18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

750 lat Krzyworzeki. Badacze przybliżyli historię miejscowości [ZDJĘCIA]

Redakcja
Sesję popularnonaukową zorganizowano w Krzyworzece z okazji 750-lecia miejscowości
Sesję popularnonaukową zorganizowano w Krzyworzece z okazji 750-lecia miejscowości Zbyszek Rybczyński
Sesję popularnonaukową zorganizowano w Krzyworzece z okazji 750-lecia miejscowości

Sesja popularnonaukowa odbyła się w Zespole Szkoły i Przedszkola w Krzyworzece. Było to kolejne, choć nie ostatnie, wydarzenie związane z obchodami 750-lecia miejscowości. Ukoronowaniem jubileuszu ma być wydaniu monografii Krzyworzeki.

- To niezwykle zacny jubileusz. My, mieszkańcy Krzyworzeki, chcemy go godnie uczcić. Chcemy przypomnieć, jacy byliśmy, pokazać, jacy jesteśmy, a czas pokaże, jacy będziemy - powiedziała podczas otwarcia sesji Małgorzata Kieler, dyrektor szkoły i szefowa społecznego komitetu, który zainicjował obchody.

- Najfajniejsze jest właśnie to, że obchody są inicjatywą oddolną. To nie jest tak, że urząd gminy czy pan wójt chciał Było grono osób, które zaczęło mówić o tym jubileuszu i zawiązany został społeczny komitet. W efekcie w Krzyworzece założone zostało stowarzyszenie - podkreśla wójt gminy Mokrsko Tomasz Kącki, który sam pochodzi z Krzyworzeki. Podobnie jak wicestarosta wieluński Marek Kieler, czy prezes Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu Stefan Bartela.

Od strony merytorycznej sesję przygotowało Wieluńskie Towarzystwo Naukowe, chociaż referaty wygłosili nie tylko jego członkowie. Jako pierwszy wystąpił ks. prof. Jan Związek, który przybliżył zarys dziejów wsi i parafii Krzyworzeka. Miejscowość początkowo nazywała się Pniewo.

- W czasach średniowiecza znajdowały się tutaj rozległe kompleksy leśne. Nie prowadzono żadnej gospodarki, nie było też mieszkańców. Dopiero z woli księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego 3 czerwca 1264 roku zapadła decyzja, że w tym miejscu powstanie nowa miejscowość. Lasy zostały wycięte, zostały pnie i od tego wzięła się nazwa Pniewo - mówił ks. prof. Związek. - Z czasem pnie trzeba było powyrywać, żeby można było gospodarować na roli. Zapomniano więc o pniach, a ponieważ rzeka, żywicielka tej okolicy, robiła tutaj zakręt, wobec tego przyjęto nazwę Krzywa Rzeka. Od XV wieku używano już jednolitej nazwy Krzyworzeka.

Sesji popularnonaukowej towarzyszyła wystawa zdjęć z lat 1925-2013. Więcej na temat historii Krzyworzeki i jubileuszu czytaj w najbliższym wydaniu "Naszego Tygodnika", który ukaże się w piątek, 2 maja, z "Dziennikiem Łódzkim".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto