Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy z Polski, Czech i Słowacji w Wieluniu [FOTO]

Redakcja
Muzeum Ziemi Wieluńskiej przypadła zaszczytna rola gospodarza konferencji archeologicznej z udziałem badaczy z kilku krajów

Przez cztery dni gościli w Wieluniu archeolodzy z różnych stron Polski, a także z Czech i Słowacji. Pretekstem ich wizyty była zorganizowana w tutejszym muzeum konferencja protohistoryczna „Archeologia Barbarzyńców 2014”. Była to jej dziesiąta edycja.

- Z Wieluniem łączą mnie bardzo serdeczne relacje. Od przynajmniej 10 lat prowadzę badania na ziemi wieluńskiej. Również ze względu na wartość historyczną tego regionu konferencja odbywa się w tym miejscu - podkreśliła dr Lubomira Tyszler z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, która odegrała kluczową rolę w przygotowaniu konferencji. Zorganizowało ją sześć placówek naukowych.

W murach MZW badacze – głównie pracownicy naukowi uczelni wyższych - dyskutowali na tematy związane z okresem wpływów rzymskich. Mieli oni też okazję zapoznać się ze zbiorami muzeum, a także wziąć udział w objeździe po ziemi wieluńskiej, podczas którego odwiedzili wybrane stanowiska archeologiczne w dorzeczu górnej Warty.

Archeologia jest bardzo ważną sferą działalności wieluńskiego muzeum. Wśród gości nie mogło zabraknąć Bogusława Abramka, wieloletniego dyrektora muzeum, który zbudował od podstaw dział archeologiczny. Obecnie kieruje nim Waldemar Golec. Trzeba pamiętać, że zbiory, które udało się zgromadzić w muzeum w okresie międzywojennym, po 1939 roku przepadły bezpowrotnie.

- Pierwszy raz pojawiłem się w Wieluniu w roku 1964. Dwa lata później zostałem tutaj na stałe. Właściwie kontakty z muzeum mam bliskie do dzisiaj. Mam na swoim koncie przebadanych prawie 50 stanowisk, z tego połowa z okresu kultury przeworskiej – mówi Bogusław Abramek.

Podczas otwarcia konferencji dyrektor MZW Jan Książek zwrócił uwagę, że dziedziczka podwieluńskiego Niedzielska Felicja Rymarkiewicz zapraszała tutaj nestorów polskiej archeologii, m.in. Józefa Kostrzewskiego. W specjalistycznej bibliotece muzeum można znaleźć niejedną pozycję autorstwa innego wybitnego archeologa Konrada Jażdżewskiego, który często bywał na ziemi wieluńskiej i prowadził tutaj badania, m.in. kurhanów w Przywozie. To właśnie od niego fachu uczył się Bogusław Abramek.

Przy okazji konferencji wzbogaciły się zbiory muzeum. Jeden z zaprzyjaźnionych archeologów z muzeum w Piotrkowie Trybunalskim przekazał znaleziony pod Działoszynem naramiennik, który służył za ozdobę.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto