Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Wieluniotwórcze” dokonania przedsiębiorstwa ZUGIL ARCHIWALNE FOTO

Magdalena Kopańska
Ciepłownia, basen, szkoła, czy pierwsza w regionie sygnalizacja świetlna. To tylko niektóre inwestycje, które Wieluń zawdzięcza ZUGIL-owi. Przez długie lata w zasadzie niewiele w Wieluniu działo się bez udziału zakładu przy ulicy Sieradzkiej 56, który w tym roku obchodzi swoje 70-lecie

Tętniący życiem zakład przy ul. Sieradzkiej był nie tylko miejscem pracy tysięcy mieszkańców Wielunia i okolic, ale miał ogromny wpływ na rozwój samego miasta. Szczególnie w latach 70-tych przy udziale zakładu zrealizowano wiele inwestycji, które budowały prestiż Wielunia i do dziś służą jego mieszkańcom. W odniesieniu do wykraczających poza mury przedsiębiorstwa aktywności dyrektor Stanisław Poznerowicz zwykł mawiać, że „ZUGiL był wieluniotwórczy”.

W roku 1970 otwarto działającą przy przedsiębiorstwie Zasadniczą Szkołę Zawodową, do której w pierwszym roku funkcjonowania przyjęto 350 uczniów. Kształciła przyszłych pracowników zakładu, a w czasach dobrej koniunktury wspierała produkcję.

- Jej wychowankowie podejmują prace w naszym przedsiębiorstwie oraz niejednokrotnie zasilają kadry innych przedsiębiorstw na terenie całego kraju - mówił dyrektor Stanisław Poznerowicz podczas uroczystości wręczenia sztandaru szkole w 1975 roku, podkreślając jednocześnie zaangażowanie instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz wychowanków szkoły w budowę linii produkcyjnej fabryki samochodów w Tychach.

„Wieluniotwórcze” dokonania przedsiębiorstwa ZUGIL ARCHIWALNE FOTO

ZUGIL angażował duże siły i środki w rozwój budownictwa. Zakład postawił dziesiątki mieszkań przy ul. Okólnej i Różanej, a także na osiedlu Wojska Polskiego, Bugaj i Waryńskiego. Wspierał także budowę domków jednorodzinnych. Przy jego wydatnej pomocy, głównie polegającej na udzielaniu niskooprocentowanych kredytów, Spółdzielcze Zrzeszenie Domów Jednorodzinnych wybudowało 29 domów na Kolonii Dąbrowskiej, 50 przy ul. Wojska Polskiego oraz 52 domy o zabudowie bliźniaczej i szeregowej w rejonie ul. Prusa.

Jednocześnie firma dbała o pełne żołądki swoich pracowników. Miała punkt uboju i przetwórstwa trzody chlewnej w Pątnowie, a także chlewnię w Jodłowcu, dzięki którym załoga systematycznie otrzymywała przetwory mięsne.

W latach 1973-74 z inicjatywy dyrekcji przebudowano zespół basenów kąpielowych. Specjalnie powołana do tego celu komórka przyzakładowa zrzeszała pracowników, którzy w czynie społecznym budowali kapięlisko. Powstały baseny olimpijski, szkolny oraz brodzik, a obok korty tenisowe i w Wieluniu można było uprawiać ten uważany wówczas za elitarny sport. Basen zasilała woda źródlana, dosyć czysta i jak głosiła reklama - niemal nadająca się do picia, gdyby nie wymóg jej chlorowania. Dzięki dopłatom ZUGiL-u wejściówki na obiekt były stosunkowo tanie. Szacowano, że w sezonie korzystało z basenu nawet około 4 tys. osób.

Okoliczne miasta zazdrościły Wieluniowi nie tylko nowoczesnego na owe czasy basenu. ZUGiL wydatnie przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa na ruchliwych drogach miasta, fundując pierwszą w regionie sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu obecnych ulic Sieradzka - Głowackiego - Traugutta.

Nie tylko te inwestycje do dziś służą mieszkańcom. Powstała w 1979 roku ciepłownia miejska przyczyniła się do likwidacji małych dymiących kotłowni osiedlowych i znacznego rozwoju budownictwa. Do 1991 roku ciepłownia była własnością ZUGiL-u, obecnie ogrzewa Wieluń jako spółka Energetyka Cieplna.

Dyrekcja ZUGiL-u nie tylko planowała strategiczne dla funkcjonowania firmy inwestycje, ale wspierała różne przejawy aktywności pracowników. W przedsiębiorstwie funkcjonowały m.in. drużyna piłkarska, koło wędkarskie oraz Koło Ligi Kobiet, zrzeszające około 300 członkiń. Liga wspomagała działalność specjalnego ośrodka w Gromadzicach, prowadziła także akcje charytatywne, m.in. zorganizowała zbiórkę pieniężną dla ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech.

Niejako oddzielny rozdział w życiu zakładu stanowiła orkiestra dęta, powstała w 1973 roku z inicjatywy Stanisława Michalskiego. Jej kapelmistrzem został Tadeusz Klimiński. Co ciekawe, kiedy do orkiestry zgłosili się pierwsi ochotnicy, niektórzy nie mieli pojęcia o grze na instrumentach, nie mówiąc już o czytaniu nut. Po trzech miesiącach intensywnych prób orkiestra, liczącą wówczas już 48 osób, po raz pierwszy zaprezentowała się w pochodzie 1-majowym. Później orkiestra miała okazję grać w Zgierzu, Łodzi i Warszawie, czyli miastach, w których odbywały się kolejne Zloty Przodowników Pracy i Nauki.

Dumą przedsiębiorstwa był także Ośrodek Wypoczynkowy zbudowany w Kamionie nad Wartą . Malowniczo położony na wzniesieniu w sosnowym lesie był chętnie odwiedzany przez pracowników zakładu i ich rodziny. „Załoga po ciężkiej pracy będzie mogła w czasie lata regenerować swoje siły i zdrowie” - zapisano w zakładowej kronice. Ośrodek posiadał własną stołówkę i załogę. Był czynny cały rok, ponieważ poza sezonem odbywały się tam szkolenia i narady.

W zasadzie niewiele w Wieluniu działo się bez udziału ZUGiL-u. Przedsiębiorstwo znacznie wspomogło budowę amfiteatru w lasku miejskim, gdzie w latach 7o. odbywały się m.in. sponsorowane przez ZUGiL edycje telewizyjnego „Studio Gama” z plejadą polskich artystów i orkiestrą Polskiego Radia. Nie do przecenienia było rówież wsparcie, którego ZUGiL udzielał wieluńskiemu szpitalowi oraz klubom sportowym.

„Wieluniotwórcze” dokonania przedsiębiorstwa ZUGIL ARCHIWALNE FOTO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto