Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste odsłonięcie monumentu "Wieczna Miłość" [ZDJĘCIA]

Daniel Sibiak
To był historyczny moment. W przeddzień 74 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu po 10 latach oczekiwań odsłonięto w końcu monument "Wieczna Miłość", co spotkało się z wielkim aplauzem ze strony mieszkańców i wielu gości, którzy zjechali do Wielunia.

Rzeźba przedstawia dwie zbliżone do siebie planety o twarzach kobiety i mężczyzny zawieszone w przestrzeni kosmosu, które łącząc się orbitami tworzą znak nieskończoności.

- Patrząc na tak licznie zgromadzoną publiczność czuje się niezwykle wzruszony. Dzisiejszy dzień jest wyjątkowym momentem w moim życiu. To ,co jako dziecko przyrzekłem Wieluniowi i jego mieszkańcom, co później przybrało formę światowego projektu pokoju i rzeźby stało się misją mojego życia. Dziś przekazuje ten monument jako hołd dla mieszkańców rodzinnego miasta, ich tragicznej historii i bohaterstwa. Nic nie dzieje się przypadkowo. Czasem najprostsze idee dojrzewają wolniej niż zawiłe programy matematyczne. Po 10 latach wytężonej pracy i walki z trudnościami rzeźba "Wieczna Miłość" stanęła w miejscu wybranym przez społeczeństwo. Usytuowana w sąsiedztwie ruin kościoła fary, jedynego widocznego świadectwa ludobójstwa dokonanego przez wojska niemieckiego na bezbronnej ludności Wielunia wraz z otoczeniem tworzy nową symboliczną jakość. Trudno uwolnić się od bolesnych wspomnień, bo jak uciec od wizji ofiar, ludzi którzy przez całe swoje życie znosili traumę moralną i psychiczną i nie potrafili już nigdy uciec od huku bombardowania, wrzasku i rozpaczy. Do dziś płacimy wysoką cenę za szaleństwo ludzi, którzy uczynili piekło na ziemi i pogrążyli świat w chaosie, ciemności i nędzy. Szczególnie ważna jest dzisiaj dla mnie obecność świadków napaści na Wieluń o godzinie 4.40 1 września 1939 roku - mówił dziękując za obecność Wojciech Siudmak.

I dodawał, że usytuowanie w Wieluniu monumentu "Wieczna Miłość" to wyjątkowe wydarzenie w historii miasta i polskiego narodu.

- Przekształca bowiem tragiczne doświadczenia II wojny światowej w gest pokoju skierowany do świata poprzez sztukę, uniwersalny język ludzkości. Nigdy dotąd dążenie do pokoju nie przybrało takiej formy i nie miało tak głębokiego uzasadnienia. Misją projektu jest umacnianie pokoju przez szeroką wspólnotę narodów, dążenie do równowagi i poszukiwania porozumienia. Projekt objął patronatem Polski Komitet Ds. Unesco oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki międzynarodowej współpracy kolejne rzeźby połączą różne miasta świata i umożliwią przekazanie oraz rozwinięcie idei tolerancji, harmonii i pojednania. Pragniemy, aby przesłanie światowego projektu pokoju stało się ideą wszechobecną na świecie. A wartości intelektualne utrwalać będzie przyznawana co roku nagroda pokoju - dodaje Wojciech Siudmak.

Uroczystą galę odsłonięcia monumentu "Wieczna Miłość" prowadził aktor Piotr Szwedes. Do Wielunia zjechało też wielu ważnych gości, którzy nie szczędzili ciepłych słów o projekcie. Zebrani zobaczyli m.in. nagranie z udziałem aktorki Beaty Tyszkiewicz, która jest ambasadorką projektu "Wieczna Miłość" i uważa, że jego przesłanie jest wyjątkowe.

- Bardzo żałuję, że nie jestem z wami tego wieczoru, ale tak to jest z aktorkami, że częściej występują na ekranie niż w życiu. Kiedy mój kolega akademicki Wojciech Siudmak zwrócił się do mnie żebym wzięła udział w jego projekcie, powiedział mi ze skromnością o jego idei i powstaniu pomnika w Wieluniu, dzięki czemu spojrzą na niego oczy całego świata. Bardzo chciał, żeby dla wszystkich było jasne, że to w Wieluniu rozpoczął się koszmar II wojny światowej. Kiedy widziałam z jakim zapałem zaczął realizować swój projekt, byłam wzruszona, bo co jak nie miłość może gwarantować pokój. Cenię nie tylko pracę Wojciecha Siudmaka, ale przede wszystkim jego jako człowieka - powiedziała w nagraniu, które można było zobaczyć na telebimie Beata Tyszkiewicz.

Wielunianie zobaczyli też nagranie z udziałem biskupa Wiesława Meringa, przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski, którego zdaniem "Wieczna Miłość" ma światowy wydźwięk dla kultury polskiej.

W imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego głos zabrał prof. Tomasz Nałęcz.

- Łączę się z Państwem w tej niecodziennej chwili zadumy nad przeszłością i dniem obecnym. Składam hold wszystkim ofiarom zbrodniczego bombardowania miasta przez hitlerowskie lotnictwo. Wieluń był pierwszą niemiecką zbrodnią wojenną II wojny światowej. Jeśli obrona Westerplatte symbolizuje hart ducha polskiego żołnierza, a cala Kampania Wrześniowa wierność Polaków RP jej wartościom, to Wieluń pozostaje symbolem barbarzyństwa hitlerowskich Niemiec - napisał w liście do mieszkańców prezydent Bronisław Komorowski. - Mimo zniszczeń spowodowanych wojną, miasto umiało się podnieść a dzisiaj językiem sztuki głosić będzie przesłanie o ufności i nadziei przezwyciężającej jej straszliwe doświadczenia 1 września 1939 roku. Dziękuję twórcy pomnika - panu Wojciechowi Siudmakowi, władzom Wielunia i wszystkim, którzy zaangażowali się w jego powstanie - za ten trwały symbol historycznej pamięci i naszego pragnienia pokoju.

Głos zabrał też burmistrz Janusz Antczak, któremu Wojciech Siudmak dziękował za to, że zrozumiał ideę projektu, do którego przekonał Radę Miejską co skutkowało wsparciem finansowym w wysokości ponad 100 tys. zł. Projekt finansowo wsparła przede wszystkim firma Korona z Wielunia i Silezja z Katowic.

- O idei budowy pomnika mówiło się od 10 lat i choć żyła ona przez ten cały czas, to rok 2013 okazał się przełomowy. W tym miejscu chciałbym podziękować całej Radzie Miejskiej za zielone światło dla działań, które podjęła gmina, a także głównym mecenasom projektu - Andrzejowi Wróblowi i Ryszardowi Brzytwie - za ich wkład i zaangażowanie finansowe. Ale nie byłoby tego dzieła i nie spotkalibyśmy się tu dzisiaj, gdyby nie ten człowiek, ważny człowiek dla Wielunia - artysta Wojciech Siudmak. Dziękuję panu za niestrudzone dążenie do realizacji i walkę o przywrócenie Wieluniowi należnego mu miejsca w historii - dziękował artyście burmistrz. Słowa podziękowania skierował też do Emilii Nowaczyk z Fundacji Arkana XXI, która od samego początku walczyła o to, aby projekt doszedł do skutku i został zrealizowany.

Więcej informacji jutro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto