18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu [ZDJĘCIA]

Redakcja
Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu rozpoczęły się o godz. 4.40 przy pomniku upamiętniającym ofiary bombardowania miasta
Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu rozpoczęły się o godz. 4.40 przy pomniku upamiętniającym ofiary bombardowania miasta Zbyszek Rybczyński
Oddaniem hołdu ofiarom bombardowania miasta rozpoczęły się w Wieluniu obchody 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Bladym świtem 1 września 1939 roku samoloty Luftwaffe zrzuciły na bezbronny Wieluń kilkaset bomb, obracając miasto w ruinę. Jednym z pierwszych zaatakowanych obiektów był szpital pw. Wszystkich Świętych. Dziś przy ulicy Piłsudskiego znajduje się szkoła, a przy niej pomnik upamiętniający ofiary nalotów, których liczbę szacuje się na 1,2 tys. To właśnie w tym miejscu o godz. 4.40, jak co roku, rozpoczęły się wieluńskie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. W mieście zawyły syreny.

- Miejsce, w którym się znajdujemy, w sposób najbardziej dobitny pokazuje okrucieństwo wojny. Gdzie mieli trafić ranni, jeśli miejsce, gdzie zwykle udziela im się pomocy, samo stało się celem ataku? Czym innym jest terroryzm, jeśli nie właśnie tym, czego świadkami byli obecni pośród nas najstarsi mieszkańcy Wielunia. Dlatego tak ważne jest, aby głos płynący z naszego miasta w świat był głosem nawołującym do pokoju - mówił burmistrz Wielunia Janusz Antczak.

List od premiera Donalda Tuska odczytał poseł Cezary Tomczyk.

- Wieluń był pierwszym polskim miastem niemal doszczętnie zniszczonym w wyniku hitlerowskiego nalotu bombowego - napisał premier Tusk. - Dziś wspominamy tragedię tego pięknego miasta, gdzie po nalotach 1 września zostały ruiny i zgliszcza. Zginęli bezbronni mieszkańcy Wielunia, zniszczono dorobek wielu pokoleń, próbowano usunąć przejawy polskości. Naszym prawem i obowiązkiem jest pamięć o milionach ofiar II wojny światowej.

W uroczystości uczestniczyli świadkowie bombardowania Wielunia, kombatanci, parlamentarzyści, władze samorządowe, żołnierze, delegacje z Niemiec, przedstawiciele stowarzyszeń, szkół i instytucji, a także zwykli mieszkańcy. Nie zabrakło również uczestników Biegu Pokoju Wieluń-Ostrzeszów oraz wieluńskich harcerzy, którzy w asyście burmistrza Janusza Antczaka i komendanta Hufca ZHP w Łasku Edwarda Kondratiuka przekazali sadzonkę dębu drużynie harcerskiej z Burzenina. Drzewo zostanie zasadzone przed kościołem parafialnym w Burzeninie jako symbol pamięci.

Po odczytaniu apelu poległych i salwie honorowej, delegacje złożyły kwiaty i znicze pod obeliskiem. Uroczystość zakończyła wojskowa parada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto