Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apel do ONZ i medale dla zasłużonych na uroczystej sesji [ZDJĘCIA]

Redakcja
W 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej wystosowano z Wielunia apel do Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Podczas uroczystej sesji samorządów wręczono również medale dla osób zasłużonych dla miasta i ziemi wieluńskiej

Wspólna sesja odbyła się w auli I Liceum Ogólnokształcącego. Samorządy Wielunia, powiatu wieluńskiego i województwa łódzkiego apelują do Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby 1 września był Międzynarodowym Dniem Pamięci Cywilnych Ofiar Konfliktów Zbrojnych i Aktów Terroryzmu.

- Dzisiaj, wspominając okrutne zniszczenie bezbronnego Wielunia, nie można nie odnieść się do aktualnej sytuacji geopolitycznej. Wojny w Syrii i w Iraku, chaos w Libii niekończący się konflikt izraelsko-palestyński, a nade wszystko wojna na Ukrainie, uświadamiają nam, jak kruchy jest międzynarodowy ład i jak złudne jest myślenie, że pokój jest dany raz na zawsze. W wymienionych konfliktach najbardziej cierpi, jak zawsze, ludność cywilna. W tych dramatycznych okolicznościach zupełnie innego wydźwięku nabiera apel wieluński – mówił Mieczysław Teodorczyk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego. - Mieszkańcy Wielunia mają szczególny mandat, by wypowiadać się na temat rachunku, jaki płaci ludność cywilna za konflikty zbrojne i akty terroru. Dziś najdobitniej widać, że przypominanie o tragedii Wielunia nie jest jedynie rocznicową retoryką, ale ma głęboki, humanistyczny sens.

Uroczyste obrady były także okazją do wręczenia odznaczeń dla osób, którzy swoją działalnością zasłużyli się miastu i ziemi wieluńskiej. Po raz pierwszy wręczono Medale Honorowe im. Stanisława Poznerowicza Gminy Wieluń. Kapituła wyróżniła wieluńskiego historyka prof. Tadeusza Olejnika oraz dyrektora Narodowego Centrum Kultury Krzysztofa Dudka, który pochodzi z Wielunia. Z kolei Norbert Hilke z partnerskiego Adelebsen odebrał Medal Honorowy „Zasłużony dla ziemi wieluńskiej”, przyznawany przez władze powiatu.

Ponadto pamiątkowymi medalami uhonorowano Krzysztofa Poznerowicza, syna długoletniego dyrektora ZUGiL-u, Czesława Korpala, emerytowanego pracownika zakładu i członka społecznego komitetu działającego na rzecz upamiętnienia zasług Stanisława Poznerowicza, oraz Jana Książka, dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto