Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie: powiat mikołowski 2013. Wzrosła liczba bezrobotnych

BS
Bezrobocie: powiat mikołowski 2013
Bezrobocie: powiat mikołowski 2013 Bezrobocie: powiat mikołowski 2013
Bezrobocie: powiat mikołowski 2013. W powiecie mikołowskim stopa bezrobocia wzrasta, ale wciąż jest znacznie niższa (u nas to 8,5 proc.) od stopy bezrobocia w województwie (11,1 proc.) i kraju (13 proc.).

Bezrobocie: powiat mikołowski 2013

Na koniec września Powiatowy Urząd Pracy w Mikołowie odnotował wzrost bezrobocia o 1,2 proc. Wzrosła także o 15 proc. liczba zarejestrowanych bezrobotnych.
- Na koniec września 2013 r. zarejestrowaliśmy jako bezrobotnych 3395 osób, rok temu zarejestrowanych mieliśmy 2952 - informuje Teresa Miguła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mikołowie.

Największy wzrost bezrobocia dotyka Mikołów. Tu liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne to 1352 os. w 2012 roku, a teraz to 1578 os., co stanowi wzrost o 16,7 proc.

W pozostałych gminach też liczba ta wzrosła: o 14,54 proc. w Orzeszu, Łaziska Górne- wzrost o 13,25 proc.; Wyry- wzrost o 12,95 proc.; Ornontowice- wzrost o 11,77 proc.

Najliczniejszą grupę bezrobotnych stanowią osoby w wieku 25-34 lata. Grupa stanowi 28,1 proc. ogólnej populacji osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Mikołowie. W tej grupie 377 osób ma wykształcenie wyższe. - Ta grupa stanowi najmniejszy odsetek zarejestrowanych osób bezrobotnych - komentuje dyrektorka PUP-u.

Ale czy tak niski wskaźnik to efekt wielu ofert pracy? Nie do końca. Do 30 września 2013 pracodawcy zgłosili do Urzędu co prawda 547 krajowych ofert pracy, ale skierowane są głównie do pracowników fizycznych i fachowców z zawodem.
- Zmieniły się czasy i możliwości, młodzi znajdują zatrudnienie także poza miejscem swojego zamieszkania - przyznaje dyrektorka PUP-u, podkreślając przede wszystkim bliskość naszego powiatu do aglomeracji i szeroki dostęp do środków komunikacji miejskiej .

- Trudno szacować szanse młodych absolwentów studiów wyższych na znalezienie pracy w powiecie, ale póki co ich sytuacja nie wygląda źle - mówi Teresa Miguła.

Powiatowy Urząd Pracy w Mikołowie wysuwa też wachlarz projektów wspierających bezrobotnych. Aktualnie realizowany jest m.in. program "Aktywne wspieranie bezrobotnych na terenie powiatu mikołowskiego" - To zadanie, które realizujemy już od 2008 roku, proponując m.in. różnego rodzaju szkolenia, staże, czy dotacje na podjęcie działalności gospodarczej - zachęca do korzystania z pomocy PUP-u, Teresa Miguła.

Przez cały rok urząd realizuje też IV edycję projektu "Wzmocnienie i rozwój pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego w Powiecie Mikołowskim", który cieszy się coraz większym zainteresowaniem bezrobotnych w powiecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto