Jeszcze niedawno poziom zadłużenia gminy Działoszyn był bliski dopuszczalnego progu 60 procent dochodów Jeszcze niedawno poziom zadłużenia gminy Działoszyn był bliski dopuszczalnego progu 60 procent dochodów

Jeszcze niedawno poziom zadłużenia gminy Działoszyn był bliski dopuszczalnego progu 60 procent dochodów. Burmistrz Rafał Drab (stoi) zapewnia, że sytuacja finansowa się poprawia (© Zbyszek Rybczyński)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Działoszyński magistrat wyemitował obligacje o wartości 2 mln zł, by pokryć dziurę w budżecie. Czy gmina w końcu wyjdzie na finansową prostą?

Wpływy z emisji obligacji komunalnych zostały przeznaczone na pokrycie deficytu w ubiegłorocznym budżecie, który - jak tłumaczą w urzędzie - był związany z wydatkami na inwestycje. Zapłacono m.in. faktury, wystawione przez wykonawców jednego z największych przedsięwzięć w historii gminy, na które umowy zostały podpisane jeszcze w ubiegłej kadencji. Chodzi o projekt uporządkowania gospodarki ściekowej, który poważnie nadwerężył finanse samorządu.

- Odstąpienie od realizacji tego zadania skutkowałoby zwrotem dotacji do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi - podkreśla burmistrz Rafał Drab.

Sprawy związane z obligacjami magistrat powierzył bankowi PKO BP SA. Wyemitowano 2 tys. obligacji o wartości nominalnej1 tys. zł każda. Wcześniej zielone światło dla emisji obligacji dali radni, choć nie wszystkim spodobał się ten pomysł.

- Kwota 2 mln zł dodatkowo zadłuża gminę, która i tak już jest w trudnej sytuacji finansowej. Jako radni nie zostaliśmy w wystarczającym stopniu poinformowani o skutkach i zagrożeniach, jakie powstaną z tytułu wyemitowanych obligacji i formie ich wykupu w późniejszym terminie - komentuje radna Agnieszka Ryś. - Zamiast tego należałoby ograniczać wydatki bieżące gminy, które z roku na rok są coraz większe. To budzi duży niepokój.

W wydanym niedawno biuletynie informuje się mieszkańców o "radykalnych oszczędnościach", które miały odczuć wszystkie gminne jednostki. Faktem jest jednak, że na początku ubiegłego roku wiceburmistrz Bogdan Górecki proponował daleko idące oszczędności w oświacie, do której gmina dokłada ponad 10 mln zł, ale sam Rafał Drab okazał się zwolennikiem łagodniejszych posunięć.

W ratuszu przekonują, że obligacje są korzystne przede wszystkim dlatego, że jest możliwa kilkuletnia karencja w spłacie kapitału, co nie dotyczy kredytów komercyjnych.

- Możemy też spłacać odsetki co pół roku, a nie co miesiąc - dodaje burmistrz Drab. Wykup pierwszych obligacji przewidziano w 2017 roku. Do inicjatywy pozytywnie odniosła się Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi.

Z informacji, przekazanych przez urząd, wynika, że na koniec 2013 roku zadłużenie gminy z tytułu kredytów, pożyczek i emisji obligacji wynosiło niecałe 19,5 mln zł. Wskaźnik zadłużenia do planu dochodów sięgnął 50,6 proc. W kolejnych latach gmina ma łapać coraz głębszy finansowy oddech. Tegoroczny budżet, który dopiero w piątek uchwalili radni, jest bardzo ostrożny. Zaplanowano nadwyżkę w wysokości ponad miliona złotych, która zostanie przeznaczona na spłatę wcześniejszych kredytów i pożyczek.

Inwestycji nie będzie zbyt wiele. Najpoważniejszymi zadaniami będą te, które wynikają z umowy, dotyczącej umorzenia pożyczki z WFOŚIGW. Chodzi o termomodernizację budynków ośrodka zdrowia (wraz z budową windy dla osób niepełnosprawnych) oraz komisariatu policji i biblioteki. Oba budynki są w opłakanym stanie.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (9)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

przew.zarz.os, (gość)

Burmistrz nie zaprasza prawników na sesje ,żeby nie powiedzieli ,ze to co proponuje do uchwalenia jest złe.Potem uchyla to wojewoda i tak w koło.

sołtys (gość)

czy to tylko wina biura rady?
a gdzie prawnicy?
sołtysi nie na każdej sesji są ale jak jesteśmy zaproszeni to przez 3 lata nie widziałem żadnego prawnika na sesji.

sołtys (gość)

Co znowu uchwaly były źle przygotowane na sesję ?
Bez podpisu radcy prawnego i źle sformułowane.
Takich mamy urzędników i obsługę prawną.
Myślę że znowu będzie na radnych.
Tak to wszystko działa -ta gmina ośmiesza się na okolice.

Alakazam (gość) (eldo)

To widać, że w jednym środowisku wychowani jesteście. Każdy jest, jaki jest, ale od buraków to pana czy panią w lustrze możesz wyzywać.

Ciocia Dobra Rada (gość)

@wdfwa: wyszczekany jesteś. To chyba przed monitorem tylko tak.

Dobra rada - nie obrażaj. Wbrew pozorom, w internecie nie jesteś anonimowyl

wdfwa (gość)

Oj gubi sie buraczyna:D najpierw mówi, ze kanalizacja bardzo dobra inwestycja! zresztą każda gmina jest zobowiązana dyrektywa ściekową i wodna do 2015 r. która mówi coś koło 90 % mieszkańców ma mieć kanalizację. ( nie pamiętam dokładnie numeru) A buraczyna chciał zrezygnować z projektu!! chwali się termomodernizacją ale kasę de fakto pozyskał tamten burmistrz!!! bo to jest zwrot związany z tą inwestycją kanalizacyjną!! biedny rafacio chciał po rezygnowac ze wszystkiego żeby nie było niczego :D pojęcia do niczego nie ma!! sory drzwi dobrze otwierał!!