Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy pracują w rejonie baszty Swawoli w Wieluniu [FOTO]

Ireneusz Wierzbicki
Ireneusz Wierzbicki
Na fragment kanalizacji prawdopodobnie z XVI lub XVII wieku natrafili badacze w rejonie baszty Swawoli w Wieluniu. Wykopaliska są wstępem do prac konserwatorskich i restauratorskich zabytku

Baszta Swawola i około 10-metrowy fragment muru obronnego to jedyne zachowane relikty obwarowań Wielunia od strony północnej. Badania archeologiczne trwają już trzeci tydzień. Jak nadmienia Waldemar Golec, kierownik działu archeologicznego Muzeum Ziemi Wieluńskiej, wykopaliska mają na celu ustalenie przebiegu muru fortecznego oraz dokładnego usytuowania baszty. W trakcie prac badacze natrafii na wybudowany prawdopodobnie XVI lub XVII wieku... kanał kanalizacyjny.

- Tak to nazwijmy, chociaż jest to właściwie wydrążona kłoda. Kanał przechodził pierwotnie pod murem miejskim i odprowadzał nieczystości na zewnątrz, do fosy - opowiada Waldemar Golec.

Ze źródeł pisanych wiemy, że baszta została dobudowana do już istniejących fortyfikacji w XVI wieku. Potwierdziły to obecnie prowadzone badania.

Więcej o badaniach archeologicznych można przeczytać w dzisiejszym wydaniu "Naszego Tygodnika", dodatku do "Dziennika Łódzkiego".

Wykopaliska są wstępem do prac konserwatorskich i restauratorskich zabytku. Mają się one rozpocząć jeszcze w sierpniu. Czytaj również: Zrewitalizują XVI-wieczną basztę Swawola w Wieluniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Archeolodzy pracują w rejonie baszty Swawoli w Wieluniu [FOTO] - Wieluń Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto