Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cenna XVIII-wieczna szabla prezentem na jubileusz Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Redakcja
Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek
Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek Zbyszek Rybczyński
Zbiory Muzeum Ziemi Wieluńskiej wzbogaciły się o bardzo cenny eksponat. Jest to szabla polskiego oficera z XVIII wieku

Zdobienie na szabli powstało tuż po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Rzadki okaz zostanie po raz pierwszy pokazany na jednej z trzech wystaw, przygotowywanych z okazji 50-lecia odrodzonego muzeum.
Pozyskanie kolekcjonerskiej, tzw. konstytucyjnej szabli stało się możliwe dzięki dofinansowaniu, pozyskanemu przez muzeum z programu "Kolekcje" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Rok wcześniej składaliśmy wniosek dotyczący kilku szabli, ale zabrakło nam raptem kilku punktów, żeby otrzymać środki - mówi dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek. - Tym razem wybraliśmy jeden obiekt, ale za to naprawdę wyjątkowy. W zbiorach polskich muzeów prawdopodobnie są tylko trzy takie szable. Eksponat pochodzi z końca XVIII wieku i zawiera z obu stron głowni inskrypcję, upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja, wykonaną bezpośrednio po tym akcie. Pewne elementy są już co prawda przytarte, jak np. wizerunek jeźdźca na koniu, ale w dalszym ciągu widoczne.

Wieluńskie muzeum ma już w swoich zbiorach kilkadziesiąt szabel. M.in. tę kolekcję, w tym również nowy nabytek, będzie można podziwiać na wystawie "Cenne i ciekawe - z muzealnej kolekcji", która zostanie zainaugurowana 11 maja. Będzie to główny dzień obchodów 50-lecia odrodzonego muzeum. Placówka wznowiła działalność na początku 1964 roku dzięki staraniom Tadeusza Olejnika, który został jej długoletnim dyrektorem. Jego następcą został Bogusław Abramek, a od 2008 roku MZW kieruje Jan Książek.

Z okazji jubileuszu, któremu patronuje m.in. Narodowe Centrum Kultury i "Dziennik Łódzki", przygotowywane są jeszcze dwie inne wystawy. Jedna z nich poświęcona jest Janowi Matejce (ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie), a druga to fotograficzny przekrój bogatej działalności muzeum w minionych dziesięcioleciach. A jest się czym chwalić, bo dorobek muzeum to nie tylko bogate zbiory i wystawy, ale również dziesiątki publikacji, sympozja naukowe, biblioteka ze specjalistyczną literaturą. Placówka jest też miejscem różnego rodzaju spotkań czy wydarzeń kulturalnych. Ostatni przykład to niedzielny koncert chóru na tarasie muzeum z okazji kanonizacji Jana Pawła II.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto