Autobusy w gminie Irządze

Autobusy w gminie Irządze: Mieszkańcy zastanawiają się czy wkrótce nie będą musieli przesiąść się na traktory... (© P. Drabek)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Autobusy w gminie Irządze: Mieszkańcy narzekają na to, że w wakacje zostali pozbawieni połączenia autobusowego z lekarzami, urzędami i sklepami. Chodzi o przewoźnika z Koniecpola (firmę Uni-Metal - dop. red.) i linię łączącej Szczekociny i Zawiercie, a omijającej obecnie gminę Irządze.

Konkretnie chodzi o linię Szczekociny - Tęgobórz - Siedliska - Nakło - Witów - Wygiełzów - Irządze - Sadowie - Bodziejowice - Wilków - Biała Błotna - Pradła - Gołuchowice - Siemięrzyce - Kroczyce - Lgota Murowana - Zawiercie Żerkowice - Zawiercie Kromołów - Zawiercie Warty - Zawiercie.

Autobusy w gminie Irządze: Mieszkańcy narzekają


Na początku ubiegłego tygodnia pasażerowie nie wiedzieli nawet, dlaczego nie przyjechał ich bus i nie mogli nawet zadzwonić do dyspozytora firmy. Powód? Rozkłady jazdy, na których był telefon i adres firmy, zostały zerwane. Część osób wróciła do domów, ale część postanowiła skorzystać z przystanku w Pradłach oddalonego od Irządz o… 14 kilometrów. Tam zamierzali wejść do autobusu drugiej linii, który kursuje ze Szczekocin do Zawiercia, omijając Irządze.

- Niestety, w busie jadącym ze Szczekocin i mogącym pomieścić w normalnych warunkach 23 osoby, było już ponad 40 osób, więc tylko niektórym osobom na przystanku udało się wsiąść, natomiast reszta pasażerów na tym przystanku, jak i na następnym w Kroczycach i jeszcze dwóch kolejnych, już się nie zmieściła - denerwuje się jeden z pasażerów, który woli zachować anonimowość. - Co istotne, tam nie kursuje już żadna inna komunikacja, a następny bus był za 2 godziny. Wiele z tych osób nie dotarło do pracy, nie mogło złożyć papierów do szkół, nie dotarło do lekarzy na wizytę, na którą byli umówieni od wielu miesięcy. Nie wiem, może niebawem będę musiał jeździć traktorem, bo słyszałem, że niektórzy mieszkańcy muszą teraz korzystać z takich środków transportu - mówi nasz Czytelnik.

Autobusy w gminie Irządze: Mieszkańcy nie czytają rozkładów jazdy?
Skąd wzięło się to nieporozumienie? Jak podkreśla Marek Kaczmarzyk, zarządzający transportem w firmie Uni-Metal, pasażerowie niedokładnie zapoznali się z rozkładem jazdy.

- Przy tej linii już od dawna była literka „e”, co oznacza, że autobusy nie kursują w czasie ferii letnich. Jest to spowodowane niską frekwencją w czasie ostatnich wakacji. Zawieszamy to połączenie autobusowe, ale go nie likwidujemy. Od września autobusy znów będą jeździły zgodnie z rozkładem - zaznacza Marek Kaczmarzyk.

Autobusy w gminie Irządze? Zobacz komunikację w Zawierciu

Jak do tego momentu mają sobie radzić mieszkańcy gminy? Tu pojawia się znak zapytania.
Wójt Irządz Jan Molenda zapewnia, że już interweniował w tej sprawie, a sam był mocno zaskoczony taką decyzją firmy.
- Wysłałem oficjalne pismo do tej firmy, ponieważ nie wyobrażam sobie, by gmina nie miała autobusowego połączenia z Zawierciem. Nie wszyscy mieszkańcy są przecież zmotoryzowani. Mam jednak czyste sumienie, ponieważ w tej chwili zrobiłem wszystko to, co było w mojej mocy - przekonuje Jan Molenda.

Lobbowanie w tej sprawie zapowiedział również starosta zawierciański Rafał Krupa.

Jak zakończy się ta sprawa? Będziemy ją śledzić na bieżąco.

Jeśli macie jakiekolwiek problemy z komunikacją na terenie powiatu zawierciańskiego, to piszcie do nas na mejla zawiercie@dz.com.pl. Będziemy w Waszej sprawie interweniować.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

DYZIO (gość)

Witam wszystkich mieszkańców gminy Irządze wiem o sprawie że w wakacje nie kursowały busy do ZAWIERCIA z WITOWA IRZĄDZ itd. było to żenujące bo brak było połączenia z powiatem z gminą itd. takie samo dziadostwo jest w połączeniu gminy Irządze miejscowośći WITÓW ITD Z Częstochową brak busów tam i z powrotem np. uczniowie z IRZĄDZ, WITOWA, WYGIEŁZOWA , itd. muszą być dowożone przez rodziców na bus jadący ze Szczekocin przez nakło i wsiadają na skrzyżowaniu witów p.Pytam czy to nie głupota to istne wariactwo bo przez nakło są busy aWITÓW nie ma połączenia z Częstochową LELOWEM ITP.