacją wieczorów: kolęd, poezji, koncertów. Słuchacze wydają także własną gazetkę „Wełna twórcza”.

Studenci Kolegium Nauczycielskiego chętnie uczestniczą także w kołach naukowych i reprezentują wieluńską placówkę na ogólnopolskich konferencjach naukowych.

Obecnie dziennie można studiować tu: edukację wczesnoszkolną i przedszkolną, edukację wczesnoszkolną z muzyką, język polski z historią oraz język polski z muzyką. Szkoła kształci także zaocznie na kierunkach: edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna oraz język polski z historią.

- Moja siostra skończyła Kolegium Nauczycielskie i doradziła mi bym to właśnie tutaj uczyła się zawodu nauczyciela. O wyborze szkoły zadecydowała jednak przede wszystkim bardzo duża ilość praktyk. A z opowieści siostry potwierdziło się, że jest tu naprawdę przyjemna atmosfera - mówi Julia z III roku edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, dla której dodatkowym plusem było to, że szkoła ma internat. - Mieszkam 50 km od Wielunia, więc nie musiałam szukać mieszkania.

-Zawsze chciałam być nauczycielem, stąd wybór Kolegium Nauczycielskiego w Wieluniu, które także mi polecono - dodaje Patrycja Kitlińska z III roku edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej.

Jubileusz był okazją nie tylko do podsumowania dotychczasowej działalności placówki, ale także promocji tomu monograficznego pt. "Dziecko II"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto