Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Forum Edukatorów Muzealnych w Wieluniu [ZDJĘCIA]

Redakcja
„Angażując publiczność” – takie motto przyświecało konferencji Forum Edukatorów Muzealnych, którą zorganizowano w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Pracownicy muzeów z całej Polski dyskutowali o tym, co zrobić, aby odwiedzający placówki kulturalne nie byli tylko biernymi widzami

Uczestnicy konferencji w Wieluniu starali się znaleźć odpowiedzi na pytania, czym jest muzeum partycypacyjne i jaką rolę pełni w nim publiczność. Eksperci dzielili się swoją wiedzą z zakresu muzeologii, edukacji muzealnej, wykorzystania nowoczesnych technologii w muzeach, zarządzania i uczestnictwa w instytucjach kultury. W drugiej części prezentowano już zrealizowane projekty partycypacyjne w wybranych muzeach i innych instytucjach kultury.

- W Polsce jest około tysiąca muzeów. Na ogół na świeczniku są te największe, działające w dużych miastach. Wieluń jest przykładem, że muzeum w niewielkim ośrodku może działać prężnie. Placówka może się pochwalić licznymi osiągnięciami – powiedział Piotr Górajec z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. – Muzea coraz rzadziej, a już właściwie w ogóle nie przypominają magazynów. Są to miejsca otwarte na publiczność, które starają się z nią rozmawiać, coraz lepiej rozumieć jej potrzeby.

Reprezentująca Inne Muzeum dr Aleksandra Janus, której wykład zainaugurował konferencję, chwaliła organizatorów za umiejętnie skonstruowany program: - To jest bezcenne, że z jednej strony mamy okazję podzielić się refleksją teoretyczną, a z drugiej możemy na bieżąco weryfikować ją i posłuchać, w jaki sposób pewne koncepcje teoretyczne przekładają się na praktyczne wyzwania, związane z pracą w muzeach.

Ważnym powodem do zorganizowania Forum Edukatorów Muzealnych w Wieluniu było to, że tutejsze muzeum obchodzi 50-lecie działalności. A ściśle rzecz biorąc – pół wieku temu placówka odrodziła się po wieloletniej przerwie, zapoczątkowanej wybuchem II wojny światowej.

- Zbiory przepadły całkowicie, nie posiadamy nic z przedwojennego muzeum. A były to piękne kolekcje. Muzeum trzeba było więc tworzyć od nowa – przypomniał Jan Książek, dyrektor MZW.

Dziś muzeum może poszczycić się bogatą działalnością. Ci, którzy odwiedzają placówkę, wiedzą, że już dawno przestała ona pełnić funkcję wyłącznie magazynu na eksponaty. W placówce oprócz wystaw organizowane są konferencje, koncerty, warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi, promocje nowych publikacji.

- Angażujemy się także w szerokie spektrum działań poza murami muzeum. To choćby uczestnictwo w najważniejszych stowarzyszeniach naukowych, społecznych na terenie ziemi wieluńskiej. To przekłada się na frekwencję, która w porównaniu do dużych muzeów jest naprawdę bardzo dobra. W skali roku mamy około 20 tysięcy zwiedzających – podkreśla dyrektor Książek.

W drugim dniu konferencji jej uczestnicy zwiedzali zabytkowe obiekty ziemi wieluńskiej. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Forum Edukatorów Muzealnych, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Łódzki Dom Kultury oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto