Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chińczycy sprawdzą, czy Wieluń może mieć elektrownię geotermalną [ZDJĘCIA]

Zbyszek Rybczyński
Burmistrz Wielunia podpisał we wtorek porozumienie, którego efektem będzie przeprowadzenie nowatorskich badań źródeł geotermalnych pod miastem. Audyt pokaże, czy w Wieluniu jest możliwe i opłacalne zbudowanie elektrowni wykorzystującej energię z wnętrza ziemi

Gmina Wieluń będzie współpracować z firmą Geothermal Energy Poland Sp. z o. o. Przeprowadzony na koszt spółki audyt ma pokazać czarno na białym, czy potencjał geotermalny Wielunia da się wykorzystać do produkcji energii elektrycznej. Zdaniem burmistrza elektrownia mogłaby zostać zlokalizowana w rejonie ulicy Fabrycznej i zasilać tamtejsze zakłady przemysłowe.

- Tym porozumieniem dajemy sobie szansę na rozwój oparty o źródła geotermalne - podkreśla burmistrz Wielunia Paweł Okrasa. Zaznacza, że audyt nie skutkuje żadnymi kosztami dla miasta, ani też innymi zobowiązaniami wobec spółki.

Firma reprezentuje międzynarodowy holding, który jest zainteresowany budową elektrowni w czterech krajach: Polsce, Węgrzech, Słowacji i Litwie. Wieluń jest pierwszym polskim miastem, z którym inwestor nawiązał współpracę.

- Polska ma bardzo duży potencjał geotermalny, który aż się prosi o wykorzystanie - przekonuje Aleksander Kuntsiv, prezes Geothermal Energy Poland.

Porozumienie zostało podpisane w obecności m. in. przedstawicieli Instytutu Badań i Rozwoju Energii Geotermalnej Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemi. Naukowcy współpracują z holdingiem jako autorzy innowacyjnej technologii wykorzystywania zasobów geotermalnych.

Jeśli chodzi o inwestycję w Wieluniu, to jest za wcześnie, by mówić o szczegółach. Audyt ma potwierdzić lub wykluczyć faktyczną możliwość oraz zasadność ekonomiczną budowy elektrowni geotermalnej. Nie oznacza to jednak, że na terenie miasta będą robione odwierty. Jak tłumaczy Agnieszka Modlińska, geofizyk Geothermal Energy Poland, będzie to przede wszystkim analiza opracowań i danych, którymi już dysponuje gmina.

- Zostaną one przekazane grupie doświadczonych chińskich inżynierów, którzy ustalą wszystkie istotne parametry wieluńskiej geotermii. Potrwa to około trzech miesięcy - szacuje Modlińska.

Przed podpisaniem porozumienia swoimi uwagami i wątpliwości dzielili się wieluńscy radni, którzy w tej sprawie żadnych decyzji nie podejmowali. Więcej na temat pomysłu budowy elektrowni geotermalnej w Wieluniu napiszemy w piątkowym "Naszym Tygodniku".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto