Autobusy w gminie Irządze: Mieszkańcy narzekają na brak komunikacji

Autobusy w gminie Irządze: Mieszkańcy narzekają na to, że w wakacje zostali pozbawieni połączenia autobusowego z lekarzami, urzędami i sklepami. Chodzi o przewoźnika z Koniecpola (firmę Uni-Metal - dop. red.) i linię łączącej Szczekociny i Zawiercie, a omijającej obecnie gminę Irządze.

Autobusy w gminie Irządze
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

Autobusy w gminie Irządze: Mieszkańcy zastanawiają się czy wkrótce nie będą musieli przesiąść się na traktory... (© P. Drabek)

Konkretnie chodzi o linię Szczekociny - Tęgobórz - Siedliska - Nakło - Witów - Wygiełzów - Irządze - Sadowie - Bodziejowice - Wilków - Biała Błotna - Pradła - Gołuchowice - Siemięrzyce - Kroczyce - Lgota Murowana - Zawiercie Żerkowice - Zawiercie Kromołów - Zawiercie Warty - Zawiercie.

Autobusy w gminie Irządze: Mieszkańcy narzekają


Na początku ubiegłego tygodnia pasażerowie nie wiedzieli nawet, dlaczego nie przyjechał ich bus i nie mogli nawet zadzwonić do dyspozytora firmy. Powód? Rozkłady jazdy, na których był telefon i adres firmy, zostały zerwane. Część osób wróciła do domów, ale część postanowiła skorzystać z przystanku w Pradłach oddalonego od Irządz o… 14 kilometrów. Tam zamierzali wejść do autobusu drugiej linii, który kursuje ze Szczekocin do Zawiercia, omijając Irządze.

- Niestety, w busie jadącym ze Szczekocin i mogącym pomieścić w normalnych warunkach 23 osoby, było już ponad 40 osób, więc tylko niektórym osobom na przystanku udało się wsiąść, natomiast reszta pasażerów na tym przystanku, jak i na następnym w Kroczycach i jeszcze dwóch kolejnych, już się nie zmieściła - denerwuje się jeden z pasażerów, który woli zachować anonimowość. - Co istotne, tam nie kursuje już żadna inna komunikacja, a następny bus był za 2 godziny. Wiele z tych osób nie dotarło do pracy, nie mogło złożyć papierów do szkół, nie dotarło do lekarzy na wizytę, na którą byli umówieni od wielu miesięcy.
∨ Czytaj dalej

Nie wiem, może niebawem będę musiał jeździć traktorem, bo słyszałem, że niektórzy mieszkańcy muszą teraz korzystać z takich środków transportu - mówi nasz Czytelnik.

Autobusy w gminie Irządze: Mieszkańcy nie czytają rozkładów jazdy?
Skąd wzięło się to nieporozumienie? Jak podkreśla Marek Kaczmarzyk, zarządzający transportem w firmie Uni-Metal, pasażerowie niedokładnie zapoznali się z rozkładem jazdy.

- Przy tej linii już od dawna była literka „e”, co oznacza, że autobusy nie kursują w czasie ferii letnich. Jest to spowodowane niską frekwencją w czasie ostatnich wakacji. Zawieszamy to połączenie autobusowe, ale go nie likwidujemy. Od września autobusy znów będą jeździły zgodnie z rozkładem - zaznacza Marek Kaczmarzyk.

Autobusy w gminie Irządze? Zobacz komunikację w Zawierciu

Jak do tego momentu mają sobie radzić mieszkańcy gminy? Tu pojawia się znak zapytania.
Wójt Irządz Jan Molenda zapewnia, że już interweniował w tej sprawie, a sam był mocno zaskoczony taką decyzją firmy.
- Wysłałem oficjalne pismo do tej firmy, ponieważ nie wyobrażam sobie, by gmina nie miała autobusowego połączenia z Zawierciem. Nie wszyscy mieszkańcy są przecież zmotoryzowani. Mam jednak czyste sumienie, ponieważ w tej chwili zrobiłem wszystko to, co było w mojej mocy - przekonuje Jan Molenda.

Lobbowanie w tej sprawie zapowiedział również starosta zawierciański Rafał Krupa.

Jak zakończy się ta sprawa? Będziemy ją śledzić na bieżąco.

Jeśli macie jakiekolwiek problemy z komunikacją na terenie powiatu zawierciańskiego, to piszcie do nas na mejla zawiercie@dz.com.pl. Będziemy w Waszej sprawie interweniować.

Patryk Drabek Patryk Drabek
źródło: Dziennik Zachodni

Komentarze (1)

avatar
avatar
DYZIO (gość)

Witam wszystkich mieszkańców gminy Irządze wiem o sprawie że w wakacje nie kursowały busy do ZAWIERCIA z WITOWA IRZĄDZ itd. było to żenujące bo brak było połączenia z powiatem z gminą itd. takie samo dziadostwo jest w połączeniu gminy Irządze miejscowośći WITÓW ITD Z Częstochową brak busów tam i z powrotem np. uczniowie z IRZĄDZ, WITOWA, WYGIEŁZOWA , itd. muszą być dowożone przez rodziców na bus jadący ze Szczekocin przez nakło i wsiadają na skrzyżowaniu witów p.Pytam czy to nie głupota to istne wariactwo bo przez nakło są busy aWITÓW nie ma połączenia z Częstochową LELOWEM ITP.

Wybierz kategorię