W Wieluniu powstaną dwa nowe murale. Jeden, prezentujący panoramę miasta, pokryje mur klasztoru sióstr bernardynek. Drugi upamiętni społeczność żydowską Wielunia, która do wybuchu II wojny stanowiła 30 proc. ludności miasta.

Tematem graffiti na murze klasztoru zajął się Wieluński Dom Kultury. Wybrano już projektanta i wykonawcę malunku (Ariel Kula z Łukowa), który ma przedstawiać panoramę miasta w perspektywie trójwymiarowej.

- Szary klasztorny mur aż prosi się, aby go ożywić. Nasz zamysł jest taki, aby mural zachęcał wjeżdżających do Wielunia do odwiedzenia centrum miasta. Siostry nie widzą przeszkód - mówi Elżbieta Kalińska, dyrektor WDK.

Obecnie betonowy płot stanowi antywizytówkę miasta, bo jest pomazany kibicowskimi (i nie tylko) hasłami, w tym również wulgarnymi. Nie cały jednak mur zostanie pokryty graffiti. Zlecenie dotyczy fragmentu o długości 46,5 m, licząc od klasztornej bramy. Malowidło zostanie pokryte lakierem zabezpieczającym. - Chcemy, aby graffiti powstało bez zbędnej zwłoki, póki jest dobra pogoda. Może uda się do końca września - ma nadzieję dyrektor WDK Elżbieta Kalińska.

Jak już informowaliśmy, w okolicy klasztoru została ostatnio zamontowana kamera miejskiego monitoringu. Zrobiono to m.in. w celu ukrócenia bazgrania po murze. ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kolejna kamera miejskiego monitoringu w Wieluniu

Drugi mural, który powstanie w najbliższym czasie w Wieluniu, upamiętni społeczność żydowską, która przed wybuchu II wojny światowej stanowiła 30 proc. ludności miasta. Z inicjatywą wyszła działająca w II LO im. J. Korczaka grupa „Szlakiem wieluńskich Żydów”. Działania w tej sprawie, w które zaangażowano władze miasta, trwają od 2016 r. i właśnie nabierają ostatecznego kształtu. Wiadomo już, że mural wykonają Fundacja Młodzi Propagują Sztukę i wieluński grafik Maciej Łyskawa.

- Mural powstanie na wąskiej ścianie budynku przy ulicy Ewangelickiej, w pobliżu skrzyżowania ze Śląską. Finansowany będzie przez darczyńców z zewnątrz, którzy chcą zachować anonimowość - mówi Agnieszka Mysakowska, nauczycielka historii w II LO.

Od 2009 r. wieluńskich Żydów upamiętnia obelisk, który postawiono w miejscu zniszczonej synagogi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nowy mural w Wieluniu. Artysta odpowiada na problem społeczny[ZDJĘCIA]


Przestrzeń publiczna

Komentarze (12)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Gosc (gość) (Mafiu)

A co oznacza pojęcie"anonimowy darczyńca "? Ktoś, kto chciał , aby ten mural powstał i dał na to swoje pieniądze, miał prawo do takiej decyzji. Sądząc po tonie wielu wypowiedzi decyzja ze wszech miar sluszna

WieLun (gość)

Tych kmiotuw juz niema teraz to jest jakis nowy twur z kradziona nazwa co kibice wachaja sie z kazdym bo od kazdego lomot dostaja a w WieLuniu spotkac takiego w barwach to szybciej eskimosa spotkasz

wie[L]un (gość) (Matej borzy)

oni juz nie maluja po odwiedzinach w SOSNOWCU do dzis liza rany a swoja droga po co pokazujecie napis wiejskiego klubiku ktury juz nie istnieje a ma zgody z rydzykami niemcami rozprutymi z chorzowa i hehe milicyjna skisla

Cukrownik (gość)

Tam zrobić mural na cukrowni, coby trochę przypudrować ten największy kryminalny przekręt ostatniej kadencji w Wieluniu, kiedy to w roku 2015 bez żadnej wyceny i społecznej potrzeby z łapówą w tle, Okrasa chociaż nie podzielił się z nikim kasą działając wspólnie i w porozumieniu w zorganizowanej grupie przestępczej z radnymi, RIO i ŁSSE wywalił 12 banioli tymu gościu z Giżycka za coś co może warte było 5 baniek, jakby tamten w Wieluniu kumulację trafił w toto lotka. A ponieważ wszyscy kandydaci siedzą sicho i robią w spodnie, więc też się nie nadają, bo po wyborach zamiotą sprawę pod dywan. Jak w komuniźmie. A 1000 niedoszłych pracowników Neapco z rodzinami pamiętać będzie sprawę przy urnach.

Mieszkaniec (gość)

Wkońcu zakryją tą szarzyznę i wysrywy pseudokibiców. Niech wzmocnią tynk, żeby nie odpadał z czasem i rujnował czyjejś pracy

Leonardo Davinci (gość)

Zrobią mural za ciężka kasę z podatkó a w nocy przyjdą nawąchani klejem spreyowcy i tak zapaćkają. Szkoda pieniędzy.