Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawni i obecni samorządowcy spotkali się w Klubie Nauczyciela [FOTO]

Redakcja
Wieluńscy burmistrzowie, przewodniczący RM, radni i urzędnicy ratusza spotkali się w Klubie Nauczyciela z okazji 25-lecia samorządności w Polsce

Spotkanie odbyło się w kameralnym gronie i bez oficjalnego zadęcia. Na początek dawni i obecni wieluńscy samorządowcy wysłuchali koncertu artystów z Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia" w Katowicach. Potem swoimi wspomnieniami i spostrzeżeniami podzielili się w okolicznościowych przemówieniach burmistrz Paweł Okrasa, jego poprzednicy Zygmunt Adamski i Janusz Antczak, posłanka na Sejm RP Elżbieta Nawrocka, były poseł Wojciech Szczęsny Zarzycki, a także starosta wieluński Andrzej Stępień i przewodniczący rady powiatu Krzysztof Owczarek. Chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłych samorządowców. Spotkanie było także okazją do wręczenia okolicznościowej statuetki z okazji 25-lecia samorządu Januszowi Antczakowi (przypomnijmy, że pozostali burmistrzowie odebrali je podczas wspólnej sesji pod koniec maja). Wszyscy uczestnicy uroczystości w Klubie Nauczyciela otrzymali pamiątkowe medale.

W pierwszych trzech kadencjach po 1990 roku burmistrz nie był wybierany bezpośrednio przez mieszkańców. Włodarz rekrutował się spośród radnych. 25 lat temu świeżo upieczeni samorządowcy obdarzyli zaufaniem Zygmunta Adamskiego. Uczestnicy spotkania w Klubie Nauczyciela obejrzeli nagranie z pierwszej, historycznej sesji. Rozbawienie wywołało wystąpienie ostatniego naczelnika miasta Juliana Semby (1980-1990 r.), który gratulując Adamskiemu przejęzyczył się i powiedział o nim per "pierwszy burmistrz w Polsce Ludowej".

- Postaram się, w miarę swoich możliwości i umiejętności, realizować zadania miasta i gminy Wieluń - deklarował z kolei Zygmunt Adamski, dziękując za "bezgraniczne zaufanie". Poparli go wszyscy radni, których było ówcześnie 31.

Burmistrz stał wówczas na czele 7-osobowego Zarządu Miasta i Gminy Wieluń. Pozostali jego członkowie również rekrutowali się spośród radnych. Sekretarzem miasta została Barbara Turska, a skarbnikiem Danuta Kondracka, która pełni tę funkcję po dziś dzień. W drugiej kadencji pojawił się zastępca burmistrza, którym mianowano Krystynę Różycką. W 1996 roku stanowisko sekretarza objęła Magdalena Majkowska. W trzeciej kadencji stanowisko zastępcy Zygmunta Adamskiego piastował najpierw Andrzej Ociepa, a później Juliusz Turski.

Pierwsze bezpośrednie wybory burmistrza w 2002 roku wygrał Mieczysław Majcher, wcześniej radny. Wiceburmistrzem został Robert Kaja. Ten sam duet kierował ratuszem w kolejnej kadencji. W 2010 roku Majcher musiał uznać wyższość Janusza Antczaka, który na swojego zastępcę powołał najpierw Magdalenę Nowicką, a później Janusza Pamułę. W ubiegłym roku czwartym burmistrzem Wielunia po 1990 r. został Paweł Okrasa, który rządzi bez zastępcy.

W ciągu 25 lat samorządności funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Wieluniu pełniło siedmiu mężczyzn: Jan Serwan (1990-1994), Zenon Nowak (1994-1998, 2000-2002), Stanisław Tadeusz Olejnik (1998-2000), Bogumił Skrzypecki (2002-2003), Robert Duda (2003-2006, 2014), Paweł Okrasa (2006-2008) Piotr Radowski (2008-2010, 2010-2014, 2015).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto