Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Targi edukacyjne w Wieruszowie

Daniel Sibiak
By ułatwić szóstoklasistom wybór szkoły ponadgimnazjalnej, Ochotnicze Hufce Pracy zorganizowały targi edukacyjne. Tym razem odbyły się w Gimnazjum nr 1. Swoje oferty przedstawiło aż 20 szkół z Wieruszowa, Lututowa, Wielunia, Sieradza, Kępna oraz Ostrowa Wielkopolskiego.

Przedstawiciele I LO w Wieruszowie przekonywali, że wysoka zdawalność matury w tej szkole, to nie przypadek. Na potwierdzenie pokazywali tabelę z wynikami.
- Szkoła kształci przyszłych lekarzy, inżynierów, humanistów, a nawet dziennikarzy. Mamy klasy: humanistyczną, matematyczno-fizyczną, bilogiczno-chemiczną, geograficzno-matematyczną i dziennikarską - wylicza Włodzimierz Matyja, dyrektor szkoły.

Oprócz tego szkoła oferuje dodatkowe zajęcia: taneczne, plastyczne, informatyczne, dziennikarskie, artystyczne. W szkole działa też klub współpracy międzynarodowej, szkolne koło PCK , SKS. Są też dodatkowe zajęcia z języka francuskiego.
Przedstawiciele Zespołu Szkół Rolniczych zachęcali z kolei do wyboru technikum, argumentując to tym, że nauka nie kończy się tu jedynie odebraniem świadectwa maturalnego. Uczniowie otrzymują jeszcze dyplom technika w konkretnym zawodzie m.in: rolnika, ekonomisty czy technika architektury krajobrazu.
Szkoła, która może pochwalić się 66-letnią tradycją organizuje też zagraniczne praktyki.
Równie ciekawą ofertą kusił też Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie. Można tu zdobyć tytuł technika informatyki, elektryka,budownictwa, ekonomisty, handlowca, mechatronika oraz hotelarza.
- Organizujemy miesięczne praktyki w najlepszych hotelach w Szkalrskiej Porębie i Karpaczu. Myślimy też o nawiązaniu współpracy z zagranicznymi hotelami- mówi Małgorzata Nikodem, dyrektor szkoły.
I dodaje, że w ostatnich latach największą popularnością cieszyły się takie kierunki jak: technik elektryk i budowlaniec. Na topie jest też mechatronik
- Absolwenci tego kierunku znajdą pracę w bardzo wielu zakładach pracy, począwszy od stolarskich, których jest u nas dużo, skończywywszy na zakładach mechanicznych. Mieliśmy też bardzo ciekawy kierunek o nazwie technik odzieży damskiej, ale stał się niepopularny. Od 2 lat praktycznie nie mamy naboru - dodaje Małgorzata Nikodem.

Nowymi kierunkami kształcenia chce przyciągnąć uczniów Zespół Szkół nr 3 w Wieluniu. Od września uczniowie technikum będą mieli do wyboru aż trzy specjalizacje: teleinformatyka, hotelarstwo oraz handel.
- Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniu rynku pracy. Teleinformatycy są dziś chętniej poszukiwani niż informatycy. Jeśli chodzi o hotelarstwo, to chcemy wykształcić międzynarodowych absolwentów. Mogą liczyć na praktyki w hotelu Best Western . Technik handlowiec to z kolei oferta dla uczniów, którzy nie mają sprecyzowanych zainteresowań, a po tym kierunku wszędzie znajdą pracę - przekonuje Justyna Stachera, dyrektor ZS nr 3.
Na tym jednak nie koniec. Zainteresowani będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych ze służb mundurowych. Z powodu likwidacji liceów profilowanych nie ma już takiego kierunku, ale ponieważ cieszył się on ogromnym zainteresowaniem, szkoła chociaż w ten sposób chce kontynuować kształcenie z tego zakresu.

Ciekawe kierunki oferuje także Zespół Szkół nr 2 w wieluniu. W technikum już w tym roku szkolnym uruchomiono aż 4 nowe kierunki: technik organizacji reklamy, obsługi turystycznej, grafik komputerowy i mechatronik.

Podczas targów szkoła chwaliła się jednak nie tylko nowymi kierunkami, ale możliwością rozwoju uczniowskich pasji .
- W naszej szkole jest sekcja kajakarzy, która organizuje spływy, motocyklistów, rowerzystów oraz pasjonatów gier komputerowych. Cały czas staramy się rozwijać bazę edukacyjną. Mamy już kompleks boisk sportowych i siłownię. Teraz kończymy remont szatni przy sali gimnastycznej - wylicza Dariusz Kowalczyk, dyrektor ZS nr 2.
Wielu gimnazjalistów i ich rodziców wybór szkoły średniej uzależnia także od jej renomy, dlatego dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu, placówki która od lat plasuje się w ścisłej czołówce szkół, robi co może, aby utrzymać swoją pozycję. W tym roku jest na 9 miejscu w województwie, wśród 50 najlepszych placówek. Tu, poza sztandarowymi kierunkami, takimi jak budownictwo, geodezja czy ekonomia, również otwierane są nowe. W tym roku w technikum można nauczyć się zawodu kelnera oraz sztuki barmańskiej.
- To przyszłościowy zawód, bo w Wieluniu i okolicach jest coraz więcej restauracji oraz firm kateringowcyh - uważa ElżbietaUrbańska-Golec, dyrektor ZS nr 1.
W ubiegłym roku najwięcej, bo aż 8 osób na jedno miejsce ubiegało się o dostanie na budownictwo, a po 3 na geodezję i organizację usług gastronomicznych. Od lat w czołówce rankingów znajduje się również I LO im. T. Kościuszki w Wieluniu. W tym roku liceum zajęło 17 miejsce. Szkoła słynie z bardzo dobrego przygotowania uczniów do studiów.
W II LO w Wieluniu, po ukończeniu pierwszej klasy, uczniowie mogą wybrać od 2 do 4 przedmiotów rozszerzonych. Np. w klasie językowej obowiązują rozszerzonę języki: polski i angielski. Dodatkowo uczniowie mogą wybrać np. rozserzoną geografię i biologię. Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszy się klasa o profilu aktywności twórczej. Aby dostać się na ten kierunek wystarczy przejść rozmowę kwalifikacyjną, która odbędzie się 31 marca.
Patronat na targami objęli: OHP , Mobilne Centrum Kultury, Mobilne Centrum Informacji Zawodowej, burmistrz Bogdan Nawrocki oraz starosta Andrzej Szymanek.

Czytaj także w piątkowym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto