Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gala Człowiek Roku 2015 Powiatów Wieluńskiego, Wieruszowskiego i Pajęczańskiego [Zdjęcia]

Ireneusz Wierzbicki
Po trwającym trzy tygodnie głosowaniu, podczas którego czytelnicy „Dziennika Łódzkiego” wybierali laureatów plebiscytu na „Człowieka roku powiatów: wieluńskiego, wieruszowskiego i pajęczańskiego 2015” przyszedł czas na oficjalne wręczenie nagród zwycięzcom. Choć niemal wszyscy nagrodzeni zgodnie podkreślali, że są bardzo zaskoczeni tym wyróżnieniem, to jednak swoim zaangażowaniem w działania na rzecz społeczeństwa udowadniają, że zasłużyli na nie jak nikt inny.

Spośród uczestników plebiscytu pochodzących z powiatu wieruszowskiego szczególne powody do radości miał Marian Fita, prezes Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie, który po wyrównanej walce pozostawił konkurentów w pokonanym polu, zdobywając tytuł „Człowieka roku powiatu wieruszowskiego 2015”.

– Czuję się ogromnie zaszczycony, jest mi niezmiernie miło i dziękuję tym, którzy oddali na mnie głos – nie krył radości laureat zaszczytnego wyróżnienia. – Nasz bank funkcjonuje na terenie kilku powiatów i być może stąd ten wynik, którego mimo wszystko zupełnie się nie spodziewałem – podkreślał.

Słów uznania pod adresem zwycięzcy nie szczędził Andrzej Szymanek, starosta wieruszowski.

– Cieszę się, że w powiecie wieruszowskim, w Lututowie, jest siedziba banku, który tak znakomicie rozwinął się nie tylko na terenie naszego powiatu, ale jak sama nazwa wskazuje, ma charakter rejonowy – wskazywał starosta, dodając, że działalność prezesa nie skupia się wyłącznie na samej bankowości, lecz jest widoczny praktycznie wszędzie. – Wspiera organizacje pozarządowe, aktywnie uczestniczy w wielu przedsięwzięciach na terenie powiatu, a jego działalność ma ogromny wpływ na rozwój społeczny i gospodarczy naszego terenu – przekonywał starosta Szymanek.

Pogratulował też zdobywcom drugiego i trzeciego miejsca, Zenonowi Szacfajerowi oraz Pawłowi Ostrycharzowi.

– Mamy tutaj bardzo szeroki przekrój różnych zainteresowań, od bankowości i ekonomii, poprzez historię, akcje społeczne, aż po zajęcia sportowe – wskazywał wieruszowski starosta.

Nie mniej emocji plebiscyt budził w powiecie pajęczańskim, gdzie trzecie miejsce zajęła Dorota Rabiniak, kierownik zespołu folklorystycznego „Trębaczowianie”.

– Myślę, że powinien tu stanąć każdy z członków zespołu, którym kieruję, ponieważ uważam, że jestem tylko jedną przedstawicielką grupy fantastycznych ludzi. Ludzi, którzy pokazali, że w dzisiejszym świecie można nie myśleć tylko o sobie. Można robić coś dla innych, wspólnie odnosić sukcesy i cieszyć się – przekonywała zdobywczyni trzeciego miejsca w powiecie pajęczańskim.

Laureatem wśród przedstawicieli tego powiatu okazał się Wojciech Putra, na którego nasi czytelnicy oddali 16.870 głosów, co pozwoliło mu nieznacznie pokonać ks. Szymona Gołuchowskiego (15.159 głosów, 2. miejsce).

– Szczerze mówiąc jestem zaskoczony, że wygrałem ten plebiscyt, bo ja tylko prezesuję w Działoszynie, a pracuję zupełnie gdzie indziej – szczerze przyznał szczęśliwy laureat i dodał, że nagroda przypadła w bardzo szczególnym momencie. – Tak się złożyło, że klub skończył 50 lat, ja jestem od 20 lat prezesem, a do tego właśnie mija 30 lat wspaniałego związku małżeńskiego z moją żoną – przyznał Wojciech Putra, prezes klubu sportowego Warta Działoszyn, podkreślając przy okazji, że sport nie jest jedynym jego obszarem działalności. – Wspieram też teatr szkolny w Zespole Szkół w Działoszynie, jak również ośrodek specjalny w tym mieście. To jest moja pasja, ja kocham pomagać ludziom i to nie tylko na ziemi pajęczańskiej, ale też w innych rejonach kraju – przekonywał.

Dokonania prezesa Warty Działoszyn docenił też Kazimierz Środa, przewodniczący Rady Gminy Działoszyn.

– Wszyscy chyba wiemy, że pan Wojciech Putra jest również prezesem cementowni „Odra” w Opolu. Dlatego tym bardziej cieszę się, że znalazł czas na działalność społeczną, mimo, że ma wiele innych obowiązków – cieszył się Środa, dziękując zwycięzcy za wsparcie finansowe dla szkół i sportu na terenie gminy Działoszyn.

Tymczasem w powiecie wieluńskim trzecie miejsce przypadło Elżbiecie Urbańskiej-Golec, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu.

– Myślę, że ta nagroda pokazuje, że nie tylko sport, bankowość, finanse są bardzo istotne, ale również edukacja – przekonywała dyrektor ZS nr 1. – Mam takie wrażenie, że my wykonujemy ogromną pracę, jeśli chodzi o naszą przyszłość i robimy wszystko, żeby w sumie w niezbyt wielkim mieście jakim jest Wieluń kształcić bardzo nowocześnie – wskazała zdobywczyni niemal 3,5 tysiąca głosów.

Znacznie więcej wskazań (blisko 10,5 tysiąca) zdobyła Renata Cieślak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Mokrsku, która wciąż nie dowierzała, że to jej przypadła w udziale druga lokata.

– To jest niesamowite, że ktoś z takiego zakurzonego, szarego miejsca, jakim jest biblioteka, mógł osiągnąć tak wysokie miejsce. W życiu bym się tego nie spodziewała, ale jest to fantastyczny prezent na 70. urodziny biblioteki – nie kryła radości Renata Cieślak.

Niekwestionowaną laureatką w powiecie wieluńskim została natomiast Krystyna Mikita, dyrektor Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim.

– Ja z tym miejscem, powiatem jestem związana od 40 lat sercem i pracą zawodową. To z ludźmi z powiatu wieluńskiego wybudowaliśmy tę perełkę, która jest nie tylko perełką gminy Pątnów czy powiatu wieluńskiego, ale całego województwa. Corocznie przebywają tam tysiące dzieci i młodzieży. Jest to świetna popularyzacja kultury, walorów turystycznych, krajoznawczych i tego wszystkiego, co się dzieje na ziemi wieluńskiej – wskazywała wieloletnia dyrektor ośrodka „Nadwarciański Gród”.

Obiekt i jego położenie chwalił też wicestarosta wieluński, Marek Kieler.

– Podobały mi się słowa naszych partnerów z Niemiec, którzy gościli w ośrodku, że takiego obcowania z naturą i takiej przyjaznej atmosfery jeszcze nigdzie na świecie nie zaznali – relacjonował Kieler. Dodał też, że Starostwo Powiatowe wraz z władzami gminy Pątnów planuje poprawić dojazd do ośrodka, położonego na malowniczych terenach pomiędzy rzeką, a lasem.

Zwieńczeniem gali był krótki recital Zofii Szpikowskiej, wicedyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu, a zarazem jednej z uczestniczek plebiscytu. Ostatecznie otrzymała ona specjalne wyróżnienie, przyznane przez redakcję „Dziennika Łódzkiego”. Po występie powróciła na chwilę do wspomnień z lat 90. ubiegłego wieku.

– Wtedy również był organizowany w Wieluniu taki plebiscyt. Bardzo się cieszę, że „Dziennik Łódzki” rozpoczął nową tradycję – nie kryła zadowolenia zdobywczyni specjalnego wyróżnienia i dodała: – Tu nie chodzi tak naprawdę o zwyciężanie, ale ważne, żeby w naszych środowiskach byli ludzie, którzy oddają całe swoje serce, całe swoje życie dla społeczności.

Laureatom i wyróżnionym gratulował także Daniel Sibiak, dyrektor wieluńskiego oddziału Dziennika Łódzkiego.

- W przeprowadzonym plebiscycie udało się nam wyróżnić 57 wyjątkowych osób, które miały i mają istotny wkład w rozwój naszych powiatów. Nie było to łatwe zadanie, ale kluczem w doborze nominowanych osób były dokonania i osiągnięcia z 2015 roku. O tym, jak wiele dla naszego regionu zrobili laureaci i nominowani można było przekonać się czytając ich sylwetki na naszych łamach. Jest nam niezmiernie miło, że w trakcie przebiegu konkursu docierały do nas sygnały od samych uczestników, że znalezienie się w tak wyjątkowym gronie nominowanych osób to już ogromny sukces, a przede wszystkim docenienie tego co robią dla swoich lokalnych społeczności. Myślę, że lista nominowanych osób spotkała się także z uznaniem ze strony naszych Czytelników i internatów. Świadczy o tym ogromna ilość głosów oddanych na ich faworytów(blisko 150 tysięcy) oraz działania promocyjne na rzecz osób, których dokonania są im szczególnie bliskie. Dzisiejsza uroczystość jest okazją do podziękowań za to, że wkładacie Państwo mnóstwo pracy, a przede wszystkim serca w działania, które przyczyniły się do rozwoju naszych powiatów - mówił Daniel Sibiak, szef wieluńskiego oddziału Dziennika Łódzkiego.

Galę zorganizowano w restauracji Zielona Weranda. Poprowadzili ją: ją Julita Zgondek i Daniel Sibiak.

Relację i zdjęcia z uroczystości będzie można znaleźć w dodatku, który ukaże się w piątek 4 marca w Dzienniku Łódzkim.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto