(© Zbyszek Rybczyński)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Połączenie kolejowe Szczecin-Kraków przez Wieluń było zbyt deficytowe, by mogło zostać utrzymane - tłumaczą władze PKP Intercity w odpowiedzi na pismo zarządu powiatu. Pociąg może powrócić tylko pod warunkiem zwiększenia ministerialnego dofinansowania

Z analizy przeprowadzonej przez spółkę wynika, że frekwencja w pociągu TLK "Barnim" kształtowała się zazwyczaj na poziomie 30-40 proc. w kierunku Szczecina oraz 40-60 proc. w kierunku Krakowa. Większe zainteresowanie połączeniem zaobserwowano tylko w okresach świątecznych.

- Zważywszy na fakt, że spółka w ramach połączeń objętych dofinansowaniem ze środków publicznych racjonalizuje ofertę adekwatnie do poziomu rekompensaty oraz ograniczonych zasobów taborowych, połączenie przez Wieluń nie zostało uwzględnione - piszą do starosty władze PKP Intercity.

Przypomnijmy, że jedyny regularny pociąg dalekobieżny, który zatrzymywał się w Wieluniu, przestał kursować w połowie grudnia, gdy wszedł w życie nowy rozkład jazdy. Zmartwiło to przede wszystkim studentów, którzy dojeżdżali koleją m.in. do Poznania. Pojawiły się pogłoski, że połączenie Kraków Płaszów-Szczecin Główny zlikwidowano ze względu na powtarzające się kradzieże sieci trakcyjnej, czemu spółka zaprzeczała.

Na sesji pod koniec listopada przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Owczarek zaapelował o wystosowanie oficjalnego protestu przeciwko decyzji o wycofaniu pociągu. W grudniu zarząd powiatu zwrócił się pisemnie "z prośbą o rozważenie przywrócenia" połączenia.

Władze PKP Intercity zaznaczają, że spółka przedstawiła organizatorowi przewozów, czyli Ministerstwu Infrastruktury i Rozwoju, stanowisko w sprawie możliwości przywrócenia pociągu oraz deficytu, jaki generuje połączenie.

- W przypadku uzyskania potwierdzenia pokrycia deficytu, generowanego przez pociąg skierowany trasą przez Wieluń, PKP Intercity S.A. deklaruje gotowość przywrócenia takiego połączenia - czytamy w piśmie od przewoźnika.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

marta (gość)

Połączenie deficytowe w takim pociągu ? Koszt puszczenia na całą trasę to ok 3000-4000 zł. Jechałam tym pociągiem, i z samego wielunia wsiadało ok dziesięciu osób, a w samym pociągu było dużo osób. A teraz gdzie mamy jeździć ? do Tarnowskich Gór ?

wieluniak (gość)

Niestety, ale to prawda, dziś już naprawdę mało kto jeździ pociągiem.Widzę to na co dzień, tylko jeszcze w święta jest ruch na PKP i PKS .

gosc (gość)

PIERDOLINO ryzy z zegarmistrzem nowaczkiem kupili ,niestety nie jezdzi bo rdza go zre,miliony w bloto to im sie bandycie ryzemu oplaci PO PSL SLD TO BANDA CO POLSKI SPRZEDALA ZA RUBLA I MARKE:

pawel (gość)

może przed zlikwidowaniem warto było zmienić godziny kursowania i sprawdzić jaka byłaby frekwencja